Rozdział 2 - Podatek od towarów i usług - Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.11.50

Akt utracił moc
Wersja od: 4 czerwca 2007 r.

Rozdział  2

Podatek od towarów i usług

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają czynności określone w art. 2.

1. 
Właściwym organem podatkowym w sprawie rozliczeń podatku jest naczelnik urzędu skarbowego, właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2. 
Jeżeli czynności wymienione w ust. 1 są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się:
1)
dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - ze względu na siedzibę,
2)
dla osób fizycznych - ze względu na miejsce zamieszkania.
3. 
W przypadku osób fizycznych niewykonujących innych czynności podlegających opodatkowaniu poza importem towarów, właściwym organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania.
4. 
Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób określony w ust. 1-3, właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście.
5. 
Przepisy ust. 1-4 nie dotyczą przypadków, dotyczących poboru podatku od importu towarów, o których mowa w art. 11, art. 11c, art. 11e ust. 1 oraz art. 11f.
1.  119
 Zwalnia się od podatku podatników:
1) 120
 u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 EURO,
2)
opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej, w zakresie działalności objętej tą formą opodatkowania, z uwzględnieniem art. 18 ust. 3.
1a.  121
 W przypadku prowadzenia przez rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia określonego w art. 7 ust. 1 pkt 7 także innej działalności niż działalność rolnicza do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 pkt 1 oraz w ust. 7, dokonywanej przez tego podatnika nie wlicza się sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej.
1b.  122
 Zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się:
1)
od 1 stycznia 2001 r., w przypadku podatników:
a)
wykonujących czynności w zakresie handlu, w tym również obnośnego i obwoźnego, oraz wykonujących usługi w zakresie:
-
gastronomii,
-
mechaniki precyzyjnej,
-
mechaniki maszyn biurowych,
-
wyrobu i naprawy wag,
-
antykorozyjnego zabezpieczenia pojazdów,
- 123
 mycia oraz smarowania samochodów i motocykli oraz innych usług niezwiązanych z ich naprawą,
-
elektromechaniki, z wyjątkiem dźwigowej, chłodniczej i pojazdowej,
-
rusznikarstwa,
-
odświeżania i renowacji wyrobów skórzanych i futrzarskich,
-
mechanicznego czyszczenia i farbowania wyrobów futrzarskich,
-
chemicznego czyszczenia i farbowania wyrobów innych niż futrzarskie,
-
kuśnierstwa,
-
rękawicznictwa - wyrób rękawiczek skórzanych i skóropodobnych, z wyjątkiem roboczych, ochronnych i sportowych,
-
wytwarzania szyldów,
-
prania pierza i puchu,

którzy rozpoczęli wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu przed 2 marca 2000 r. i na dzień 1 marca 2000 r. zatrudniali co najmniej dwóch pracowników, w rozumieniu przepisów o karcie podatkowej,

b)
którzy rozpoczęli wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu w okresie od 2 marca do 31 grudnia 2000 r. i zatrudniali w jakimkolwiek czasie tego okresu co najmniej dwóch pracowników, w rozumieniu przepisów o karcie podatkowej, i wykonywali czynności, o których mowa w lit. a),
c)
którzy rozpoczną wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu po 31 grudnia 2000 r. i będą wykonywali czynności, o których mowa w lit. a),
2)
od 1 stycznia 2002 r., w przypadku pozostałych podatników.
1c.  124
 Przepisy ust. 1b nie naruszają przepisów ust. 1 pkt 1 oraz ust. 6.
2.  125
 Podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 6, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 6, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, z tym że w przypadku, o którym mowa w ust. 6, przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 2.
3.  126
 Jeżeli wartość sprzedaży towarów u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 pkt 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad tę kwotę. Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może zmniejszyć podatek należny o podatek naliczony, wynikający z dokumentów celnych oraz z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:
1)
sporządzenia spisu z natury zapasów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty, o której mowa w ust. 1 pkt 1, oraz
2)
przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu, o którym mowa w pkt 1, najpóźniej w ciągu 14 dni od dnia utraty zwolnienia.
3a.  127
 Kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 3, stanowi iloczyn ilości towarów objętych spisem z natury i kwoty podatku naliczonego przypadającej na jednostkę towaru, z podziałem na poszczególne stawki podatkowe.
3b.  128
 Przepis ust. 3 ma również zastosowanie do podatników, którzy rezygnują z przysługującego im zwolnienia na podstawie ust. 1 pkt 1, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.
4.  129
 W przypadku podatników, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 2, przez wartość sprzedaży towarów określoną w ust. 1 pkt 1 rozumie się:
1)
wartość sprzedanych towarów - u podatników dokonujących sprzedaży towarów będącej przedmiotem umowy komisu,
2)
30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usług - w pozostałych przypadkach.
5.  130
 Podatnicy będący zakładami pracy chronionej w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych mogą wybrać zwolnienie od podatku, bez względu na wartość sprzedaży towarów, pod warunkiem złożenia przez podatnika pisemnego oświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowego.
6.  131
 Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 2 w ciągu roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży towarów nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 pkt 1 lub w ust. 4.
7.  132
 Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży towarów, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w ciągu roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1 pkt 1 lub w ust. 4, zwolnienie określone w ust. 6 traci moc z dniem przekroczenia tej kwoty. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z dniem przekroczenia tej wartości. Przepis ust. 3 zdanie trzecie stosuje się odpowiednio.
7a.  133
 Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 1.
8.  134
 Jeżeli podatnicy określeni w ust. 1 pkt 1 i w ust. 4 i 6, wykorzystując związki z kontrahentami, tak układają swoje interesy, że uzyskują wartość sprzedaży towarów znacznie odbiegającą od tej, którą uzyskaliby w przypadku, gdyby związek ten nie istniał, a w wyniku tych związków nastąpiło zmniejszenie wpływów podatkowych, zwolnienie od podatku traci moc od początku roku podatkowego.
9.  135
 (skreślony).
10. 
Zwolnień, o których mowa w ust. 1, 5 i 6, nie stosuje się do podatników określonych w art. 5 ust. 2, do importu towarów i usług oraz podatników:
1)
sprzedających:
a)
wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
b) 136
 wyroby akcyzowe, z wyjątkiem wyrobów wymienionych w załączniku nr 6 poz. 2a, 8, 9, 11 i 17,
2) 137
 świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa i rzeczoznawstwa, a także usługi jubilerskie.
11.  138
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia:
1)
w terminie do 31 grudnia poprzedzającego rok podatkowy, kwotę, o której mowa w ust. 1 pkt 1, obliczoną według średniego kursu EURO ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października, w zaokrągleniu do 100 zł,
2)
listę towarów i usług, o których mowa w ust. 10 pkt 1 lit. a) i pkt 2, z uwzględnieniem klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
12.  139
 (skreślony).

 (uchylony).

1.  141
 Podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem, z zastrzeżeniem art. 16 i 17, jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, o których mowa w art. 6 ust. 8, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Jeżeli należność określona jest w naturze, podstawą opodatkowania jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, zmniejszonych o podatek. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
2.  142
 Obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów oraz zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Rabaty pomniejszają obrót, gdy zostały przyznane w ciągu roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi. Rabaty udzielone z tytułu i w okresie gwarancji lub rękojmi pomniejszają obrót, nawet gdy zostały przyznane po upływie roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi.
2a.  143
 W przypadku sprzedaży budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość gruntu.
3.  144
 Podstawą opodatkowania czynności określonych w art. 2 ust. 3 jest wartość towarów lub usług obliczona według cen sprzedaży stosowanych w obrotach z głównym odbiorcą (odbiorcami), a w przypadku braku odbiorcy - według przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku z dnia przekazania, zamiany lub darowizny, zmniejszona o kwotę należnego podatku.
4.  145
 Podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. W przypadku towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością towarów wywiezionych czasowo a wartością celną produktów kompensacyjnych dopuszczonych do obrotu, powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu w ramach uszlachetniania biernego są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością towarów wywiezionych czasowo a wartością celną produktów kompensacyjnych dopuszczonych do obrotu, powiększona o należne cło i podatek akcyzowy.
4a.  146
 Podstawą opodatkowania w imporcie towarów objętych procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od cła oraz procedurą przetwarzania pod kontrolą celną jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby towary te były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu. Jeżeli przedmiotem importu w ramach procedury odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od cła lub procedury przetwarzania pod kontrolą celną są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby towary te były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu, i podatek akcyzowy.
4b.  147
 Podstawą opodatkowania w imporcie wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 6 poz. 13-15, 17 i 19, objętych procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń, jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby wyroby te były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu, i podatek akcyzowy.
4c.  148
 Podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 4, 4a i 4b, obejmuje, o ile elementy te nie zostały do niej włączone: prowizję, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia w kraju. Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego towary są importowane.
4d.  149
 Do podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 4, 4a i 4b, dolicza się określone w odrębnych przepisach opłaty oraz inne należności, jeżeli organy celne mają obowiązek pobierać te należności z tytułu importu towarów.
5.  150
 Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z tym że w przypadku usług turystyki wyjazdowej podstawę opodatkowania ustala się zgodnie z ust. 1.
6. 
Przepisu ust. 5 nie stosuje się, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru oraz w przypadku, gdy podatek został pobrany od podatnika, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4.
7. 
W przypadku sprzedaży przez podatnika towaru podlegającego podatkowi akcyzowemu, podstawą opodatkowania objęta jest również kwota tego podatku.
1. 
Podstawę opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi:
1)
dla zleceniodawcy lub komitenta - kwota należna z tytułu sprzedaży lub umowy komisu, zmniejszona o kwotę podatku,
2) 151
 dla prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami powierniczymi, agenta, zleceniobiorcy, komisanta lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze - kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, zmniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 1a.
1a.  152
 W przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są świadczone na rzecz podmiotów mających miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą i dotyczą usług turystyki, a zleceniodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i nie zapłacił podatku od tych usług lub jest zarejestrowanym podatnikiem, ale nie zapłacił należnego podatku - podstawą opodatkowania jest kwota należna od całej wartości usługi turystyki, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
2.  153
 Przepis ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie w przypadku, gdy w wykonaniu umów agencyjnych, zlecenia, komisu lub innych umów o podobnym charakterze dokonywany jest import towarów, z tym że podstawę opodatkowania dla importera ustala się zgodnie z art. 15 ust. 4, 4a-4d i 5.
1. 
W przypadku gdy:
1)
na kupującego zostały nałożone ograniczenia w dysponowaniu lub używaniu towaru, wynikające z umowy, z wyjątkiem przypadków, gdy ograniczenia są wymagane na podstawie odrębnych przepisów lub nałożone zostały na podstawie orzeczenia sądu albo decyzji administracyjnej,
2)
sprzedaż lub cena towaru jest uzależniona od spełnienia dodatkowego świadczenia, którego wpływu na wartość towaru nie można ustalić,
3)
między kupującym a sprzedawcą istnieje związek, o którym mowa w ust. 2,

- organ podatkowy określa wysokość obrotu na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek, jeżeli okaże się, że przypadki te miały wpływ na ustalenie ceny.

2. 
Związek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, istnieje, gdy między kontrahentami lub osobami pełniącymi u kontrahentów funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne zachodzą powiązania o charakterze rodzinnym, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy. Związek ten istnieje także, gdy którakolwiek z wymienionych osób łączy funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne u kontrahentów.
3. 
Pod pojęciem powiązań rodzinnych, o których mowa w ust. 2, rozumie się małżeństwo oraz pokrewieństwo lub powinowactwo do drugiego stopnia.
4. 
Pod pojęciem powiązań kapitałowych, o których mowa w ust. 2, rozumie się sytuację, w której jedna z osób lub jeden z kontrahentów posiada lub dysponuje, bezpośrednio lub pośrednio, prawem głosu wynoszącym co najmniej 5% wszystkich praw głosu.
5.  154
 Przepisu ust. 1 nie stosuje się w obrotach między zakładami samodzielnie sporządzającymi bilans, o których mowa w art. 5 ust. 2, z wyjątkiem przypadków, gdy obroty zakładu, na rzecz którego jest dokonywane odpłatne przekazanie towarów oraz świadczenie usług, zwolnione od podatku na podstawie art. 7 lub art. 47 ustawy, stanowiły w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym dokonano takiego przekazania, co najmniej 50% całości obrotu w tym okresie, a ponadto w przypadku odpłatnego przekazania towarów, jeżeli stosowane ceny są niższe od cen nabycia o więcej niż 10%.
1.  155
 Stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2 i 3.
1a.  156
 Dla towarów wymienionych w załączniku nr 1 stawka podatku wynosi 3%.
2. 
Dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%.
3.  157
 W eksporcie towarów i usług, w tym również w eksporcie usług, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2, oraz w eksporcie towarów i usług dokonywanym przez rolników ryczałtowych oraz podatników określonych w art. 14 ust. 1 pkt 2 stawka podatku wynosi 0%, pod warunkiem prowadzenia przez podatnika ewidencji określonej w art. 27 ust. 4.
4.  158
 Stawkę podatku 0%, o której mowa w ust. 3, stosuje się w eksporcie towarów pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej.
5.  159
 Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 4, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej sprzedaży w ewidencji, o której mowa w art. 27 ust. 4, za dany miesiąc, lecz w miesiącu następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 4, przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten miesiąc. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim, mają zastosowanie stawki właściwe dla sprzedaży tego towaru w kraju.
6.  160
 Przepis ust. 5 stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny wystawiony przez wewnętrzny urząd celny.
7.  161
 Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej w terminie późniejszym niż określony w ust. 5 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od dokonanej sprzedaży, w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik dokument ten otrzymał.
1.  162
 Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.
2.  163
 Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.
2a.  164
 Kwotę podatku naliczonego stanowi również kwota podatku należnego od importu usług, z wyjątkiem podatku od usług:
1)
turystyki wyjazdowej,
2)
związanych:
a)
ze sprzedażą zwolnioną od podatku,
b)
z czynnościami nie wymienionymi w art. 2.
3.  165
 Obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1, następuje:
1) 166
 nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny, z zastrzeżeniem pkt 2-4,
2) 167
 w przypadku importu usług - w rozliczeniu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu usług, z tym że u podatników, o których mowa w art. 14a - w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu tych usług,
3)
w przypadku dokonania spisu z natury określonego w art. 14 ust. 3 - najpóźniej w rozliczeniu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym dokonano tego spisu,
4) 168
 w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego - nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze.
3a.  169
 Obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 i 3, nie może nastąpić jednak wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi, albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu.
3b.  170
 Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 3, 3d, 3e i 3g, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług za okresy wskazane w ust. 3, 3d, 3e i 3g, nie później jednak niż w ciągu roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu (kwartale), w którym podatnik nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
3c.  171
 Korekty, o których mowa w ust. 3b, mogą być dokonane wyłącznie w przypadku, gdy spełnione zostały łącznie następujące warunki:
1)
nie zostało wobec podatnika wszczęte postępowanie podatkowe lub postępowanie kontrolne przez naczelnika urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej za okres, którego dotyczy korekta,
2)
w całości została uregulowana należność obejmująca kwotę podatku z tytułu zakupionych towarów i usług, a w przypadku podatku od importu towarów - kwota podatku wynikająca z dokumentów celnych lub decyzji, o których mowa w art. 11 ust. 2 i 2a oraz art. 11c.
3d.  172
 Podatnicy, o których mowa w art. 10 w ust. 1a i 1d, mogą obniżyć kwotę podatku należnego, o której mowa w ust. 1, w rozliczeniu za kwartał, w którym otrzymali fakturę lub dokument celny, z tym że:
1)
w przypadku importu usług - w rozliczeniu za kwartał następujący po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu usług, z tym że u podatników, o których mowa w art. 14a - w kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu tych usług,
2)
w przypadku dokonania spisu z natury określonego w art. 14 ust. 3 - w rozliczeniu za kwartał, w którym dokonano spisu.

Przepis ust. 3a stosuje się odpowiednio.

3e.  173
 Podatnicy, o których mowa w art. 10 ust. 1c, mogą obniżyć kwotę podatku należnego, o której mowa w ust. 1, w rozliczeniu za kwartał, w którym:
1)
uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury,
2) 174
