Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.37.224

| Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 1921 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 kwietnia 1921 r.
o podziale miejscowości w Państwie Polskiem na klasy dla oznaczenia mnożnika dodatku drożyźnianego do płacy zasadniczej funkcjonarjuszów państwowych.

Na podstawie postanowień, zawartych w art. 5 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 65 poz. 429), art. 5 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 65 poz. 430), art. 5 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 65 poz. 431), art. 1, 2, 3 i 4 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 65 poz. 432), art. 3 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 65 poz. 433), art. 6 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 65 poz. 434), art. 1 i 2 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 65 poz. 435), art. 10 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 65 poz. 436), art. 57 ustawy tymczasowej z dnia 29 października 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 106 poz. 699), Rada Ministrów zarządza co następuje:
§  1. 1 Od dnia 1 kwietnia 1921 r. ustanawia się następującą tabelę podziału miejscowości w Państwie Polskiem na klasy dla oznaczenia mnożnika dodatku drożyźnianego:

I klasa.

Warszawa.

II klasa.

Anin, Biała Siedlecka, Białystok, Będzin, Bielsk, Bliznę, Bródno, Chełm, Częstochowa, Dąbrowa, Dawidówka, Dęblin, Gołąbki, Gołonóg, Grójec, Granica, Grodziec, Grodzisk, Hrubieszów, Jabłonna, Janów Siedlecki, Kazimierz, Kielce, Łapy, Łazy, Lublin, Łódź, Łuków, Lubartów, Marki, Milowice, Mińsk Mazowiecki, Młociny, Modlin, Niwka, Nowy Dwór, Olkusz, Ołtarzew, Opoczno, Ożarów, Piotrków, Płudy, Pogoń, Pruszków, Radom, Radzymin, Rembertów, Siedlce, Skarżysko, Skierniewice, Skorosze, Sochaczew, Sokółka, Sosnowiec, Strzemieszyce, Suwałki, Utrata, Wawer, Wilanów, .Włochy, Ząbki, Ząbkowice, Zagórze, Zagoźdź, Zamość, Zawiercie, Zegrze, Żyrardów.

Poznań.

Biała, Borysław, Brzeżany, Chrzanów, Drohobycz, Gorlice, Jarosław, Jaworzno, Kleparów, Kołomyja, Kraków, Krosno, Lipnik, Lwów, Nowy-Sącz, Oświęcim, Persenkówka, Przemyśl, Rzeszów, Siersza Wodna, Schodnica, Stanisławów, Stryj, Szczakowa, Tarnów, Tarnopol, Trzebinia, Tustanowice, Zakopane, Zamarstynów, Zniesienie.

Bielsko, Bobrek, Cieszyn.

III klasa.

Augustów, Aleksandrów Kujawski, Aleksandrów Łęczycki, Andrzejów, Barysz, Biłgoraj, Błonie, Brzeziny, Brwinów, Bukowno, Busk, Cząstków. Chmielnik, Chęciny, Ciechanów, Ciechocinek, Dęby Wielkie, Falenica, Falenty, Gałkówek, Garwolin, Gnaszyn, Głowno, Góra, Góra Kalwarja, Góry Świętokrzyskie, Gostynin, Herby, "Irena" (osada obok Dęblina), Janów Lubelski, Jędrzejów, Jeziorna, Kalisz, Karczew, Kolno, Koluszki, Konstantynów Łódzki, Końskie, Kozienice, Krasnystaw, Kutno, Lipno, Łask, Łomża, Łowicz, Maków, Małkinia, Miechów, Międzyrzec, Milanówek, Miłosna, Mława, Myszków, Nałęczów, Nieszawa, Nieporęt, Nowo-Iwiczna, Ojców, Okuniew, Opatów, Ostrów, Ostrołęka, Ostrowy, Otwock, Orla, Osowieć, Ostrowiec, Pabjanice, Piaseczno, Pińczów, Płochocin, Płock, Płońsk, Pomiechowo, Przasnysz, Puławy, Pułtusk, Rabsztyn, Radomsk, Radzyń, Rawa, Rejowiec, Sandomierz, Sejny, Sieradz, Sierpc, Skolimów, Sławków, Słupce, Sokołów, Stara Wieś, Staszów, Stopnica, Stryków, Szczypiorno, Szydłowiec, Tłuszcz, Tomaszów Lubelski, Tomaszów Mazowiecki, Turek, Węgrów, Wierzbnik, Wiązowna, Widzew, Włocławek, Włodawa, Włoszczowa, Wołomin, Wolbrom, Wysokie Mazowieckie, Wyszków, Zaborów (koło Warszawy),. Zakroczym, Zambrów, Zduńska Wola, Żelów, Zgierz, Zielenice, Zwoleń, Żelechów.

Biedrusko, Brodnica, Bydgoszcz, Chojnice, Czarnków, Działdowo, Gdynia, Główna, Gniezno, Grudziądz, Inowrocław, Kępno, Krotoszyn, Kwidzyn, Ławica, Leszno, Lubań, Ostrów, Ostrzeszów, Puck, Rawicz, Starołęka, Starograd, Skalmierzyce, Tczew, Toruń, Wąbrzeźno, Wejherowo, Wieleń, Wolsztyn, Zbąszyń.

Andrychów, Bakończyce, Bochnia, Bohorodczany, Brody, Brzeszcze, Brzezinka przy Oświęcimie, Brzuchowice, Buczacz, Bursztyn, Chabówka, Czortków, Chodorów, Dąbie pod Krakowem, Dębica, Delatyn, Derczyce, Dolina, Dunajec Czarny, Góry, Gródek Jagielloński, Halicz, Horodenka, Hubicze, Husiatyn, Iwonicz, Janów, Jasło, Jaworów, Jeleń, Bory ad Jeleń, Kałusz, Kamionka Strumiłowa, Kęty, Knihinin, Kobierzyn, Kosów, Krościenko, Krynica, Kulparków, Kuty, Liszki, Łańcut, Medenice, Muszyna, Nadworna, Nowy Targ, Pilzno, Podbuż, Podhajce, Podwołoczyska, Poronin, Posada Olchowska, Przeworsk, Rabka, Rawa Ruska, Rohatyn, Rymanów, Sambor, Sanok, Skawina, Skole, Stary Sącz, Stebnik (koło Drohobycza), Sucha, Swoszowice, Szczawnica, Sniatyn, Sokal, Trembowla, Tłumacz, Turka, Truskawiec, Tyśmienica, Wadowice, Wieliczka, Wincliki, Wygnanka,. Zaleszczyki, Zabłocie (przedmieście Żywca), Zbaraż, Zborów, Złoczów, Żabie, Żegiestów, Żółkiew, Żywiec.

Czechowice, Dziedzice, Goleszów, Jaworze, Międzyświeć, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wisła.

IV klasa.

Wszystkie miejscowości, liczące ponad 4000 mieszkańców według ostatnich urzędowych spisów ludności, a nadto bez wzglądu na ilość mieszkańców, te miejscowości, w których mieszczą się władze administracyjne I-ej instancji, oraz miejscowości, które na terenie Małopolski i b. dzielnicy pruskiej są siedzibą sądów powiatowych, a na terenie b. Kongresówki były siedzibą dawnych sądów pokoju.

