Tytuł 3 - PRZENIESIENIE OFICERA W STAN NIECZYNNY, W STAN SPOCZYNKU I DO REZERWY. - Podstawowe obowiązki i prawa oficerów Polskiej Marynarki Wojennej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.64.626

Akt utracił moc
Wersja od: 29 października 1934 r.

TYTUŁ  III.

PRZENIESIENIE OFICERA W STAN NIECZYNNY, W STAN SPOCZYNKU I DO REZERWY.

Oficer może być przeniesiony przez Ministra Spraw Wojskowych w stan nieczynny celem przejścia do instytucji państwowych lub prywatnych, mających na celu rozwój Ojczystej Floty Wojennej lub Handlowej.

Granice wieku, po których osiągnięciu oficerowie winni zostać przeniesieni w stan spoczynku, są następujące:

do stopnia komandora-podporucznika włącznie skończone 45 lat;

do stopnia komandora-porucznika włącznie skończone 50 lat;

do stopnia komandora włącznie skończona 56 lat;

do stopnia kontr-admirała włącznie skończone 58 lat;

do stopnia wice-admirała włącznie skończone 60 lat;

Oficerom do stopnia kontr-admirała włącznie, przeniesionym w stan spoczynku na skutek osiągnięcia granicy wieku, przewidzianej w art. 21 niniejszej ustawy, o ile przesłużyli w ostatnim posiadanym stopniu conajmniej dwa lata, zostaje nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej jeden stopień wyżej.

Do nadanego z powyższej przyczyny stopnia nie są przywiązane żadne uprawnienia z wyjątkiem prawa do tytułu.

Oficer może być przeniesiony do rezerwy przez Prezydenta Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Spraw Wojskowych;

a)
na własną prośbę;
b)
na skutek dwukrotnie bezpośrednio po sobie następującej ujemnej rocznej kwalifikacji, stwierdzającej nienadawanie się na oficera zawodowego, i orzeczenia komisji, ustanawianej w tym celu corocznie przez Ministra Spraw Wojskowych przy kierownictwie Marynarki Wojennej; organizacje, i przepisy postępowania komisji ustali rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej;
c)
w wypadku stwierdzonej przez komisję superrewizyjną utraty zdolności fizycznej do pełnienia służby wojskowej;
d) 1
w przypadku zawarcia małżeństwa bez wymaganego zezwolenia władzy wojskowej, w przeciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego lub wymierzenia kary dyscyplinarnej.

W wypadkach, przewidzianych' w punktach b) i c) niniejszego artykułu, oficer, o ile nabył prawo do uposażenia emerytalnego, zostaje przeniesiony w stan .spoczynku.

Oficerom, przeniesionym w stan nie czynny z przyczyny, wymienionej w art. 20 niniejszej ustawy, o ile są zatrudnieni w instytucjach prywatnych, przysługują uprawnienia stanu czynnego przez przeciąg trzech lat.

Po tym terminie oficerów, nie przeniesionych do stanu czynnego, zalicza się do rezerwy.

1 Art. 23.lit. d) dodana przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 24 października 1934 r. (Dz.U.34.95.857) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 października 1934 r.