Art. 42. - [Opłacanie składki na ubezpieczenie społeczne osobom rezygnującym z zatrudnienia] - Pomoc społeczna.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2021.2268 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 1 lutego 2023 r. do: 21 czerwca 2023 r.
Art. 42. [Opłacanie składki na ubezpieczenie społeczne osobom rezygnującym z zatrudnienia]
1.
Za osobę, która zrezygnuje z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad długotrwale lub ciężko chorym członkiem rodziny oraz wspólnie niezamieszkującymi matką, ojcem lub rodzeństwem, ośrodek pomocy społecznej, a w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych - centrum usług społecznych, opłaca składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, jeżeli dochód na osobę w rodzinie osoby opiekującej się nie przekracza 150% kwoty kryterium dochodowego na osobę w rodzinie i osoba opiekująca się nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów lub nie otrzymuje emerytury albo renty. Dotyczy to również osób, które w związku z koniecznością sprawowania opieki pozostają na bezpłatnym urlopie.2.
Przez ojca i matkę, o których mowa w ust. 1, należy rozumieć również ojca i matkę współmałżonka.3.
Konieczność sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad osobami, o których mowa w ust. 1, stwierdza lekarz ubezpieczenia zdrowotnego w zaświadczeniu wydanym nie wcześniej niż na 14 dni przed złożeniem wniosku o przyznanie świadczenia.4.
Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości określonej przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych jest opłacana przez okres sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres niezbędny do uzyskania okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) wynoszącego 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.5.
Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie przysługuje osobie, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczenia:1)
ukończyła 50 lat i nie posiada okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) wynoszącego co najmniej 10 lat;2)
posiada okres ubezpieczenia (składkowy i nieskładkowy) wynoszący 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.6.
Przy ustalaniu okresu ubezpieczenia, o którym mowa w ust. 5, okresy nieskładkowe ustala się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (5)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (5)
- Ile ważne jest zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza dla celów pomocy społecznej, np. przyznania pomocy finansowej?
- Jaki jest katalog świadczeń z pomocy społecznej, do których należy dołączać metryki sprawy?
- Czy za pełnienie dyżuru w domu pracownikowi przysługuje rekompensata w postaci dnia wolnego?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (40)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (37)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (2)
- SPS-023-20178/11, Stanowisko MPiPS w sprawie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego - Pismo wydane przez: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- SPS-023-19718/10, Stanowisko MPiPS w sprawie braku świadczenia pielęgnacyjnego dla osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną w stopniu głębokim lub przewlekle chorą, która jest członkiem najbliższej rodziny - Pismo wydane przez: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej