Polska Akademia Nauk Technicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.49.313

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1939 r.

USTAWA
z dnia 25 maja 1939 r.
o Polskiej Akademii Nauk Technicznych.

Tworzy się Polską Akademię Nauk Technicznych w Warszawie. Zadaniem jej jest pielęgnowanie, popieranie i szerzenie nauk technicznych i ich nauk podstawowych.

Polska Akademia Nauk Technicznych jest zespołem osób, pracujących twórczo na polu nauk technicznych i ich nauk podstawowych i pozostaje pod opieką władz Państwa.

Polska Akademia Nauk Technicznych jest osobą prawną.

Polska Akademia Nauk Technicznych dąży do osiągnięcia celów, wymienionych w art. 1, przez rozważanie zbiorowe zagadnień naukowych, podejmowanie inicjatywy prac naukowych badawczych, tworzenie i popieranie placówek badawczych, dostarczanie środków do wykonania tych prac, ogłaszanie ich wyników, wydawanie prac naukowych i podręczników, ogłaszanie konkursów naukowych i przyznawanie nagród, wydawanie opinii o zagadnieniach naukowych, bądź z własnej inicjatywy, bądź na życzenie naczelnych władz państwowych oraz instytucyj i organizacyj naukowych.

(1)
Polska Akademia Nauk Technicznych składa się z członków honorowych, zwyczajnych, członków korespondentów i członków zagranicznych. Liczba członków honorowych nie może przewyższać 12, liczba członków zwyczajnych nie może być mniejsza od 24 i większa od 96, liczba członków korespondentów nie może przewyższać 96, a członków zagranicznych - 60.
(2)
Członkami honorowymi mogą być zarówno obywatele Państwa Polskiego, jak i obywatele państw obcych, członkami zwyczajnymi i członkami korespondentami mogą być tylko obywatele Państwa Polskiego, członkami zagranicznymi mogą być tylko obywatele państw obcych.
(1)
Walne Zebranie, składające się z członków zwyczajnych, jest naczelną władzą Polskiej Akademii Nauk Technicznych.
(2)
Walne Zebranie wybiera:
a)
członków Akademii,
b)
Prezesa i Wiceprezesa na okres trzyletni,
c)
Sekretarza Generalnego na okres pięcioletni.

Statut, uchwalony przez Walne Zebranie i zatwierdzony przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, określi ustrój i tryb działalności Polskiej Akademii Nauk Technicznych. Walne Zebranie może w ramach statutu uchwalać regulaminy.

Wybór Prezesa, Wiceprezesa i Sekretarza Generalnego Polskiej Akademii Nauk Technicznych wymaga zatwierdzenia Prezydenta Rzeczypospolitej; wybór członków zagranicznych wymaga zatwierdzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych.

(1)
Z dniem wejścia w życie ustawy niniejszej przestaje istnieć Akademia Nauk Technicznych, założona na podstawie statutu, zatwierdzonego przez Ministrów Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Przemysłu i Handlu.
(2)
Członkowie Akademii Nauk Technicznych stają się członkami Polskiej Akademii Nauk Technicznych.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.