Art. 30. - [Umorzenie należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego] - Pomoc osobom uprawnionym do alimentów.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1205 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 7 czerwca 2022 r.
Art. 30. [Umorzenie należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego]
1.
Organ właściwy dłużnika może umorzyć należności, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy, w łącznej wysokości:1)
30%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;2)
50%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;3)
100%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.2.
Organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć jego należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną.3.
Umorzenie należności następuje w drodze decyzji administracyjnej.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (158)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (158)
- Kto jest organem właściwym do rozpatrzenia wniosku o rozłożenie na raty zadłużenia alimentacyjnego?
- Czy OWW ma obowiązek poinformować dłużnika, że musi zwrócić się do Sądu o zmniejszenie zasądzonych alimentów?
- Co należy zrobić w sytuacji, gdy dłużnik alimentacyjny, przebywający w ZK złożył wniosek o umorzenie zadłużenia?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (1062)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (1060)
- III SA/Kr 108/22, Możliwość zaniechania obciążania dłużnika alimentacyjnego obowiązkiem zwrotu świadczenia wypłaconego z funduszu alimentacyjnego - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie
- II SA/Sz 70/22, Umorzenie należności z tytułu wypłaconych alimentów - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie
- IV SA/Wr 757/21 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu