Podatki i opłaty lokalne oraz terminy płatności łącznego zobowiązania pieniężnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.44.216

Akt utracił moc
Wersja od: 20 września 1985 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 lipca 1985 r.
w sprawie podatków i opłat lokalnych oraz terminów płatności łącznego zobowiązania pieniężnego.

Na podstawie art. 9 pkt 2 i 3, art. 18 ust. 3, art. 34 ust. 3 i art. 38 pkt 2 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i z 1985 r. Nr 12, poz. 50) oraz art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. Nr 7, poz. 41 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
1.
Osoby fizyczne i osoby prawne nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej, które:
1)
są właścicielami, samoistnymi posiadaczami, użytkownikami wieczystymi nieruchomości lub użytkownikami nieruchomości na podstawie ustanowionego na nich prawa użytkowania,
2)
użytkują bez tytułu prawnego nieruchomości stanowiące własność Państwa,
3)
dzierżawią nieruchomości od jednostek gospodarki uspołecznionej, nie będących jednostkami gospodarczymi w rozumieniu przepisów o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej,

są obowiązane składać organowi podatkowemu wykazy nieruchomości sporządzone na formularzach według ustalonego wzoru:

-
jeżeli w ciągu roku zajdą w nieruchomości zmiany mające wpływ na wysokość podatku od nieruchomości lub świadczenia na fundusz miejski lub na fundusz gminny, w szczególności takie jak: zmiana wartości budynku dla celów ubezpieczenia ustawowego, zmiana powierzchni budynku lub gruntu albo zmiana sposobu użytkowania budynku - w terminie czternastu dni od zajścia zmiany,
-
jeżeli obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości lub świadczeniu na fundusz miejski lub na fundusz gminny powstał w ciągu roku - w terminie czternastu dni od powstania tego obowiązku.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne.
Łączne zobowiązanie pieniężne określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1985 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz poboru świadczeń pieniężnych dotyczących nieruchomości w formie łącznego zobowiązania pieniężnego (Dz. U. Nr 44, poz. 215) jest płatne do kasy lub na rachunek organu podatkowego w następujących terminach:
1)
jeżeli kwota łącznego zobowiązania pieniężnego przekracza 2.000 zł rocznie - w czterech ratach w terminach do dnia: 15 lutego, 15 maja, 15 września i 15 listopada każdego roku,
2)
w pozostałych przypadkach - jednorazowo do dnia 15 lutego każdego roku.
1.
Organ podatkowy ustala podstawę opodatkowania, od której są naliczane podatek od nieruchomości oraz świadczenia na fundusz gminny lub fundusz miejski.
2.
Inspektoraty Państwowego Zakładu Ubezpieczeń są obowiązane przesyłać organom podatkowym informacje o zmianach wartości budynków dla celów ubezpieczenia ustawowego oraz o wartości nowych budynków zgłoszonych do ubezpieczenia ustawowego.
Podatek drogowy uiszcza się w terminie do dnia 31 marca każdego roku. Jeżeli wysokość podatku przekracza kwotę 2.000 zł rocznie, podatek może być uiszczony w dwóch równych ratach, w terminach do dnia 31 stycznia i do dnia 31 lipca każdego roku.
Za pobór podatku drogowego urzędowi pocztowo-telekomunikacyjnemu przysługuje wynagrodzenie w wysokości 3,5% pobranych kwot.
Za pobór opłaty miejscowej inkasentowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 7% sumy zainkasowanej opłaty.
Za pobór podatku od posiadania psów inkasentowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 10% sumy zainkasowanego podatku.
Wynagrodzenia, o których mowa w § 6 i 7, zwalnia się od podatku od wynagrodzeń.
Osoby, o których mowa w § 1, są obowiązane złożyć organowi podatkowemu w terminie do dnia 31 października 1985 r. wykaz nieruchomości sporządzony na formularzu według ustalonego wzoru, jeżeli:
1)
przed dniem 31 października 1985 r. nie ciążył na nich obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości lub
2)
przed dniem 31 października 1985 r. były podatnikami podatku od nieruchomości i w stosunku do złożonego ostatnio wykazu dla celów tego podatku zaszły w nieruchomości zmiany mające wpływ na zmianę wysokości podatku od nieruchomości.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 marca 1982 r. w sprawie niektórych podatków i opłat terenowych (Dz. U. Nr 10, poz. 78 i Nr 24, poz. 171).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.