 dokonali zapłaty podatku wynikającego z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 11 ust. 2 i 2a oraz art. 11c,

nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego.

Przepis ust. 3a i 3d pkt 1 i 2 stosuje się odpowiednio.

3f.  175
 Przepisu ust. 3e nie stosuje się do podatku naliczonego wynikającego z faktur i dokumentów celnych otrzymanych i odliczonych od podatku należnego w rozliczeniu za okres poprzedzający kwartał, za który podatnik będzie rozliczał się metodą kasową.
3g.  176
 Podatnicy, o których mowa w art. 6b ust. 5, podatek naliczony wynikający z faktur lub dokumentów celnych otrzymanych w okresie, kiedy rozliczali się metodą kasową, i nieodliczonych od podatku należnego do końca tego okresu, mają prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony w miesiącu, w którym:
1)
uregulowali kontrahentowi całą należność wynikającą z otrzymanych faktur - w przypadku podatku wynikającego z faktur,
2)
dokonali zapłaty podatku - w przypadku podatku wynikającego z dokumentów celnych,
3) 177
 dokonali zapłaty podatku wynikającego z decyzji, o których mowa w art. 11 ust. 2 i 2a oraz art. 11c.
4.  178
 Jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 3, podatnik nie wykonał czynności podlegającej opodatkowaniu, podatek naliczony za ten okres podlega rozliczeniu w najbliższym okresie, w którym czynności te zostaną wykonane, nie później jednak niż w ciągu 36 miesięcy od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.
5.  179
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, inne niż określone w ust. 3 terminy obniżenia kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1, uwzględniając w szczególności specyfikę wykonywania niektórych czynności oraz stosowane techniki dokumentowania rozliczeń w obrocie gospodarczym.
1.  180
 Podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną.
2. 
Podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną.
3.  181
 Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może także zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Przy ustalaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się kwot podatku.
4.  182
 W przypadku nabycia towarów, o których mowa w art. 21 ust. 3, procentowy udział wartości sprzedaży towarów opodatkowanych w wartości sprzedaży ogółem oblicza się na podstawie sprzedaży z ostatnich sześciu miesięcy. Przepis ust. 3 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
5.  183
 Podatnicy dokonujący czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1-3, w okresie krótszym niż sześć miesięcy obliczają procentowy udział zgodnie z ust. 3, przy czym po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności wyliczają ten udział zgodnie z ust. 4 i dokonują korekty podatku naliczonego.
1.  184
 W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 19 ust. 2 i 2a, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo, z zastrzeżeniem ust. 2-9, do obniżenia o tę różnicę podatku należnego za następne okresy.
2.  185
 Podatnikom dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych w całości lub w części, stawką niższą niż określona w art. 18 ust. 1, przysługuje prawo do zwrotu z urzędu skarbowego różnicy podatku, o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 2a i 4.
2a.  186
 Kwota zwrotu różnicy podatku, o której mowa w ust. 2, nie może być wyższa od kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur, z których należności zostały w całości uregulowane, oraz z dokumentów celnych, jeżeli podatek z nich wynikający został zapłacony.
2b.  187
 Przepisów ust. 2a nie stosuje się, jeżeli wysokość zwrotu różnicy podatku jest uzasadniona nabyciem towarów i usług, o których mowa w ust. 3.
3. 
Podatnikom dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych wyłącznie stawką, o której mowa w art. 18 ust. 1, u których podatek naliczony jest wyższy od podatku należnego, przysługuje zwrot różnicy podatku z urzędu skarbowego w kwocie nie wyższej od kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
4.  188
 W przypadku gdy kwota nadwyżki podatku naliczonego u podatnika dokonującego sprzedaży towarów opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka określona w art. 18 ust. 1 przekracza kwotę wynoszącą 22% całości obrotu opodatkowanego stawkami niższymi, zwrotowi na rachunek bankowy podlega nadwyżka do wysokości tej kwoty. Pozostała część nadwyżki podlega rozliczeniu w trybie określonym w ust. 1.
5.  189
 Przepisu ust. 4 nie stosuje się:
1)
gdy wysokość zwrotu różnicy podatku jest uzasadniona nabyciem towarów i usług, o których mowa w ust. 3, lub
2)
na umotywowany wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją dla podatku od towarów i usług, jeżeli wysokość zwrotu jest uzasadniona:
a)
sezonowością produkcji rolnej, w tym również sezonowością zakupu (skupu) produktów rolnych i sezonowością produkcji rolno-spożywczej,
b)
odliczaną od podatku kwotą akcyzy naliczoną przy nabyciu lub imporcie wyrobów akcyzowych, jeżeli należność obejmująca kwotę akcyzy została uregulowana.
5a.  190
 Zakres zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w ust. 2 i 3, może zostać rozszerzony przez naczelnika urzędu skarbowego, na umotywowany wniosek podatnika, na całość lub część nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jeżeli wysokość tej nadwyżki wynika ze specyfiki prowadzonej działalności, związanej z wykonywaniem różnych czynności nałożonych przepisami ustaw. Rozszerzenie to może być dokonane w przypadku gdy nie ma żadnych rokowań, aby rozliczenie tej nadwyżki w trybie ust. 1, 2 lub 3 nastąpiło w najbliższych 6 miesiącach.
5b.  191
 Przepis ust. 5a nie narusza przepisu ust. 5.
6.  192
 Zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia terminu płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.
6a.  193
 Na wniosek podatnika urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku w ciągu 25 dni od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji, wynikają z:
1) 194
 faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem przepisów art. 13 ust. 1 pkt 1 Prawo działalności gospodarczej,
2) 195
 dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art. 11 ust. 2 i 2a oraz art. 11c, i zostały przez podatnika zapłacone.

