Rozdział 9 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Pomoc materialna dla studentów szkół wyższych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.17.125

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1969 r.

Rozdział  9.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  42.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z Ministrem Finansów określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb przyznawania, wypłacania, cofania i zawieszania stypendiów, zasiłków i nagród, a także szczegółowe zasady łączenia poszczególnych form pomocy materialnej,
2)
wypadki, w których okresy pobierania stypendium (zasiłku) mogą być skrócone lub przedłużone,
3)
wysokość stypendiów stołówkowych obejmujących poszczególne rodzaje posiłków.
§  43.
Minister Finansów w porozumieniu z ministrami, którym podlegają szkoły wyższe, i po zasięgnięciu opinii Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac określa:
1)
warunki, jakim powinny odpowiadać jednostki fundujące stypendia, oraz środki własne, z których jednostki te mogą fundować stypendia,
2)
tryb gromadzenia i wydatkowania środków przeznaczonych na stypendia fundowane i stypendia fundacji robotniczej,
3)
tryb ewidencji oraz poboru kwot stypendiów i zasiłków podlegających zwrotowi.
§  44.
1.
Przepisy rozporządzenia dotyczące ministrów, którym podlegają szkoły wyższe, stosuje się odpowiednio do Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, a przepisy dotyczące ministrów, którym podlegają jednostki fundujące stypendia - do kierowników urzędów centralnych.
2.
Przepisy rozporządzenia dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw, a przepisy dotyczące prezydiów powiatowych rad narodowych - do prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie oraz dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw.
§  45.
1.
Przepisów rozporządzenia dotyczących stypendiów zwyczajnych, fundowanych i fundacji robotniczej oraz zasiłków dla studentów 1 semestru I roku studiów nie stosuje się do studentów wyższych szkół morskich.
2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do stypendiów udzielanych na podstawie porozumień międzynarodowych.
§  46.
W okresie przejściowym do dnia 31 grudnia 1969 r. środki na stypendia stołówkowe ulegają zwiększeniu o kwoty opłat za kwatery w domach studenckich uzyskane od studentów, którym nie zostały przyznane stypendia mieszkaniowe.
§  47.
Studenci, którym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia przyznano stypendia naukowe, pobierają te stypendia w dotychczasowej wysokości do końca studiów.
§  48.
1.
W okresie przejściowym do dnia 31 grudnia 1969 r. wysokość stypendiów fundowanych na wszystkich kierunkach studiów wynosi:
Rok (semestr) studiówUzyskanych w drodze bezkonkursowejUzyskanych w drodze konkursu
na 1 semestrze I roku studiów450 zł450 zł
na 2 semestrze I roku studiów650 zł650 zł
na II i III roku studiów700 zł700 zł
na IV i wyższych latach750 zł765 zł
2.
Studenci IV i wyższych lat studiów, którzy przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia otrzymywali stypendia fundowane w drodze konkursu, otrzymują po upływie okresu wymienionego w ust. 1 stypendia w wysokości określonej w § 17, jednak nie niższej od kwoty 765 zł.
§  49.
1.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 1964 r. w sprawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych i wyższych szkół zawodowych (Dz. U. z 1966 r. Nr 21, poz. 139 i z 1967 r. Nr 41, poz. 205).
2.
Do czasu wydania przepisów wykonawczych przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu obowiązują przepisy dotychczasowe ze zmianami wynikającymi z rozporządzenia.
§  50.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac, Ministrowi Finansów, ministrom, którym podlegają szkoły wyższe i jednostki fundujące stypendia, oraz prezydiom wojewódzkich i powiatowych rad narodowych.
§  51.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1969 r. z wyjątkiem przepisów § 4, 15, 17, 26, 27, 40 i 41 ust. 3, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1970 r.