Rozdział 4 - Restrukturyzacja finansowa zobowiązań cywilnoprawnych - Pomoc publiczna dla przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.239 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 lipca 2021 r.

Rozdział  4

Restrukturyzacja finansowa zobowiązań cywilnoprawnych

1. 
Restrukturyzacja finansowa zobowiązań cywilnoprawnych polega na zawarciu przez przedsiębiorcę ugody restrukturyzacyjnej z wierzycielami wierzytelności cywilnoprawnych wymienionymi w spisie, o którym mowa w art. 13 ust. 2 pkt 7.
2. 
Jeżeli ugoda restrukturyzacyjna nie zostanie zawarta w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o restrukturyzacji, Prezes Agencji umarza postępowanie restrukturyzacyjne.
3. 
Do ugody restrukturyzacyjnej nie stosuje się przepisów działu II rozdziału 8 Kodeksu postępowania administracyjnego.
1. 
Ugoda restrukturyzacyjna jest zawarta, jeżeli opowiedzą się za nią wierzyciele wierzytelności cywilnoprawnych mający łącznie ponad 50% ogólnej sumy wierzytelności przysługujących wierzycielom wymienionym w spisie, o którym mowa w art. 13 ust. 2 pkt 7.
2. 
Ugoda restrukturyzacyjna wiąże wszystkich wierzycieli wierzytelności cywilnoprawnych wymienionych w spisie, o którym mowa w art. 13 ust. 2 pkt 7.
1. 
Przedmiotem ugody restrukturyzacyjnej może być:
1)
restrukturyzacja zobowiązań cywilnoprawnych polegająca w szczególności na:
a)
umorzeniu tych zobowiązań w całości lub w części,
b)
rozłożeniu spłaty tych zobowiązań na raty,
c)
odroczeniu spłaty tych zobowiązań;
2)
zobowiązanie się wierzycieli do podjęcia działań w celu wsparcia realizacji planu restrukturyzacji, w szczególności przez:
a)
objęcie udziałów albo akcji,
b)
zamianę wierzytelności na obligacje lub inne tytuły obligacyjne,
c)
zawarcie umów o współpracę,
d)
udzielenie przedsiębiorcy kredytów, pożyczek, gwarancji lub poręczeń.
2. 
Warunki ugody restrukturyzacyjnej mogą być zróżnicowane, w zakresie wskazanym w ust. 1 pkt 1, w stosunku do określonych grup wierzycieli - z zachowaniem równoprawnego traktowania uczestników ugody.
1. 
Ugodę restrukturyzacyjną zawiera się, pod rygorem nieważności, w formie pisemnej.
2. 
Przedsiębiorca przekazuje ugodę restrukturyzacyjną Prezesowi Agencji w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia.
3. 
Ugoda restrukturyzacyjna może być wypowiedziana w czasie postępowania restrukturyzacyjnego tylko z ważnych powodów, jeżeli wypowiedzenia dokonają wierzyciele wierzytelności cywilnoprawnych mający łącznie ponad 50% ogólnej sumy wierzytelności objętych ugodą.
4. 
W przypadku wypowiedzenia ugody restrukturyzacyjnej Prezes Agencji umarza postępowanie restrukturyzacyjne.
1. 
Kwota umorzonych zobowiązań cywilnoprawnych przedsiębiorcy objętego restrukturyzacją nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
2. 
Wysokość umorzonych zobowiązań cywilnoprawnych, z wyjątkiem odsetek, w tym skapitalizowanych, stanowi koszt uzyskania przychodu wierzyciela przedsiębiorcy objętego restrukturyzacją, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym:
1)
w całości, gdy wierzytelność była uprzednio zaliczona do przychodów należnych;
2)
w 50%, gdy wierzytelność powstała w wyniku udzielenia kredytu lub pożyczki przez bank lub jednostkę organizacyjną uprawnioną do udzielania kredytów lub pożyczek, na podstawie odrębnych ustaw regulujących zasady ich funkcjonowania, oraz Agencję.