Przepis ust. 6 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.

7.  196
 Różnicę podatku nie zwróconą przez urząd skarbowy w terminie, o którym mowa w ust. 6 w zdaniu pierwszym, traktuje się jako nadpłatę podatku podlegającą oprocentowaniu w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej.
8. 
W przypadku gdy podatnik otrzymał zwrot różnicy podatku z tytułu eksportu towarów i następnie całość lub część tego towaru powróciła do podatnika, a czynność ta powoduje powrót towaru do kraju, podatnik obowiązany jest zwrócić całość lub odpowiednią część otrzymanego zwrotu w ciągu 14 dni od dnia przekroczenia towaru przez państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Podatnik może zwiększyć o tę kwotę podatek naliczony, począwszy od najbliższego okresu rozliczeniowego.
8a.  197
 W razie niedopełnienia obowiązku przewidzianego w ust. 8 od nie zwróconej kwoty naliczane są odsetki za zwłokę jak od zaległości podatkowych. Odsetki naliczane są od następnego dnia po upływie terminu określonego w ust. 8, a jeżeli termin ten przypada wcześniej od terminu najbliższego okresu rozliczeniowego - od terminu, w którym powinno zostać dokonane rozliczenie podatku.
8b.  198
 (skreślony).
9.  199
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia:
1) 200
 może określić przypadki, gdy przyjęcie przez podatnika w odpłatne używanie środków trwałych należących do osób trzecich może być traktowane na równi z zakupem tych środków, oraz może określić zasady zwrotu różnicy tego podatku,
2)
może rozszerzyć zakres zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w ust. 3, na całość lub część nadwyżki podatku naliczonego ponad podatek należny, jeżeli jest to uzasadnione charakterem działalności lub długością cyklu produkcyjnego podatnika.
10.  201
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych przy wydawaniu rozporządzeń, o których mowa w ust. 9, uwzględnia w szczególności:
1)
założenia ustawy budżetowej, w szczególności dotyczące dochodów z tytułu podatku od towarów i usług,
2)
przebieg realizacji budżetu państwa,
3)
sytuację gospodarczą państwa,
4)
specyfikę wykonywania niektórych czynności oraz uwarunkowania obrotu gospodarczego niektórymi towarami.
1. 
Osoby fizyczne nie mające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "podróżnymi", mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nich poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem ust. 3 oraz art. 21b i 21c.
2. 
Miejsce stałego zamieszkania, o którym mowa w ust. 1, ustala się na podstawie paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.
3. 
Zwrot podatku nie przysługuje w przypadku nabycia paliw silnikowych.
1. 
Zwrot podatku, o którym mowa w art. 21a ust. 1, przysługuje w przypadku zakupu towarów u podatników, zwanych dalej "sprzedawcami":
1)
zarejestrowanych jako podatnicy podatku od towarów i usług oraz
2)
prowadzących ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, o której mowa w art. 29 ust. 1, oraz
3)
którzy zawarli umowy w sprawie zwrotu podatku przynajmniej z jednym z podmiotów, o których mowa w ust. 7.
2. 
Przepis ust. 1 pkt 3 nie ma zastosowania w przypadku, gdy sprzedawca dokonuje zwrotu podatku podróżnemu.
3. 
Sprzedawcami, o których mowa w ust. 1, nie mogą być podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 14 ust. 1, 5 i 6 oraz podatnicy określeni w art. 14a ust. 1.
4. 
Sprzedawcy:
1) 204
 są obowiązani poinformować naczelnika urzędu skarbowego w formie pisemnej, że są sprzedawcami, o których mowa w art. 21b ust. 1,
2)
zapewniają podróżnym pisemną informację o zasadach zwrotu podatku w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim,
3)
oznaczają punkty sprzedaży znakiem informującym podróżnych o możliwości zakupu w tych punktach towarów, od których przysługuje zwrot podatku,
4) 205
 są obowiązani poinformować naczelnika urzędu skarbowego o miejscu, gdzie podróżny dokonujący zakupu towarów u tego podatnika może odebrać podatek, oraz z kim podatnicy ci mają zawarte umowy o zwrot podatku, i przedłożyć kopie tych umów.
5. 
Zwrot podatku jest dokonywany podróżnym w złotych przez sprzedawcę lub w punktach zwrotu VAT przez podmioty, których przedmiotem działalności jest dokonywanie zwrotu, o którym mowa w art. 21a ust. 1.
6. 
Sprzedawcy, o których mowa w ust. 5, mogą dokonywać zwrotu, o którym mowa w art. 21a ust. 1, pod warunkiem że ich obroty za poprzedni rok podatkowy wyniosły powyżej 400 tys. zł oraz dokonują zwrotu podatku wyłącznie w odniesieniu do towarów nabytych przez podróżnego u tego sprzedawcy.
7. 
Podmioty, o których mowa w ust. 5, nie będące sprzedawcami mogą dokonywać zwrotu, o którym mowa w art. 21a ust. 1, pod warunkiem że podmioty te:
1)
są od co najmniej 12 miesięcy zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług,
2) 206
 powiadomiły w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozpoczęcia działalności w zakresie zwrotu podatku podróżnym,
3)
od co najmniej 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia, o którym mowa w pkt 6, nie mają zaległości w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa oraz zaległości z tytułu składek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
4)
zawarły umowy ze sprzedawcami, o których mowa w ust. 1, w sprawie zwrotu podatku,
5) 207
 złożyły w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną w wysokości 5 mln zł w formie:
a)
depozytu pieniężnego,
b)
gwarancji bankowych,
c)
obligacji Skarbu Państwa, o co najmniej trzyletnim terminie wykupu,
6)
uzyskały od ministra właściwego do spraw finansów publicznych zaświadczenie stwierdzające spełnienie łącznie warunków wymienionych w pkt 1-5.
8. 
Kaucja gwarancyjna, o której mowa w ust. 7 pkt 5, jest utrzymywana przez cały okres działalności podmiotu, o którym mowa w ust. 5, i podlega zwrotowi po zakończeniu działalności związanej ze zwrotem podatku.
9.  208
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, tryb przyjmowania kaucji gwarancyjnej, o której mowa w ust. 7 pkt 5, uwzględniając w szczególności konieczność prawidłowego udokumentowania przyjęcia kaucji.
10. 
Podmiotem, o którym mowa w ust. 7, dokonującym zwrotu podatku może być wyłącznie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna.
11. 
Członkami władz spółek wymienionych w ust. 10 nie mogą być osoby karane za przestępstwa karne skarbowe lub za przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
1. 
Zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar za granicę nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu.
2.  210
 Podstawą do dokonania zwrotu podatku jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, zawierającego w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy sprzedaży towarów. Wywóz towaru powinien być potwierdzony na tym dokumencie przez graniczny urząd celny stemplem zaopatrzonym w numerator. Do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy rejestrującej, o której mowa w art. 29 ust. 1.
3. 
Graniczny urząd celny potwierdza wywóz towarów na dokumencie, o którym mowa w ust. 2, po okazaniu przez podróżnego wywożonego towaru i sprawdzeniu danych dotyczących podróżnego zawartych w tym dokumencie z danymi zawartymi w przedstawionym paszporcie lub innym dokumencie stwierdzającym tożsamość.
4. 
Sprzedawcy oraz podmioty, o których mowa w art. 21b ust. 5, dokonujący zwrotu podatku podróżnemu mają prawo do pobrania od podróżnego prowizji od zwracanej kwoty podatku.
5. 
Rozliczenia między podmiotem, który dokonał zwrotu, a sprzedawcą towaru regulują zawarte przez nich umowy.
1. 
Do sprzedaży towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem że:
1)
spełnił wymogi, o których mowa w art. 21b ust. 4 pkt 1 i 4, oraz
2)
przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc sprzedawca otrzymał dokument, określony w art. 21c ust. 2, zawierający potwierdzenie wywozu tych towarów poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej w terminie późniejszym niż określony w ust. 1 pkt 2 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od tej sprzedaży, nie później jednak niż przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.
3. 
Potwierdzony przez graniczny urząd celny dokument, o którym mowa w art. 21c ust. 2, sprzedawca jest obowiązany przechowywać przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym wystawiono ten dokument.
1. 
Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi w drodze rozporządzenia:
1)
wzór znaku, o którym mowa w art. 21b ust. 4 pkt 3,
2) 213
 wzór dokumentu oraz wzór stempla, o których mowa w art. 21c ust. 2.
1a.  214
 Przy wydawaniu rozporządzeń, o których mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw finansów publicznych uwzględnia w szczególności:
1)
prawidłową identyfikację towarów,
2)
możliwość potwierdzania wywozu towarów przez organy celne.
2. 
Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić w drodze rozporządzenia:
1)
inne towary niż wymienione w art. 21a ust. 3, przy których wywozie nie stosuje się art. 21a ust. 1,
2)
minimalną łączną wartość zakupów wynikającą z dokumentów, o których mowa w art. 21c ust. 2, przy której można żądać zwrotu podatku,
3)
maksymalną wysokość prowizji, o której mowa w art. 21c ust. 4

- uwzględniając w szczególności sytuację gospodarczą państwa oraz sytuację w zakresie obrotu towarowego z zagranicą poszczególnymi grupami towarów, sytuację rynkową w obrocie towarami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz określone w ustawie budżetowej dochody budżetu państwa, w szczególności dochody z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

3. 
Minister właściwy do spraw finansów publicznych, wydając rozporządzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, wprowadzi we wzorze dokumentu zabezpieczenia utrudniające jego fałszowanie. Rodzaje i sposób zabezpieczeń powinny być uzgodnione z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych.

 (skreślony).