Pozatem: Baby, Bakałarzewo, Bargłów, Bąkowiec, Będków, Bednary, Blizin, Blaszki, Bodzechów, Bystrzyca, Brańsk, Broszków, Chmielów, Chorzele, Czarna Wieś (stacja kolejowa), Czerniewice (stacja kolejowa), Czyżewo, Dąbrowa Grodzieńska, Filipów, Drohiczyn (nad Bugiem), Dziewule, Garbatka, Gołąb, Goniądz, Gródek Białostocki, Jarosław, Jedlnica, Józefów, Kamińsk, Knyszyn, Koniecpol, Konstantynów Podlaski, Korczew, Kornica, Kraśnik, Krasnosielc, Kunów, Kuźnica, Krzywda, Leopoldów, Łapiguz, Łaskarzew, Łochów, Łomazy, Łysów, Michalin, Miedzeszyn, Mielnik, Mordy, Motycz, Mszczonów, Nadbrzezie, Nasielsk, Nieborów, Niekłań, Nowogród, Odolion, Olsztyn, Opatówek, Parczew, Piaski, Pilawa, Piszcząc, Piątnica, Płyćwia, Pniewo, Potok Złoty, Raczki, Radość, Radziwiłłów, Rajgród, Rogów, Rokiciny, Roszki, Różan, Ruda Tulubska, Rudniki, Sarnaki, Sędziszów, Słotwiny, Słowiki Nowe, Śniadowo, Sobolew, Sobienie Jeziory, Solec, Siemiatycze, Stawiski, Stawiszyn, Sterdyń, Suchedniów, Suchowola, Świder, Świdnik, Szepietowo, Tarczyn, Telaki, Teresin, Terespol, Trawniki, Tuszyn, Ujazd, Uściług, Waganiec, Wąwolnica, Winiary, Wizna, Wiżajny,. Wohyń, Zagnańsk, Zajezierze, Zaklików, Zawada, Zwierzyniec Lubelski, Żarki, Życzyn, Żylin.

Fordon, Odolanów, Skarzewo, Strzałkowe Tuchola.

Balin, Bełżec, Bierzanów, Bogdanówka, Bolechowicze, Bolęcin, Borki Wielkie, Byczyna, Brzezinka, Chełmek, Chocznia, Chyrów, Ciężkowice, (koło Szczakowej), Cisną, Czyżyny, Czernichów, Dobrowlany, Dora (obok Jaremcza), Hrebenów, Inwałd, Jabłonka Niżna, Jawiszowice, Jamna (obok Jaremcza), Jaremcze, Jasienica, Jedlicze, Jezierna, Krasne, Lesienice, Libiąż, Lubień, Ławoczne, Łodygowice, Łupków, Łupków Nowy, Medyka, Mikuliczyn, Olszanica, Podleśniów, Posada Chyrowska, Rajcza, Roczyny, Różanka, Rychcice, Sianki, Sichów, Slawsko, Slocina, Sobniów, Sokoliki, Sporysz, Stojanów, Stróże, Sułkowice koło Andrychowa, Synowódzko Wyżnę, Synowódzko Niżne, Swiątniki, Szkło, Tartarów, Targanica, Trzciana, Tuchla, Cięcina z Abramowem, Przeniożyskami i Węgierską Górą, Wola Rzędzińska, Worocbta, Żabierzów, Zagórnik, Zagórz, Zagórzany, Zełenianka, Zwierzyce, Żurawica.

Aleksandrowice, Bielsk Stary, Brenna, Bystra, Chybi, Dzięgielów, Istebna, Jaworzynka, Kaczyce, Kamienica, Koniaków, Leszna Górna, Marklowice Górne, Międzyrzecze, Mnisztwo, Pastwiska, Pogwizdów, Puńców, Wapiennica, Wilamowice, Zebrzydowice.

V klasa.

Wszystkie pozostałe miejscowości.

§  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1920 r. (Dz. Ust. Rz. P. Nr. 13, poz. 76), w sprawie podziału miejscowości, dla oznaczenia mnożnika dodatku drożyźnianego, na ziemiach przyłączonych do Rzeczypospolitej na zasadzie umowy o preliminarjach pokoju i rozejmie w Rydze, pozostaje bez zmiany.
1 § 1 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 16 sierpnia 1921 r. (Dz.U.21.71.498) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1921 r.