Rozdział 2 - Warunki, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia w jednostkach organizacyjnych Policji dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia - Pomieszczenia przeznaczone dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, pokoje przejściowe, tymczasowe pomieszczenia przejściowe i policyjne izby dziecka, regulamin pobytu w tych pomieszczeniach, pokojach i izbach oraz sposób postępowania z zapisami obrazu z tych pomieszczeń, pokoi i izb.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2672 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 stycznia 2024 r.

Rozdział  2

Warunki, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia w jednostkach organizacyjnych Policji dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia

§  2. 
1. 
Pomieszczenie w jednostce organizacyjnej Policji dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, zwane dalej "pomieszczeniem", znajduje się na kondygnacji parterowej lub wyższej budynku.
2. 
Pomieszczenie może być usytuowane poniżej kondygnacji parterowej w przypadku spełnienia następujących warunków:
1)
zapewnienia oświetlenia naturalnego;
2)
wyposażenia w izolację przeciwwilgociową.
§  3. 
Ze względu na liczbę osób, które mogą być umieszczone w pomieszczeniu, lub liczbę pokoi wchodzących w jego skład, pomieszczenie może być podzielone na oddziały, jeżeli istnieje możliwość zapewnienia właściwej obsługi pomieszczenia, kontroli zachowania osób w nim umieszczonych oraz bezpieczeństwa osób w nim przebywających.
§  4. 
1. 
W skład pomieszczenia wchodzą:
1)
pokój dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia;
2)
pokój do przygotowania lub podgrzewania posiłków oraz zmywania naczyń;
3)
magazyn do przechowywania rzeczy przekazanych do depozytu oraz bielizny pościelowej;
4)
pokój sanitarny służący do utrzymania higieny osobistej, w tym umywalnia, natrysk i toaleta.
2. 
W skład pomieszczenia mogą wchodzić:
1)
szatnia dla obsługi pomieszczenia;
2)
pokój do przeprowadzania i dokumentowania czynności służbowych z udziałem osoby umieszczonej w pomieszczeniu;
3)
pokój dyżurnego zmiany - w przypadku gdy w skład pomieszczenia wchodzi więcej niż jeden oddział;
4)
pokój dla obsługi pomieszczenia.
2a. 
Pomieszczenie może być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w szczególności osób z niepełnosprawnością ruchową.
2b. 
Pomieszczenie, o którym mowa w ust. 2a, jest usytuowane w budynku spełniającym minimalne wymagania służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w art. 6 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2022 r. poz. 2240).
3. 
Nie wymaga się wydzielenia w pomieszczeniu pokoju do przygotowania lub podgrzewania posiłków oraz zmywania naczyń - w przypadku dostaw gotowych posiłków w naczyniach jednorazowych.
§  5. 
Jeżeli ze względów technicznych nie jest możliwe wydzielenie w pomieszczeniu pokoju, magazynu lub szatni, o których mowa odpowiednio w § 4 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2 pkt 1, dopuszcza się ich usytuowanie poza pomieszczeniem.
§  6. 
Wejście do pomieszczenia i wyjście z niego wyposaża się w stalową kratę oraz drzwi o wzmocnionej konstrukcji z zamkami mechanicznymi lub elektronicznymi.
§  7. 
1. 
Pomieszczenie musi spełniać następujące warunki:
1)
mieć ściany o odporności mechanicznej nie niższej niż mur wykonany z cegły pełnej na zaprawie cementowej, o grubości co najmniej 25 centymetrów, pokryte powłoką lub okładziną zmywalną, odporną na działanie wilgoci oraz preparatów czyszcząco-dezynfekujących;
2)
mieć punkty świetlne zabezpieczone przed uszkodzeniem, przewody doprowadzające napięcie elektryczne położone podtynkowo oraz elektryczne gniazda wtykowe zainstalowane w niezbędnych miejscach.
2. 
Na ścianie korytarza, przy drzwiach wejściowych do pokoju dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, może być zamocowana półka służąca do stawiania naczyń z posiłkami.
§  8. 
