Rozdział 1 - Przepisy ogólne o finansowania prac melioracyjnych. - Popieranie melioracyj wodnych dla potrzeb rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.64.428

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lipca 1939 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne o finansowania prac melioracyjnych.

Państwo może udzielać pomocy na wykonywanie prac, mających na celu:

1)
ochronę gruntów przed zalewem;
2)
ochronę gruntów przed zrywaniem brzegów;
3)
zakładanie zbiorników wody do celów melioracyjnych;
4)
meliorację gruntów przez odwodnienie i nawodnienie;
5)
zakładanie stawów rybnych;
6)
zaopatrzenie w wodę ludności wiejskiej;
7)
inne zabiegi techniczne, zmierzające do trwałego zwiększenia użytkowej wartości zmeliorowanych terenów.
1.
Pomoc Państwa może polegać na:
1)
udzielaniu pomocy technicznej (przeprowadzanie ekspertyz, dostarczanie planów technicznych, kierownictwo i nadzór techniczny przy robotach wykonawczych i konserwacyjnych);
2)
przyznawaniu bezzwrotnych zasiłków, w szczególności pokrywaniu udziałów Państwa w publicznych przedsiębiorstwach melioracyjnych (art. 14);
3)
udzielaniu pomocy kredytowej.
2.
Można w przypadkach wyjątkowych pokrywać z Funduszu Melioracyjnego (art. 6) zastępczo koszty wykonania robót przed utworzeniem publicznego przedsiębiorstwa melioracyjnego.
1.
Można przy udzielaniu zasiłków i pomocy kredytowej zastrzegać warunki, mające na celu racjonalne wykonanie robót, utrzymanie i wykorzystanie wykonanych urządzeń. Niedochowanie zastrzeżonych warunków uprawnia władzę do cofnięcia przyznanych zasiłków lub kredytów i żądania zwrotu w całości lub w części zasiłków lub kredytów już wypłaconych.
2.
Można udzielenie zasiłku uzależnić od uwzględnienia przez zainteresowanych przy wykonywaniu robót specjalnych celów, związanych z obroną Państwa lub z innym interesem publicznym.
1.
Projekty i kosztorysy robót, na które pomocy udziela Państwo, powinny być sporządzane przez organa państwowe lub przez osoby i instytucje, posiadające odpowiednie uprawnienia.
2.
Izby rolnicze są w zakresie zagadnień rolniczo-gospodarczych oraz ustalenia kolejności wykonania organami opiniodawczymi przy opracowywaniu projektów melioracyj podstawowych, półpodstawowych i szczegółowych o szerszym zasięgu.
3.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Spraw Wojskowych i Komunikacji wyda przepisy, określające sposób sporządzania projektów oraz osoby i instytucje uprawnione do ich sporządzania.

Minister Rolnictwa i Reform Rolnych udziela pomocy finansowej Państwa na zasadach, ustalonych z Ministrem Skarbu; może on uprawnienia swe przekazać częściowo wojewodom, starostom lub odpowiedniej instytucji kredytowej.