Rozdział 5 - Przepisy przejściowe i końcowe - Podział zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz zmiana niektórych ustaw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.34.198

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 października 2003 r.

Rozdział  5

Przepisy przejściowe i końcowe

Zadania i kompetencje rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej, określone w niniejszej ustawie jako zadania i kompetencje gminy, przechodzą odpowiednio na rady, zarządy gmin lub wójtów albo burmistrzów (prezydentów miast).

1.
Do czasu utworzenia rejonowych organów rządowej administracji ogólnej, nie dłużej jednak niż przez 3 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy, zadania i kompetencje przechodzące do tych organów, stosownie do przepisów ustawy, realizują:
1)
wojewodowie - zadania i kompetencje należące dotychczas do wojewódzkich rad narodowych oraz do terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego,
2)
organy gminy - zadania i kompetencje należące dotychczas do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
Do zadań i kompetencji, o których mowa w ust. 1, realizowanych przez organy gminy, stosuje się odpowiednio przepisy o zadaniach zleconych z zakresu administracji rządowej.
1. 11
Z zastrzeżeniem przepisu art. 44, postępowanie w sprawach indywidualnych, wszczętych przed dniem 27 maja 1990 r., przejmują organy właściwe w tych sprawach po dniu 27 maja 1990 r., przy czym:
1)
wszystkie czynności podjęte w postępowaniu przed dniem 27 maja 1990 r., a także decyzje administracyjne pozostają w mocy.
2)
odwołania od decyzji wydanych przez terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego przed dniem 27 maja 1990 r. w sprawach przechodzących do właściwości gmin rozpatrują właściwe naczelne (centralne) organy administracji państwowej,
3)
odwołania od decyzji wydanych przez terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego przed dniem 27 maja 1990 r. w sprawach przechodzących do właściwości gmin jako zadania własne rozpatruje do czasu utworzenia kolegiów odwoławczych przy sejmikach samorządowych właściwy wojewoda.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do spraw, w których postępowanie, stosownie do art. 44, do czasu utworzenia rejonowych organów rządowej administracji ogólnej przejmą wojewodowie i organy gminy.

Do czasu wyboru prezydentów miasta Krakowa i miasta Łodzi ich funkcje pełnią odpowiednio wojewoda krakowski i wojewoda łódzki.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 27 maja 1990 r.

11 Art. 45 ust. 1 zmieniony przez art. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 1990 r. o zmianie niektórych ustaw dotyczących samorządu terytorialnego (Dz.U.90.43.253) z dniem 27 maja 1990 r.