1. 
Pokój dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia musi mieć:
1)
powierzchnię przypadającą na jedną osobę nie mniejszą niż 3 m2;
2)
podłogę trwałą i zmywalną, odporną na działanie wilgoci oraz preparatów czyszczących i dezynfekujących;
3)
okno uchylne w grubości muru o powierzchni nie mniejszej niż 1:8 w stosunku do powierzchni podłogi, z zainstalowaną na zewnątrz kratą z prętów lub płaskowników stalowych, a od wewnątrz siatką stalową; w przypadku wentylacji mechanicznej oraz okna nieotwieralnego o konstrukcji antywłamaniowej dopuszcza się odstąpienie od instalowania siatki stalowej wewnętrznej;
4)
wentylację zapewniającą dostateczny dopływ powietrza i odpowiednią do pory roku temperaturę według norm określonych dla pomieszczeń mieszkalnych, a także odpowiednie do czytania i pisania oświetlenie; włączniki oświetlenia zlokalizowane są poza pokojem;
5)
przyciski do wzywania obsługi pokoju; system wzywania obsługi pokoju zasilany jest bezpiecznym napięciem elektrycznym;
6)
drzwi o wzmocnionej konstrukcji z dwiema zasuwami i zamkiem mechanicznym lub elektronicznym oraz łańcuchem zabezpieczającym, otwierane na zewnątrz, wyposażone w wizjer zapewniający widoczność, zabezpieczony od strony pokoju szkłem hartowanym, a z drugiej strony - ruchomą zasłoną;
7)
w wyposażeniu jednoosobowe prycze lub materace wolno leżące, pokryte zmywalną tkaniną, oraz stoły, taborety lub ławy bez ostrych krawędzi, przymocowane do podłogi lub ściany.
2. 
Drzwi do pokoju dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia mogą być wyposażone w drzwiczki służące do podawania posiłków oraz zakładania kajdanek osobom w nim umieszczonym, posiadające zabezpieczenia uniemożliwiające ich otwarcie od wewnątrz pokoju.
§  9. 
Pokój do przygotowania lub podgrzewania posiłków oraz zmywania naczyń musi spełniać warunki sanitarne i być wyposażony w sprzęt kuchenny, zgodnie z przepisami w sprawie bezpieczeństwa żywności i żywienia oraz higieny środków spożywczych.
§  10. 
Magazyn do przechowywania rzeczy przekazanych do depozytu oraz bielizny pościelowej musi mieć wyodrębnione części przeznaczone do przechowywania:
1)
rzeczy osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia;
2)
rzeczy chorych zakaźnie osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia;
3)
czystej bielizny pościelowej;
4)
brudnej bielizny pościelowej.
§  11. 
1. 
Pokój sanitarny służący do utrzymania higieny osobistej musi być ogrzewany, oświetlony, wentylowany oraz wyposażony w urządzenia zgodnie z przepisami dotyczącymi pomieszczeń higieniczno-sanitarnych w budynkach zamieszkania zbiorowego, o których mowa w przepisach w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
2. 
Instalację dostarczającą wodę do pokoju sanitarnego służącego do utrzymania higieny osobistej wyposaża się w urządzenie umożliwiające regulację temperatury i strumienia wody, zabezpieczone przed dostępem osób umieszczonych w pomieszczeniu.
3. 
Drzwi w umywalniach, natryskach i toaletach wyposaża się w szybę z nietłukącego się materiału lub w szybę zabezpieczoną obustronnie siatką stalową lub powłoką uniemożliwiającą jej rozbicie.
4. 
Drzwi do pokoju sanitarnego służącego do utrzymania higieny osobistej mogą spełniać warunki, o których mowa w ust. 3.
§  12. 
Pokój dyżurnego zmiany wyposaża się w instalację telefoniczną.
§  13. 
1. 
Pomieszczenie wyposaża się w instalację alarmową sygnalizującą dyżurnemu jednostki organizacyjnej Policji zagrożenie życia i zdrowia osób w nim przebywających.
2. 
