Art. 3. - [Zarejestrowanie pobytu obywatela Ukrainy na terytorium RP] - Pomoc obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.167 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 marca 2024 r. do: 31 grudnia 2029 r.
Art.  3.  [Zarejestrowanie pobytu obywatela Ukrainy na terytorium RP]
1. 
W przypadku gdy wjazd obywatela Ukrainy, o którym mowa w art. 1 ust. 1, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie został zarejestrowany przez komendanta placówki Straży Granicznej podczas kontroli granicznej lub nastąpił przez granicę, na której nie jest prowadzona kontrola graniczna osób przekraczających tę granicę, Komendant Główny Straży Granicznej rejestruje pobyt obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na jego wniosek, o którym mowa w art. 4 ust. 1.
2. 
Zarejestrowanie pobytu obywatela Ukrainy, o którym mowa w ust. 1, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej następuje na jego wniosek, o którym mowa w art. 4 ust. 1.
3. 
Komendant Główny Straży Granicznej prowadzi w systemie teleinformatycznym Straży Granicznej rejestr obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy oraz którzy złożyli wniosek, o którym mowa w art. 4 ust. 1.
4. 
W rejestrze, o którym mowa w ust. 3, przechowuje się:
1)
dane:
a)
imię (imiona) i nazwisko (nazwiska),
b)
datę urodzenia,
c)
obywatelstwo (obywatelstwa),
d)
płeć,
e)
rodzaj dokumentu stanowiącego podstawę przekroczenia granicy, jeżeli występuje,
f)
serię i numer dokumentu stanowiącego podstawę przekroczenia granicy, jeżeli występuje,
g)
unikalny numer w rejestrze,
h)
numer PESEL - jeżeli został nadany,
i)
datę dokonania i zmiany wpisu do rejestru,
j)
unikalny numer ewidencyjny nadany przez organ ukraiński, jeżeli występuje,
k)
miejsce urodzenia, jeżeli występuje,
l)
kraj urodzenia, jeżeli występuje;
2)
informację o dacie:
a)
przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej w kierunku wjazdowym,
b)
przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej w kierunku wyjazdowym,
c)
złożenia wniosku, o którym mowa w art. 4 ust. 1;
2a)
informacje o dacie i miejscu przekroczenia granicy zewnętrznej, w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, z późn. zm.), niebędącej granicą Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie nastąpił bezpośrednio z terytorium Ukrainy;
3)
informację o dacie końcowej okresu pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznawanego za legalny na podstawie art. 2 ust. 1;
4)
informacje o osobie sprawującej faktyczną pieczę nad dzieckiem obejmujące:
a)
dane, o których mowa w pkt 1,
b)
wskazanie stosunku pokrewieństwa z dzieckiem - jeżeli taki istnieje, a w przypadku jego braku - innej relacji łączącej tę osobę z dzieckiem;
5)
fotografię, o której mowa w art. 4 ust. 7, jeżeli występuje;
6)
odwzorowanie własnoręcznego podpisu osoby, która ukończyła 12. rok życia, z wyjątkiem osoby, która nie może złożyć podpisu.
5. 
Komendant Główny Straży Granicznej umieszcza dane w rejestrze, o którym mowa w ust. 3, w terminie 30 dni od dnia przekazania przez organy gminy informacji o złożeniu wniosku, o którym mowa w art. 4 ust. 1.