Rozdział 3 - Stypendia fundowane. - Pomoc materialna dla studentów szkół wyższych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.17.125

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1969 r.

Rozdział  3.

Stypendia fundowane.

§  13.
1.
Podstawą fundowania stypendiów przez jednostki, o których mowa w § 2 ust. 2, jest ustalany corocznie przez Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac ogólnokrajowy plan rozmieszczenia absolwentów na kierunkach studiów objętych przepisami ustawy o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych oraz ogólnokrajowy plan rozdziału stypendiów na kierunkach studiów nie objętych tą ustawą. Ministrowie i przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych sporządzają odpowiadające tym planom wykazy podległych zakładów zobowiązanych do ufundowania odpowiedniej liczby stypendiów.
2.
Wypadki, w których zakłady pracy mogą fundować stypendia poza planem ogólnokrajowym, określa Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac.
3.
Szczegółowe zasady ustalania i realizacji planów, o których mowa w ust. 1, określa Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z ministrami, którym podlegają szkoły wyższe.
4.
Stypendia dla studentów wydziałów lekarskich akademii medycznych i wyższych szkół wychowania fizycznego mogą fundować prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych oraz zakłady lecznicze określone przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
5.
Stypendia dla studentów wyższych szkół wychowania fizycznego mogą ponadto fundować organizacje społeczne określone przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w trybie określonym w ust. 4.
§  14.
1.
Stypendia fundowane mogą być przyznawane przez szkoły wyższe począwszy od III roku studiów.
2.
Na wydziałach, na których podział na kierunki lub specjalizacje (specjalności) ma miejsce wcześniej niż na III roku studiów, stypendia fundowane mogą być przyznawane począwszy od takiego roku studiów.
§  15.
Jednostka fundująca stypendium może wskazać kandydata do stypendium lub zastrzec pierwszeństwo dla kandydata pochodzącego z miejscowości będącej siedzibą tej jednostki lub z miejscowości pobliskiej. W razie imiennego wskazania kandydata przez jednostkę fundującą, stypendium może mu być przyznane począwszy od 1 roku studiów.
§  16.
Zakład pracy, który zawarł ze studentem umowę przedwstępną przewidzianą przepisami ustawy o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych, obowiązany jest na wniosek studenta podpisać z nim umowę o stypendium fundowane, jeżeli student odpowiada warunkom określonym w § 6 ust. 1.
§  17.
Stypendia fundowane wynoszą na wszystkich kierunkach studiów:
Rok (semestr) studiówMiesięczna wysokość stypendium fundowanego przez jednostkę, której siedziba znajduje się:
w mieście wojewódzkimw mieście stanowiącym powiat miejskiw innym mieście, osiedlu lub miejscowości
na 1 semestrze I roku450 zł450 zł450 zł
na 2 semestrze I roku650 zł700 zł800 zł
na II i III roku700 zł750 zł850 zł
na IV roku i latach wyższych750 zł800 zł900 zł
§  18.
Studenci pobierający stypendia fundowane obowiązani są do utrzymywania ścisłej więzi z jednostką fundującą, a w szczególności do:
1)
informowania kierownika jednostki fundującej o postępach w nauce,
2)
występowania z inicjatywą odbywania praktyk studenckich w jednostce fundującej,
3)
konsultowania z kierownikiem jednostki fundującej tematu pracy dyplomowej lub magisterskiej.
§  19.
1.
Jednostki fundujące stypendia są obowiązane do utrzymywania ścisłej więzi ze swoimi stypendystami, a w szczególności do:
1)
podpisywania umów stypendialnych bezpośrednio w zakładzie pracy,
2)
umożliwienia stypendyście, po porozumieniu się ze szkołą wyższą, odbycia w swoim zakładzie praktyk studenckich w celu bliższego zapoznania się już w czasie studiów z warunkami pracy jednostki fundującej stypendia, jak również odbycia wstępnego stażu pracy po ukończeniu studiów,
3)
umożliwienia stypendystom pracy zarobkowej w swoim zakładzie pracy podczas wakacji letnich,
4)
zapraszania stypendystów na ważniejsze zebrania załóg.
2.
Koszty przejazdu stypendysty do zakładu pracy i z powrotem w wypadkach określonych w ust. 1, a także w celu podjęcia pracy pokrywają jednostki fundujące ze środków własnych.
3.
Szkoły wyższe zobowiązane są do uwzględniania w miarę możliwości wniosków jednostek fundujących stypendia w zakresie tematów prac dyplomowych lub magisterskich stypendystów oraz odbycia przez nich praktyki.
§  20.
1.
Stypendium fundowane może być przyznane także studentom, którzy pobierają stypendia naukowe lub fundacji robotniczej. W takich wypadkach wypłatę stypendiów naukowych i fundacji robotniczej zawiesza się.
2.
O przyznaniu stypendium fundowanego stypendyście fundacji robotniczej szkoła wyższa zawiadamia samorząd robotniczy lub radę zakładową.
§  21.
1.
