Rozdział 5 - Melioracje w związku z przebudową ustroju rolnego. - Popieranie melioracyj wodnych dla potrzeb rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.64.428

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lipca 1939 r.

Rozdział  5.

Melioracje w związku z przebudową ustroju rolnego.

Należy przy przeprowadzaniu prac nad przebudową ustroju rolnego, w miarę potrzeby z urzędu:

1)
wykonywać studia w terenie oraz sporządzać projekty melioracyjne i hydrotechniczne szczegółowe lub ogólne;
2)
przeprowadzać roboty melioracyjne;
3)
budować studnie i wodociągi wiejskie.
1.
Decyzja o potrzebie przeprowadzania prac, wymienionych w art. 22, oraz zatwierdzanie projektów, prócz projektów wodociągowych, należy do starosty, prace zaś będą wykonywane albo przez techniczne organa rządowe, albo przez osoby lub instytucje fachowe, którym organa te zlecą wykonanie robót. Starosta może pozostawić uczestnikom przebudowy ustroju rolnego przeprowadzenie robót na gruncie we własnym zarządzie; nieterminowe lub niezgodne z zasadami technicznymi wykonywanie prac uprawniać będzie władzę do przejęcia ich i wykonania z urzędu.
2.
Decyzja starosty o potrzebie przeprowadzenia prac, wymienionych w art. 22 pkt 1), jest ostateczna.

Starosta może - po zakończeniu prac agrarnych - zarządzić wykonanie robót hydrotechnicznych w całości lub w części, jeżeli ich przeprowadzenie wymaga dłuższego okresu czasu i może opóźniać zakończenie prac agrarnych; decyzja o wykonaniu robót powinna być jednak wydana przed zatwierdzeniem projektu prac agrarnych.

Postępowanie administracyjne będzie przeprowadzone po opracowaniu projektu technicznego; ograniczy się ono do przedstawienia interesowanym projektu i wysłuchania oraz zbadania ich zarzutów i żądań.

Starosta wydaje decyzje w sprawie zgłoszonych zarzutów i żądań, zatwierdzenia projektu technicznego, przystąpienia do wykonywania robót oraz o przyznaniu odszkodowania na podstawie postępowania przewidzianego w art. 25.

1.
Zatwierdzenie projektów technicznych w trybie ustawy niniejszej zastępuje pozwolenie wodnoprawne, przewidziane ustawą wodną.
2.
Starosta przy wykonywaniu robót konserwacyjnych nie jest obowiązany do sporządzania projektów technicznych i przedstawiania ich stronom oraz osobom interesowanym; decyzje o wykonaniu robót konserwacyjnych są ostateczne.
3.
Decyzje o wykonaniu robót konserwacyjnych nie mogą przewidywać dostarczania świadczeń w naturze w okresie od 15 czerwca do 15 sierpnia.

Uczestnicy przebudowy ustroju rolnego mogą być -- przy przeprowadzaniu prac wymienionych w art. 22 - pociągani, niezależnie od świadczeń w naturze na podstawie ustawy z dnia 26 marca 1935 r. o świadczeniach w naturze na niektóre cele publiczne (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 204), do dostarczania:

1)
odpowiedniego lokalu na kancelarię z opałem, światłem i usługą, mieszkania z opałem oraz podwód dla przejazdów służbowych dla personelu zatrudnionego w tych pracach;
2)
robocizny pieszej i konnej oraz materiałów niezbędnych przy pomiarach.

Przepisy rozdziału niniejszego dotyczą gruntów objętych przebudową ustroju rolnego; jeżeli jednak w związku z pracami, wymienionymi w art. 22, zajdzie konieczność, uzasadniona względami natury technicznej, wykonania tych prac i na gruntach położonych poza obszarem objętym przebudową ustroju rolnego, przepisy tego rozdziału, z wyjątkiem art. 28, stosuje się również do tych gruntów.

1.
Zawiadomienia, wezwania i orzeczenia, dotyczące robót, objętych rozdziałem niniejszym, doręczane będą interesowanym przez przesłanie ich zarządowi gminy, który obowiązany będzie je ogłosić publicznie w sposób odpowiadający zwyczajom miejscowym w zainteresowanych gromadach za pośrednictwem sołtysa.
2.
Zawiadomienia, wezwania i orzeczenia, dotyczące robót, przewidzianych w rozdziale niniejszym, jeżeli chodzi o grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, będą doręczane organom, które tymi gruntami zarządzają.