1. 
Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia:
1)
może określić listę towarów i usług lub przypadki, w których nabycie towarów lub usług nie uprawnia do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 21,
2) 217
 może określić przypadki, w których następuje zwrot, i warunki zwrotu podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wymienionych w art. 21 ust. 3, służących całkowicie lub częściowo czynnościom zwolnionym od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2,
3)
może określić inne niż wymienione w art. 25 ust. 2 przypadki nabycia towarów lub usług uprawniające do obniżenia podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 21,
4)
może określić przypadki, gdy podatek naliczony może być zwrócony jednostce dokonującej zakupu (importu) towarów lub usług oraz określić zasady dokonywania tego zwrotu.
2. 
Przy wydawaniu rozporządzeń, o których mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw finansów publicznych uwzględnia w szczególności:
1)
założenia ustawy budżetowej, w szczególności dotyczące dochodów z tytułu podatku od towarów i usług,
2)
przebieg realizacji budżetu państwa,
3)
sytuację gospodarczą państwa,
4)
specyfikę wykonywania niektórych czynności oraz uwarunkowania obrotu gospodarczego niektórymi towarami.
1. 
W przypadku nabycia towarów lub usług, o których mowa w art. 21 ust. 3, przed powstaniem obowiązku podatkowego, zwrot podatku naliczonego dokonywany jest w formie zaliczki.
2.  218
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, warunki i tryb wypłaty zaliczki, o której mowa w ust. 1, oraz przypadki zwrotu zaliczki wraz z oprocentowaniem, uwzględniając w szczególności specyfikę wykonywania niektórych czynności oraz uwarunkowania obrotu gospodarczego niektórymi towarami.
1. 
Skarbowi Państwa przysługuje hipoteka przymusowa z tytułu warunkowych wierzytelności wynikających z wypłacenia zaliczki naliczonego podatku.
2.  220
 Do hipoteki przymusowej, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.
1. 
Skarbowi Państwa z tytułu warunkowych wierzytelności wynikających z wypłacenia zaliczki naliczonego podatku przysługuje zastaw skarbowy na będących własnością podatnika rzeczach ruchomych oraz na zbywalnych prawach majątkowych.
2. 
Wpis zastawu skarbowego do rejestru zastawów skarbowych dokonywany jest na podstawie uwzględnionego wniosku w sprawie wypłacenia zaliczki naliczonego podatku.
3. 
Do zastawu skarbowego, w zakresie nie uregulowanym w ust. 1 i 2, stosuje się przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa.
1. 
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:
1)
towarów lub usług służących do wytworzenia lub odprzedaży towarów bądź świadczenia usług zwolnionych od podatku,
1a) 222
 importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy,
2) 223
 samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika,
2a) 224
 części składowych zużytych do wytworzenia przez podatnika samochodów, o których mowa w pkt 2, jeżeli samochody te zostały zaliczone przez tego podatnika do środków trwałych,
3) 225
 towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego,
3a) 226
 paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg,
3b) 227
 usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
a) 228
 przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne bądź jedne i drugie,
b)
zakupów gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,
4) 229
 towarów i usług, których nabycie:
a) 230
 zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 14 ust. 1 lub 6 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 14 ust. 3 i 3b,
b)
nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi.
1a.  231
 Jeżeli na podstawie dokumentacji prowadzonej przez podatnika nie można ustalić kwoty podatku naliczonego od towarów i usług, określonych w ust. 1 pkt 3, kwotę tego podatku ustala się przez zastosowanie stawki określonej w art. 18 ust. 1 do kwoty wydatków, które w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
2.  232
 Przepis ust. 1 pkt 3 nie dotyczy:
1)
wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 21 ust. 3,
2)
przekazanych towarów oraz świadczonych usług w przypadkach określonych w art. 2 ust. 3 pkt 2 oraz darowizn określonych w art. 2 ust. 3 pkt 4,
3)
części wydatków, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z powodu przekroczeń norm w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym,
4)
podatku od importu towarów stanowiących wkłady niepieniężne (aporty) do spółek prawa handlowego,
5) 233
 wydatków na nabycie towarów celem oddania w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu, jeżeli zgodnie z przepisami podatku dochodowego odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.
3. 
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie dokonali zgłoszenia rejestracyjnego lub zostali wykreśleni z rejestru, o którym mowa w art. 9.
4.  234
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa i ministrem właściwym do spraw rozwoju wsi, uwzględniając specyfikę działalności rolniczej, może, w drodze rozporządzenia, określić listę towarów i usług lub przypadki, w których nabycie towarów i usług przez podatników prowadzących działalność rolniczą nie uprawnia do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w całości lub w części lub zwrotu różnicy podatku w całości lub w części, a także mając na uwadze uwarunkowania obrotu gospodarczego niektórymi towarami.
1. 
Podatnicy są obowiązani bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek właściwego urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem art. 11.
2.  236
 Podatnicy, o których mowa w art. 10 ust. 1a, 1c i 1d, są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem art. 11.
1. 
Przepisy art. 6b, art. 10 ust. 1c-1g, art. 19 ust. 3c-3g oraz art. 26 ust. 2 stosuje się również do podatników rozpoczynających w ciągu roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 2 ustawy, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży towarów nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w art. 4 pkt 17a.
2. 
W przypadku przekroczenia kwoty, o której mowa w ust. 1, podatnik traci prawo do rozliczania się metodą kasową oraz do dokonywania kwartalnych rozliczeń począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym nastąpiło to przekroczenie oraz w następnym roku kalendarzowym.
1.  238
 Podatnicy zwolnieni od podatku, na podstawie art. 14 ust. 1 i ust. 6, są obowiązani do zaewidencjonowania sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.
2.  239
 W przypadku stwierdzenia, że podatnik nie prowadzi ewidencji, o której mowa w ust. 1, lub prowadzi ją w sposób nierzetelny, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określa wartość nie zaewidencjonowanej sprzedaży w drodze oszacowania i ustala podatek przy zastosowaniu stawki 22% - bez prawa obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 19.
3.  240
 W przypadku stwierdzenia, że podatnik zwolniony od podatku na podstawie art. 14 ust. 5 nie spełniał warunków określonych w przepisach o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi wartość sprzedaży w drodze oszacowania i ustali podatek przy zastosowaniu stawki 22% - bez prawa obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 19.
4.  241
 Podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności określone w art. 7 ust. 1 pkt 2 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 i art. 14 ust. 1, 5 i 6, są obowiązani do prowadzenia ewidencji zawierającej: kwoty określone w art. 20, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny oraz kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
5.  242
 W razie stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określa wysokość tego zobowiązania w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty zaniżenia tego zobowiązania.
6.  243
 W razie stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określa kwotę zwrotu w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty zawyżenia. Dotyczy to również różnicy podatku, o której mowa w art. 21 ust. 1.
7.  244
 Przepisów ust. 5 i 6 nie stosuje się, jeżeli przed dniem wszczęcia kontroli przez naczelnika urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej podatnik dokonał odpowiedniej zmiany deklaracji podatkowej oraz wpłacił do urzędu skarbowego kwotę wynikającą ze zmiany deklaracji podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.
8.  245
 Przepisy ust. 5-7 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik:
1)
wykazał w deklaracji podatkowej i otrzymał kwotę zwrotu różnicy podatku lub kwotę zwrotu podatku naliczonego, a powinien wykazać kwotę zobowiązania podatkowego podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego,
2)
nie złożył deklaracji podatkowej oraz nie wpłacił kwoty zobowiązania podatkowego.

