Rozdział 3 - Melioracje podstawowe. - Popieranie melioracyj wodnych dla potrzeb rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.64.428

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lipca 1939 r.

Rozdział  3.

Melioracje podstawowe.

1.
Pomoc finansowa z Funduszu Melioracyjnego może być udzielana na melioracje podstawowe, podejmowane w interesie publicznym przez Państwo, związki samorządowe lub spółki wodne (publiczne przedsiębiorstwa melioracyjne).
2.
Warunkiem udzielenia pomocy jest:
1)
pokrycie przez wojewódzkie związki samorządowe i interesowanych (powiaty, gminy, gromady, spółki wodne itd.) oznaczonego udziału w kosztach robót;
2)
zatwierdzenie projektu technicznego i kosztorysu przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych; zatwierdzenie to w stosunku do projektów wodociągów oraz robót nad ciekami spławnymi i żeglownymi wymaga uprzedniego uzgodnienia założeń technicznych projektów z właściwymi ministrami.
3.
Koszty, przypadające na wojewódzkie związki samorządowe na obszarach, na których nie został zorganizowany samorząd wojewódzki, będą pokrywały do czasu wprowadzenia go w życie:
1)
na obszarze województw: białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, łódzkiego, nowogródzkiego, poleskiego, warszawskiego, wileńskiego i wołyńskiego - powiatowe związki samorządowe i miasta wydzielone z powiatowych związków samorządowych;
2)
na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego - Skarb Państwa zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1928 r. w sprawie przekazania czynności b. Tymczasowego Wydziału Samorządowego we Lwowie z zakresu melioracyj publicznych i rolnych organom państwowym.
4.
Na obszarze m.st. Warszawy - koszty, przypadające na wojewódzki związek samorządowy, pokrywa gmina m.st. Warszawy.
5.
O pokryciu udziału kosztów melioracyjnych przez związki samorządowe decyduje samorząd wojewódzki, a na obszarach, na których nie został zorganizowany, do czasu wprowadzenia go w życie, wojewoda przy udziale wydziału wojewódzkiego z głosem stanowczym, na obszarze zaś miasta st. Warszawy - Rada Miejska.
6.
Po ustaleniu przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych udziału Państwa i zasadniczych warunków wykonania publicznego przedsiębiorstwa melioracyjnego oraz po powzięciu przez samorząd wojewódzki uchwał o pokryciu udziału samorządu (ust. 9) wojewoda przy udziale wydziału wojewódzkiego (w województwie poznańskim i pomorskim - przy udziale izb wojewódzkich) z głosem stanowczym, a dla m.st. Warszawy Komisarz Rządu - po wysłuchaniu opinii Rady Miejskiej m.st. Warszawy - wyda zarządzenie, dotyczące wykonania projektowanych robót. Zarządzenie to powinno w szczególności zawierać:
1)
wysokość sumy kosztorysowej, zatwierdzonej przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych;
2)
wymienienie udziału Państwa, wojewódzkiego związku samorządowego i interesowanych;
3)
oznaczenie organów, powołanych do wykonania robót;
4)
oznaczenie organów lub osób, obowiązanych do konserwacji wykonanych urządzeń oraz wysokości ich udziałów w tych kosztach.
1.
Udział Państwa w kosztach publicznych przedsiębiorstw melioracyjnych wynosić będzie:
1)
do 70% sumy kosztorysowej - przy zabudowie potoków górskich wraz z zalesieniem stoków;
2)
do 50% sumy kosztorysowej - przy obwałowaniu i regulacji wód płynących;
3)
do 50% sumy kosztorysowej - przy wykonaniu głównych kanałów i rowów odwadniających i nawadniających z odnośnymi budowlami, stanowiących całość techniczną z robotami wymienionymi w punkcie poprzedzającym;
4)
do 60% sumy kosztorysowej - przy budowie zbiorników wody do celów melioracyjnych.
2.
Przy ustalaniu wysokości udziału Państwa powinny być brane pod uwagę obciążenia związków samorządowych, warunki gospodarcze interesowanych i osiągane korzyści.
3.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu może - w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym - ustalić udział Państwa, przekraczający normy wskazane w ust. 1.
1.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może przyznawać na czas z góry ustalony zasiłki na koszty konserwacji wykonanych urządzeń, przy czym wysokość tych zasiłków w stosunku do ogólnych kosztów konserwacji nie może być wyższa od procentowego udziału Państwa w kosztach budowy.
2.
Jeżeli za użytkowanie zbiorników wody pobierane będą opłaty, to powinny być one dzielone między uczestników kosztów budowy w stosunku do ich udziału w kosztach; opłaty te jednak mogą być przeznaczone na pokrycie zobowiązań przedsiębiorstwa oraz kosztów konserwacji.

Udział związków samorządowych i interesowanych, przewidziany w art. 14 ust. 2 pkt 1), może być pokryty bądź gotówką, bądź też częściowo lub całkowicie świadczeniami w naturze na podstawie ustawy z dnia 26 marca 1935 r. o świadczeniach w naturze na niektóre cele publiczne (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 204), przy czym w odniesieniu do robót, wyszczególnionych w rozdziale niniejszym, odpada konieczność stosowania art. 2 ust. 2 wymienionej ustawy.

Władza wodna może - jeżeli zarządzenie wojewody przewidywało utworzenie spółki wodnej, a rozpoczęcie robót nastąpiło przed jej zawiązaniem z przyczyn uzasadnionych interesem publicznym - w zastępstwie przyszłej spółki sporządzić tymczasowy rozkład ciężarów w celu umożliwienia ściągania udziałów oraz zaliczenia należności i świadczeń w naturze, dostarczonych przez zainteresowanych na poczet tych udziałów.