Art. 41. - [Zwolnienie ze służby] - Policja.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.171 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 1 października 2023 r. do: 13 grudnia 2023 r.
Art. 41. [Zwolnienie ze służby]
1.
Policjanta zwalnia się ze służby w przypadkach:1)
orzeczenia trwałej niezdolności do służby przez komisję lekarską;2)
nieprzydatności do służby, stwierdzonej w opinii służbowej w okresie służby przygotowawczej;3)
wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby;4)
skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego;4a)
wymierzenia przez sąd prawomocnym orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu wykonywania zawodu policjanta;5)
zrzeczenia się obywatelstwa polskiego lub nabycia obywatelstwa innego państwa;6)
upływu okresu służby określonego w kontrakcie, jeżeli nie nastąpi zawarcie kolejnego kontraktu lub mianowanie na stałe;7)
upływu okresu próbnego służby kontraktowej, jeżeli policjant lub przełożony skorzystał z uprawnienia określonego w art. 28a ust. 4.2.
Policjanta można zwolnić ze służby w przypadkach:1)
niewywiązywania się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej lub służby kontraktowej, stwierdzonego w 2 kolejnych opiniach, między którymi upłynęło co najmniej 6 miesięcy;2)
skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe inne niż określone w ust. 1 pkt 4;3)
powołania do innej służby państwowej, a także objęcia funkcji z wyboru w organach samorządu terytorialnego lub stowarzyszeniach;4) 126
(uchylony);5)
gdy wymaga tego ważny interes służby;6)
likwidacji jednostki Policji lub jej reorganizacji połączonej ze zmniejszeniem obsady etatowej, jeżeli przeniesienie policjanta do innej jednostki lub na niższe stanowisko służbowe nie jest możliwe;7)
upływu 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby;7a)
dwukrotnego nieusprawiedliwionego niestawienia się na badania, o których mowa w art. 40a ust. 1, lub niepoddania się im, albo w przypadku dwukrotnego nieusprawiedliwionego niestawienia się na obserwację w podmiocie leczniczym, w przypadku wyrażenia zgody przez funkcjonariusza, chyba że skierowanie do komisji lekarskiej nastąpiło na wniosek funkcjonariusza;8)
popełnienia czynu o znamionach przestępstwa albo przestępstwa skarbowego, jeżeli popełnienie czynu jest oczywiste i uniemożliwia jego pozostanie w służbie;9)
upływu 12 miesięcy zawieszenia w czynnościach służbowych, jeżeli nie ustały przyczyny będące podstawą zawieszenia;10)
usunięcia ze szkolenia zawodowego podstawowego, w przypadkach wskazanych w art. 34f ust. 1 pkt 1, 3 i 5-8.3.
Policjanta zwalnia się ze służby w terminie do 3 miesięcy od dnia pisemnego zgłoszenia przez niego wystąpienia ze służby.3a.
(uchylony).3b.
(uchylony).4.
W przypadkach określonych w ust. 2 pkt 6 zwolnienie następuje po upływie 6 miesięcy, a w przypadku służby przygotowawczej, po upływie 3 miesięcy od dnia podjęcia decyzji o likwidacji jednostki Policji lub jej reorganizacji.126 Art. 41 ust. 2 pkt 4 uchylony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. (Dz.U.2023.347) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 marca 2023 r.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (2)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (2)
- Jakim składkom na ubezpieczenie społeczne będzie podlegała osoba z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, jeżeli osoba ta aktualnie otrzymuje uposażenie z tytułu niezdolności do służby?
- Czy strażak lub policjant w czynnej służbie może wykonywać funkcję sołtysa wsi w której mieszka i jest zameldowany?