Jednostka fundująca obowiązana jest zatrudnić absolwenta szkoły wyższej, który w okresie studiów korzystał ze stypendium fundowanego przez tę jednostkę. W okresie tego zatrudnienia stosuje się obowiązujące w danym zakładzie przepisy regulujące stosunek pracy.
2.
Jednostka fundująca może zrezygnować z zatrudnienia absolwenta stypendysty, jeżeli po uzyskaniu zgody jednostki nadrzędnej zawiadomi stypendystę listem poleconym, a w stosunku do stypendystów objętych przepisami ustawy o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych - również pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych działającego przy szkole, którą stypendysta kończy, o rezygnacji z zatrudnienia go co najmniej na 3 miesiące przed przewidywanym ukończeniem studiów.
3.
W wypadku określonym w ust. 2 jednostka fundująca obowiązana jest jednak do wypłacania stypendyście stypendium fundowanego do końca studiów.
4.
W uzasadnionych wypadkach stypendysta pobierający stypendium fundowane może ubiegać się o zamianę otrzymywanego stypendium fundowanego na stypendium fundowane przez innego fundatora. Zamiana stypendium wymaga zgody obu fundatorów. W stosunku do stypendystów objętych przepisami ustawy o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych - w razie braku zgody fundatorów - rozstrzyga pełnomocnik Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych działający przy szkole, w której stypendysta studiuje, po porozumieniu się z jednostką nadrzędną fundatora oraz po zasięgnięciu opinii uczelnianej komisji opiniującej w sprawach zatrudniania absolwentów.
5.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac uprawniony jest do wydawania wytycznych w zakresie zmiany fundatora.
§  22.
1.
Stypendysta obowiązany jest w ciągu 14 dni od dnia ukończenia studiów porozumieć się z jednostką fundującą i ustalić dokładną datę podjęcia pracy. Stypendysta obowiązany jest podjąć pracę w ciągu 2 miesięcy od dnia ukończenia studiów i wykonywać ją przez okres równy okresowi pobierania stypendium fundowanego i ewentualnie uprzednio pobieranego stypendium naukowego nie krótszy jednak niż rok i nie dłuższy niż 3 lata.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się także do stypendysty naukowego, który przed otrzymaniem stypendium naukowego pobierał stypendium fundowane, a po ukończeniu studiów lub odbyciu asystenckich studiów przygotowawczych nie został powołany na stanowisko pracownika naukowo-dydaktycznego. Okres asystenckich studiów przygotowawczych wlicza się do okresu pracy u fundatora.
3.
Na kierunkach objętych przepisami ustawy o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych stypendysta po ukończeniu studiów obowiązany jest wykonywać pracę w jednostce fundującej przez okres nie krótszy od okresu wykonywania obowiązku wynikającego z tej ustawy.
§  23.
1.
Stypendia fundowane podlegają zwrotowi, jeżeli stypendysta nie wykonał obowiązków, o których mowa w § 22.
2.
Obowiązek zwrotu pobranych kwot może być nałożony również na stypendystę, któremu cofnięto stypendium w myśl § 7 lub który z nie usprawiedliwionych przez szkołę przyczyn zrezygnował ze studiów albo bez zgody jednostki fundującej zmienił kierunek studiów.
3.
Jeżeli stypendysta z własnej winy nie przepracował w jednostce fundującej pełnego okresu czasu, o którym mowa w § 22 ust. 1, obowiązany jest zwrócić tej jednostce proporcjonalną część pobranego stypendium fundowanego.
4.
Stypendysta zwolniony jest od obowiązku zwrotu pobranego stypendium w razie niezatrudnienia go przez jednostkę fundującą.
§  24.
1.
Od obowiązku odpracowania i zwrotu pobranego stypendium fundowanego stypendysta zwolniony jest w razie:
1)
inwalidztwa I lub II grupy nabytego w czasie studiów lub po ich ukończeniu,
2)
powołania go bezpośrednio po ukończeniu studiów lub w czasie wykonywania pracy z tytułu umowy stypendialnej do zawodowej lub okresowej służby wojskowej.
2.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac określi inne wypadki, w których stypendysta będzie mógł być zwolniony od wykonania obowiązków wynikających z umowy stypendialnej.
3.
Odroczenie wykonania przez absolwenta obowiązku pracy, wynikającego z umowy stypendialnej, może być udzielone w uzasadnionych wypadkach na wniosek absolwenta:

- przez jednostkę fundującą, jeżeli okres odroczenia nie przekracza jednego roku,

- przez jednostkę nadrzędną nad jednostką fundującą, jeżeli okres odroczenia przekracza jeden rok.

§  25.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym rozporządzeniem do stypendystów pobierających stypendia fundowane, a studiujących na kierunkach studiów nie objętych przepisami ustawy o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych - stosuje się odpowiednio przepisy § 1, § 11 ust. 3, § 22 ust. 1, 3 i 4, § 23-31, § 32 ust. 1 i 2, § 33 ust. 1 i 2, § 34, § 35 ust. 1-5, § 37, § 38 ust. 1-3 i 5, § 39-41, § 42 ust. 1, § 43 ust. 1 i 2, § 45 i § 47 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. z 1964 r. Nr 22, poz. 146, z 1968 r. Nr 16, poz. 101 oraz z 1969 r. Nr 7, poz. 59 i Nr 14, poz. 101).