Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Pomoc materialna dla studentów szkół wyższych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.17.125

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1969 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Pomoc materialna udzielana studentom szkół wyższych obejmuje pomoc stypendialną i pomoc rzeczową.
2.
Pomoc stypendialną stanowią:
1)
stypendia pieniężne:
a)
zwyczajne (całkowite i częściowe),
b)
fundowane,
c)
fundacji robotniczej,
d)
naukowe;
2)
zasiłki pieniężne:
a)
dla studentów 1 semestru I roku studiów,
b)
losowe,
c)
zwrotne;
3)
stypendia bezgotówkowe:
a)
stołówkowe (całkowite i częściowe),
b)
mieszkaniowe (całkowite i częściowe).
3.
Pomoc rzeczową stanowią:
1)
uprawnienie do korzystania za ustaloną opłatą ze stołówki studenckiej,
2)
uprawnienie do korzystania za ustaloną opłatą z zakwaterowania w domu studenckim,
3)
zasiłki rzeczowe.
§  2.
1.
Stypendia zwyczajne i naukowe, zasiłki dla studentów 1 semestru I roku studiów, zasiłki losowe, zwrotne i rzeczowe oraz bezgotówkowe stypendia stołówkowe i mieszkaniowe udzielane są ze środków przewidzianych w częściach budżetu Państwa, obejmujących szkoły wyższe.
2.
Stypendia fundowane udzielane są ze środków własnych rad narodowych, przedsiębiorstw, instytucji, organizacji i banków.
3.
Stypendia fundacji robotniczej udzielane są ze środków funduszu zakładowego zakładów pracy.
4.
Środki na stypendia fundowane i na stypendia fundacji robotniczej (ust. 2 i 3) przekazywane są przez jednostki fundujące właściwej szkole wyższej.
§  3.
1.
Student może korzystać tylko z jednej z form pieniężnej pomocy stypendialnej wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1 lit. a)-c) oraz pkt 2 lit. a) i c).
2.
Student korzystający ze stypendium zwyczajnego lub stypendium fundacji robotniczej może równocześnie korzystać ze stypendium naukowego. W takim wypadku wysokość stypendium zwyczajnego lub stypendium fundacji robotniczej ulega odpowiedniemu obniżeniu, tak aby łączna suma obydwu stypendiów nie przekraczała kwoty 1.050 zł miesięcznie.
§  4.
1.
Stypendia zwyczajne mogą być przyznawane studentom dwóch ostatnich lat studiów na kierunkach objętych przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) tylko w braku odpowiedniej liczby stypendiów fundowanych.
2.
Jeżeli liczba stypendiów fundowanych, odpowiadających warunkom określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146), będzie mniejsza niż zakładano w planie, o którym mowa w § 13, to na kierunkach objętych przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) mogą być przyznawane studentom ostatnich dwóch lat, zamiast brakujących stypendiów fundowanych, stypendia zwyczajne. W tym wypadku Minister Finansów zwiększy odpowiednio kredyty budżetowe na stypendia zwyczajne.
§  5.
Studentowi korzystającemu ze stypendium zwyczajnego, fundowanego, fundacji robotniczej, naukowego lub z zasiłku dla studentów 1 semestru I roku studiów może być równocześnie przyznane bezgotówkowe stypendium stołówkowe i mieszkaniowe lub uprawnienie do korzystania za ustaloną opłatą ze stołówki studenckiej i z zakwaterowania w domu studenckim.
§  6.
1.
Ze stypendium zwyczajnego, fundowanego i fundacji robotniczej oraz z bezgotówkowego stypendium stołówkowego i mieszkaniowego mogą korzystać studenci, którzy:
1)
zachowują postawę moralną i obywatelską godną studenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
2)
wykazują się dobrymi postępami w nauce,
3)
nie wykonują stałej pracy zarobkowej na podstawie umowy o pracę,
4)
znajdują się w sytuacji materialnej uzasadniającej przyznanie stypendium.
2.
Ze stypendium naukowego mogą korzystać studenci, którzy odpowiadają warunkom wymienionym w ust. 1 pkt 1-3.
3.
Z zasiłku dla studentów 1 semestru I roku studiów, z zasiłku losowego i zwrotnego mogą korzystać studenci, którzy odpowiadają warunkom wymienionym w ust. 1 pkt 1, 3 i 4.
4.
Z pomocy rzeczowej mogą korzystać studenci, którzy wykazują się nienaganną postawą moralną i obywatelską oraz odpowiadają warunkom określonym odrębnymi przepisami.
§  7.
1.
Pomoc materialną cofa się, jeżeli student przestał odpowiadać warunkom wymaganym do przyznania określonego rodzaju pomocy.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w wypadkach, gdy student pobierający stypendium fundowane lub stypendium fundacji robotniczej przestał odpowiadać warunkowi określonemu w § 6 ust. 1 pkt 4.
3.
Wypłatę stypendium można zawiesić w razie wszczęcia przeciwko studentowi postępowania dyscyplinarnego.
§  8.
1.
W razie ujawnienia, że student uzyskał pomoc stypendialną na podstawie danych niezgodnych z prawdą, dziekan cofa przyznane stypendium i przekazuje sprawę radzie wydziałowej do spraw młodzieży w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego oraz przedstawienia wyników i wniosków. W zależności od wyników dochodzenia rektor może zalecić wszczęcie postępowania dyscyplinarnego oraz podjąć decyzję co do obowiązku zwrotu równowartości udzielonej studentowi pomocy materialnej.
2.
Do podlegających zwrotowi należności z tytułu pomocy materialnej udzielonej studentowi stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
§  9.
1.
Stypendia i zasiłki wypłacają szkoły wyższe.
2.
Stypendia zwyczajne, fundowane i naukowe wypłacane są przez 10 miesięcy w roku.
3.
Stypendiów wymienionych w ust. 2 nie wypłaca się w okresie odbywania przez studenta płatnej praktyki, chyba że przypada ona na miesiąc lipiec.