W skład instalacji, o której mowa w ust. 1, wchodzą punkty alarmowe umieszczone:
1)
na ścianach lub w podłogach korytarzy pomieszczenia, w szczególności przy drzwiach do pokoi dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia;
2)
w pokoju dyżurnego zmiany;
3)
w magazynie do przechowywania rzeczy przekazanych do depozytu oraz bielizny pościelowej.
3. 
W skład instalacji, o której mowa w ust. 1, mogą wchodzić:
1)
przenośne urządzenia alarmowe uruchamiane przez obsługę pomieszczenia;
2)
punkty alarmowe umieszczone w pokoju sanitarnym służącym do utrzymania higieny osobistej, w pokoju dla obsługi pomieszczenia lub w szatni dla obsługi pomieszczenia.
4. 
Drzwi oraz okna w pomieszczeniu mogą być wyposażone w urządzenia sygnalizujące ich otwarcie.
§  14. 
Pomieszczenie może być wyposażone w urządzenia monitorujące, w tym służące również do obserwowania i rejestrowania obrazu, działające w systemie całodobowym.
§  15. 
1. 
Do przekazywania, odtwarzania i utrwalania obrazu w pomieszczeniu może służyć system telewizji przemysłowej.
2. 
System telewizji przemysłowej składa się z:
1)
zestawu kamerowego CCTV z odpowiednim obiektywem i wyposażeniem pomocniczym;
2)
urządzenia sterującego i transmisyjnego, multipleksera oraz dzielnika obrazu;
3)
monitora i urządzenia przetwarzającego sygnały wizyjne na obraz wyświetlany na ekranie;
4)
urządzenia rejestrującego obraz wraz ze znacznikiem czasu umożliwiającym dokładne określenie godziny i daty utrwalonego obrazu zgodnie z czasem lokalnym.
3. 
Zestaw kamerowy CCTV może być zainstalowany w:
1)
pokoju dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia;
2)
pokoju do przygotowywania lub podgrzewania posiłków oraz zmywania naczyń;
3)
magazynie do przechowywania rzeczy przekazanych do depozytu oraz bielizny pościelowej;
4)
pokoju sanitarnym służącym do utrzymania higieny osobistej;
5)
korytarzu;
6)
szatni dla obsługi pomieszczenia;
7)
pokoju do przeprowadzania i dokumentowania czynności służbowych z udziałem osoby umieszczonej w pomieszczeniu;
8)
pokoju dyżurnego zmiany lub pokoju dla obsługi pomieszczenia.
4. 
Do przekazywania obrazu z części pokoju sanitarnego służącego do utrzymania higieny osobistej, w szczególności z natrysków i toalet, należy stosować zestaw kamerowy CCTV wyposażony w funkcję uniemożliwiającą ukazywanie intymnych części ciała osoby umieszczonej w pomieszczeniu oraz wykonywania przez nią intymnych czynności fizjologicznych.
5. 
Do utrwalania obrazu w systemie telewizji przemysłowej można wykorzystać urządzenia elektroniczne typu analogowego lub cyfrowego, w szczególności magnetowid, zestaw kamerowy CCTV oraz rejestrator cyfrowy.
§  16. 
1. 
Regulamin pobytu osób w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Kopię regulaminu, o którym mowa w ust. 1, oraz wykaz instytucji stojących na straży praw człowieka umieszcza się w pokoju dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, w sposób uniemożliwiający ich zniszczenie lub dokonanie przy ich pomocy zamachu na zdrowie człowieka.
3.  3
 Regulamin, o którym mowa w ust. 1, oraz wykaz instytucji stojących na straży praw człowieka, o którym mowa w ust. 2, udostępnia się według zapotrzebowania w formie tłumaczenia na polski język migowy, dokumentu elektronicznego dostępnego cyfrowo lub transkrypcji na pismo Braille'a.
§  16a. 
Warunki, jakim powinno odpowiadać pomieszczenie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w szczególności osób z niepełnosprawnością ruchową, określa załącznik nr 1a do rozporządzenia.
3 § 16 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1391) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2024 r.