Rozdział 5 - Restrukturyzacja finansowa należności publicznoprawnych - Pomoc publiczna dla przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.239 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 lipca 2021 r.

Rozdział  5

Restrukturyzacja finansowa należności publicznoprawnych

Restrukturyzacja należności publicznoprawnych jest dokonywana w zakresie, na zasadach i w trybie określonych w przepisach ustawy o restrukturyzacji należności publicznoprawnych, z zastrzeżeniem przepisów niniejszego rozdziału i rozdziału 5a.

Do wniosku, o którym mowa w art. 13 ust. 1, albo zgody, o której mowa w art. 14 ust. 2, przedsiębiorca dołącza kopie wniosków o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego, o których mowa w art. 12 ustawy o restrukturyzacji należności publicznoprawnych, skierowanych do właściwych organów restrukturyzacyjnych, zwanych dalej "organami restrukturyzacyjnymi należności publicznoprawnych", albo oświadczenie, że nie korzysta z restrukturyzacji należności publicznoprawnych.

1. 
Prezes Agencji niezwłocznie informuje organy restrukturyzacyjne należności publicznoprawnych o złożeniu wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego w trybie niniejszej ustawy.
2. 
Prezes Agencji doręcza właściwym dla przedsiębiorcy organom restrukturyzacyjnym należności publicznoprawnych odpisy:
1)
postanowienia o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego;
2)
postanowienia o pozostawieniu wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego bez rozpoznania;
3)
decyzji o odmowie wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego;
4)
decyzji o restrukturyzacji;
5)
decyzji o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego;
6)
decyzji o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego.
1. 
Złożenie wniosku, o którym mowa w art. 13 ust. 1, albo wyrażenie zgody, o której mowa w art. 14 ust. 2, powoduje zawieszenie postępowania restrukturyzacyjnego prowadzonego na podstawie ustawy o restrukturyzacji należności publicznoprawnych do dnia otrzymania przez organ restrukturyzacyjny należności publicznoprawnych odpisu:
1)
postanowienia o pozostawieniu wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego bez rozpoznania;
2)
decyzji o odmowie wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego;
3)
decyzji o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego, w przypadkach określonych w art. 20, art. 22 ust. 2, art. 25 ust. 4 i w art. 45 ust. 1 i 2;
4)
decyzji o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego.
2. 
Zawieszenie postępowania restrukturyzacyjnego prowadzonego na podstawie ustawy o restrukturyzacji należności publicznoprawnych:
1)
powoduje zawieszenie obowiązku uiszczenia opłaty restrukturyzacyjnej, o której mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy;
2)
wstrzymuje bieg terminów w niej przewidzianych.
1. 
W przypadku otrzymania odpisu decyzji, o której mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4, organ restrukturyzacyjny należności publicznoprawnych wydaje decyzję stwierdzającą umorzenie należności publicznoprawnych, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o restrukturyzacji należności publicznoprawnych.
2. 
Decyzja o umorzeniu należności publicznoprawnych jest wydawana w terminie 45 dni od dnia otrzymania odpisu decyzji, o której mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4.
3. 
W przypadku otrzymania odpisu postanowienia albo decyzji, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 1 i 2, organ restrukturyzacyjny należności publicznoprawnych podejmuje zawieszone postępowanie.
4. 
W przypadku otrzymania odpisu decyzji, o której mowa w art. 30 ust. 1 pkt 3, organ restrukturyzacyjny należności publicznoprawnych wydaje decyzję o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego należności publicznoprawnych.

Do przedsiębiorcy, wobec którego Prezes Agencji wydał decyzję o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego, nie stosuje się przepisów o opłacie restrukturyzacyjnej, o której mowa w ustawie o restrukturyzacji należności publicznoprawnych.