Podział zysku i pokrywanie strat w przedsiębiorstwach państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.35.216

Akt utracił moc
Wersja od: 14 sierpnia 1946 r.

DEKRET
z dnia 4 czerwca 1946 r.
o podziale zysku i pokrywaniu strat w przedsiębiorstwach państwowych.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
1.
Przepisom niniejszego dekretu podlega zysk (nadwyżka bilansowa) lub strata (ubytek finansowy) wykazany przez przedsiębiorstwa państwowe opłacające podatek dochodowy według działu IV dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. Nr 2, poz. 14) w ich rocznych zamknięciach rachunkowych, zatwierdzonych przez władze nadzorcze.
2.
Przepisów niniejszego dekretu nie stosuje się do przedsiębiorstw państwowych, mających formę prawną spółek handlowych.
3.
W przedsiębiorstwach państwowych, opłacających podatek dochodowy według działu II dekretu o podatku dochodowym, sposób pokrywania strat i podział zysku ustali Minister Skarbu w porozumieniu z właściwym ministrem i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania, z zastosowaniem przepisu art. 3 ust. 1.

Strata wynikła w danym roku gospodarczym może być przeniesiona w całości lub w części na następny okres gospodarczy lub też pokryta w inny sposób ustalony przez Ministra Skarbu w porozumieniu z właściwym ministrem i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania.

1.
Z zysku wydziela się:
1)
premię samodzielności przedsiębiorstwa,
2)
premię zbiorową załogi przedsiębiorstwa,
3)
wpłatę na państwowy fundusz inwestycyjny.
2.
Pozostałą kwotę zysku wpłaca się tytułem podatku dochodowego z zachowaniem przepisów art. 31 ust. (2) dekretu o podatku dochodowym.
1.
Premia samodzielności przedsiębiorstwa wynosi od 5% do 15% wykazanego zysku w zależności od wyników gospodarczych przedsiębiorstwa i przeznaczona jest na inwestycje wytwórcze przedsiębiorstwa oraz na powiększenie jego własnych środków obrotowych.
2.
Sposób obliczania wysokości premii samodzielności przedsiębiorstwa ustali rozporządzenie Ministra Skarbu wydane po porozumieniu się z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania.
1.
Premia zbiorowa załogi przedsiębiorstwa wynosi połowę kwoty ustalonej jako premia samodzielności i może być podwyższona dla poszczególnych przedsiębiorstw lub ich grup w granicach do 100%. Podwyżka ta jest uzależniona od polepszenia jakości wytworów świadczonych usług lub od obniżenia kosztów wytwórczości staraniem przedsiębiorstwa.
2.
Wysokość podwyżki premii zbiorowej załogi przedsiębiorstwa ustala właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania.
3.
Premia zbiorowa załogi przedsiębiorstwa przeznaczona jest na zbiorowe zaspakajanie społecznych potrzeb pracowników przedsiębiorstwa, a sposób jej użycia ustala rada załogowa.
1.
Wysokość i termin wpłat na państwowy fundusz inwestycyjny ustala corocznie Minister Skarbu w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania w zależności od państwowego planu inwestycyjnego.
2.
Zasady tworzenia oraz sposób zarządzania i użycia państwowego funduszu inwestycyjnego ustali rozporządzenie Ministra Skarbu, wydane po porozumieniu się z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania.
1.
Zasady i terminy sporządzania bilansów i zamknięć rachunkowych oraz tryb zatwierdzania ich przez władze nadzorcze ustalają rozporządzenia Ministra Skarbu, wydane po porozumieniu się z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania i z właściwymi ministrami.
2.
Zasady ustalania wysokości ubytków oraz tworzenia i użycia funduszu amortyzacyjnego, przeznaczonego na wyrównanie ubytków wartości majątku przedsiębiorstwa, ustali rozporządzenie Ministra Skarbu wydane po porozumieniu się z prezesem Centralnego Urzędu Planowania.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Skarbu oraz innym właściwym ministrom.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.