 W przypadku gdy osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nie są obowiązane do prowadzenia ewidencji określonej w art. 27 ust. 4, w związku z dokonywaniem sprzedaży towarów lub świadczeniem usług, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2, 5 i 7, dokonają sprzedaży podlegającej opodatkowaniu i nie zapłacą podatku należnego, a na podstawie dokumentacji nie jest możliwe ustalenie wielkości tej sprzedaży, organ podatkowy określi w drodze oszacowania wartość sprzedaży podlegającej opodatkowaniu i ustali od niej podatek należny według stawki 22% - bez prawa obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 19.

1.  247
 Podatnicy sprzedający towary i świadczący usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
2.  248
 Podatnicy naruszający obowiązek określony w ust. 1, do czasu rozpoczęcia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, tracą prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30% podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.
2a.  249
 Jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, podatnik jest obowiązany ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej. W przypadku gdy ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej jest niemożliwa, podatnik nie może prowadzić sprzedaży towarów.
2b.  250
 Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku od towarów i usług), nie więcej jednak niż 2.500 zł.
2c.  251
 W przypadku, gdy podatnik, który rozpoczął ewidencjonowanie obrotu w obowiązujących terminach i wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub jest podatnikiem zwolnionym od podatku na podstawie art. 14 ust. 1, 5 lub 6, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty określonej w ust. 2b na rachunek bankowy podatnika w terminie do 25 dnia od daty złożenia wniosku przez podatnika.
3.  252
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia:
1) 253
 ustali szczegółowe zasady, warunki i tryb odliczania od podatku należnego (zwrotu) kwoty, o której mowa w ust. 2b i 2c,
1a) 254
 może określić inny, niż wymieniony w ust. 2b, limit odliczeń dla kas o zastosowaniu specjalnym, które programowo, funkcjonalnie i konstrukcyjnie są zintegrowane z innymi urządzeniami,
2)
może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.
3a.  255
 Przy wydawaniu rozporządzeń, o których mowa w ust. 3, minister właściwy do spraw finansów publicznych uwzględnia w szczególności specyfikę wykonywania niektórych czynności oraz uwarunkowania obrotu gospodarczego niektórymi towarami.
4.  256
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunki ich stosowania przez podatników, uwzględniając:
1)
potrzebę zabezpieczenia zewidencjonowanych danych,
2)
konieczność zagwarantowania konsumentowi prawa do otrzymania dowodu nabycia towarów lub usług z uwidocznioną kwotą podatku oraz możliwość kontroli przez klienta czynności dotyczących prawidłowego ewidencjonowania transakcji i wystawiania dowodu potwierdzającego jej wykonanie,
3)
optymalne, również dla danego typu obrotu, rozwiązania techniczne dotyczące konstrukcji kas.
1.  257
 Podatnicy świadczący usługi w zakresie handlu, którzy dokonują sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku lub opodatkowanej różnymi stawkami, a nie są obowiązani do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 29 ust. 1, mogą w celu obliczenia podatku należnego dokonać podziału sprzedaży w danym miesiącu w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z tego miesiąca, w którym dokonano zakupu. Dla obliczenia tych proporcji przyjmuje się wyłącznie towary przeznaczone do dalszej sprzedaży według cen uwzględniających podatek.
2. 
W przypadku gdy podatnik podjął lub wznowił działalność wymienioną w ust. 1, podział obrotu może być dokonany przy zastosowaniu do obrotu danego miesiąca procentowych wskaźników podziału udokumentowanych zakupów, dokonanych w okresie przed zakończeniem miesiąca, w którym rozpoczęto lub wznowiono działalność.

 W przypadku świadczenia przez podatnika usług, w tym w zakresie handlu i gastronomii, podatek należny może być obliczany jako iloczyn wartości sprzedaży i stawki:

1)
18,03% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 22%,
2)
10,71% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 12%,
3)
6,54% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 7%,
4)
2,91% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 3%.
1.  259
 Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2, obowiązani są wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
2.  260
 Podatnicy świadczący usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.
3.  261
 (skreślony).
4.  262
 W przypadku czynności wymienionych w art. 2 ust. 3 pkt 1, 2, 4 i 5 wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany miesiąc podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą wszystkie czynności dokonane w tym miesiącu.
5.  263
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania, a także może określić wzory tych faktur dla wszystkich lub niektórych rodzajów czynności, uwzględniając:
1)
konieczność odpowiedniego dokumentowania sprzedaży towarów i identyfikacji czynności dokonanych przez poszczególnych podatników,
2)
potrzebę zapewnienia kontroli prawidłowości rozliczania podatku,
3)
stosowane techniki rozliczeń,
4)
specyfikę niektórych rodzajów działalności związaną z ilością lub rodzajem wykonywanych czynności.
1. 
Podatnik wystawiający fakturę VAT, na pisemne żądanie nabywcy towaru lub usługi, ma obowiązek:
1)
udostępnić do wglądu oryginał lub uwierzytelniony notarialnie odpis potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 9,
2)
umożliwić, w zakresie sprzedaży towarów na rzecz nabywcy:
a)
wgląd w dowody księgowe oraz ewidencję, o której mowa w art. 27,
b)
otrzymanie kopii deklaracji dla podatku od towarów i usług, w tej części, która dokumentuje jej złożenie za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy u podatnika będącego sprzedawcą.
2. 
Podatnik ma obowiązek potwierdzić odbiór pisemnego żądania, o którym mowa w ust. 1.
3.  265
 W przypadku gdy nabywca towaru lub usługi posiada potwierdzenie odbioru żądania, o którym mowa w ust. 2, a nie uzyska od podatnika informacji, o których mowa w ust. 1, i zawiadomił o tym naczelnika urzędu skarbowego, przed rozpoczęciem u niego kontroli, a w trakcie tej kontroli stwierdzone zostanie odliczenie podatku z faktur wystawionych przez podatnika, o którym mowa w ust. 1, niepotwierdzonych kopią, przepisów art. 27 ust. 5-8 w części dotyczącej ustalenia dodatkowego zobowiązania nie stosuje się.
1. 
W przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty także wówczas, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od podatku należnego.
1. 
Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu sprzedaży produktów rolnych, pochodzących z własnej działalności rolniczej zwolnionej od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7, podatnikowi podatku od towarów i usług, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.
2. 
Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi 3% kwoty należnej z tytułu sprzedaży produktów rolnych, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.
1. 
Podatnik podatku od towarów i usług nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą zakup tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany sprzedawcy.
2. 
Faktura dokumentująca zakup produktów rolnych, oznaczona jako "Faktura VAT RR", powinna zawierać co najmniej:
1)
imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
2)
numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL sprzedawcy i nabywcy,
3)
numer dowodu osobistego sprzedawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy sprzedający produkty rolne jest osobą fizyczną,
4)
datę dokonania zakupu oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury,
5)
nazwy zakupionych produktów rolnych,
6)
jednostkę miary i ilość zakupionych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów,
7)
cenę jednostkową zakupionego produktu rolnego, bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku,
8)
wartość zakupionych produktów rolnych, bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku,
9)
stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku,
10)
kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości zakupionych produktów rolnych,
11)
wartość zakupionych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku,
12)
kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie,
13)
czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.
3.  269
 Faktura VAT RR powinna również zawierać, z zastrzeżeniem ust. 3a, oświadczenie sprzedawcy produktów rolnych w brzmieniu:

"Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym."

3a.  270
 W przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze, oświadczenie, o którym mowa w ust. 3, może być złożone tylko raz w okresie obowiązywania umowy. Oświadczenie to sporządza się jako osobny dokument. Dokument ten powinien zawierać elementy, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, oraz datę zawarcia i przedmiot umowy, datę sporządzenia tego dokumentu oraz czytelny podpis składającego oświadczenie. Dokument sporządza się w dwóch egzemplarzach. Oryginał jest przekazywany nabywcy.
3b.  271
 W przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku, określonego w art. 7 ust. 1 pkt 7, składający oświadczenie, o którym mowa w ust. 3a, informuje o tym niezwłocznie nabywcę.
4. 
Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych podatek naliczony, o którym mowa w art. 19 ust. 2 i 2a, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:
1)
zakup produktów rolnych jest związany ze sprzedażą opodatkowaną,
2) 272
 zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik ma zawartą umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne na dłuższy termin płatności,
3)
w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt 2, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej zakup produktów rolnych.
5. 
Za datę dokonania zapłaty uważa się datę wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.
6. 
Warunek, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, dotyczy tej części zapłaty, która stanowi różnicę między kwotą należności za sprzedane produkty rolne a kwotą należności za towary i usługi sprzedane rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych.
6a.  273
 Przez pojęcie należności za towary i usługi sprzedane rolnikowi ryczałtowemu, o których mowa w ust. 6, rozumie się również potrącenia z tytułu spłat rat pożyczek i zaliczek udzielanych rolnikowi ryczałtowemu dostarczającemu produkty rolne, dokonane przez podatnika nabywającego te produkty, pod warunkiem że:
1)
zaliczka została przekazana na rachunek bankowy rolnika, a na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu potwierdzającego dokonanie tej wpłaty,
2)
raty i pożyczki wynikają z umów zawartych w formie pisemnej.
7.  274
 Rolnik ryczałtowy oraz podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przechowywać oryginały (kopie) faktur VAT RR oraz dokument, o którym mowa w ust. 3a, przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym wystawiono fakturę.

 Z zastrzeżeniem art. 7 ust. 2b, rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, o której mowa w art. 4 pkt 12, sprzedający produkty rolne, jest zwolniony z obowiązku:

1)
wystawiania faktur, o których mowa w art. 32,
2)
prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupu towarów i usług,
3)
składania w urzędzie skarbowym deklaracji, o której mowa w art. 10 ust. 1,
4)
dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 9.
117 Art. 13a dodany przez art. 11 pkt 11 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.
118 Art. 14 zmieniony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.
119 Art. 14 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. a) ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1995 r.
120 Art. 14 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
121 Art. 14 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. (Dz.U.00.68.805) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 września 2000 r.
122 Art. 14 ust. 1b dodany przez art. 1 pkt 5 lit. b) ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 listopada 2000 r.
123 Art. 14 ust. 1b pkt 1 lit. a) tiret szóste zmienione przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
124 Art. 14 ust. 1c dodany przez art. 1 pkt 5 lit. b) ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 listopada 2000 r.
125 Art. 14 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. a) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.

- zmieniony przez art. 11 pkt 12 lit. a) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.

126 Art. 14 ust. 3:

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. a) ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r. Przepis art. 14 ust. 3 zdanie trzecie nin. ustawy w brzmieniu ustalonym przez powołaną ustawę, stosuje się również w przypadku, gdy podatnik udokumentował zakupy rachunkami uproszczonymi wystawionymi przed dniem 1 stycznia 2000 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. c) ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.

- zmieniony przez art. 11 pkt 12 lit. b) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.

127 Art. 14 ust. 3a dodany przez art. 1 pkt 11 lit. a) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.
128 Art. 14 ust. 3b:

- dodany przez art. 1 pkt 11 lit. a) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.

- zmieniony przez art. 11 pkt 12 lit. c) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.

129 Art. 14 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 11 lit. b) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.
130 Art. 14 ust. 5 zmieniony przez art. 11 pkt 12 lit. d) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.
131 Art. 14 ust. 6:

- zmieniony przez art. 1 pkt 11 lit. c) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. b) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.

132 Art. 14 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 11 lit. c) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.
133 Art. 14 ust. 7a:

- dodany przez art. 1 pkt 11 lit. d) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. (Dz.U.00.68.805) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 września 2000 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 4 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.213.1803) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2003 r.

134 Art. 14 ust. 8:

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. b) ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 16 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 11 lit. e) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. c) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

135 Art. 14 ust. 9 skreślony przez art. 1 pkt 9 lit. c) ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 16 stycznia 1995 r.
136 Art. 14 ust. 10 pkt 1 lit. b):

- zmieniona przez art. 1 pkt 9 lit. d) tiret pierwszy ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 16 stycznia 1995 r.

- zmieniona przez art. 1 pkt 6 lit. d) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.

137 Art. 14 ust. 10 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. d) tiret drugi ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 16 stycznia 1995 r.
138 Art. 14 ust. 11:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1999 r. (Dz.U.99.57.596) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. d) ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 listopada 2000 r.

139 Art. 14 ust. 12 skreślony przez art. 1 pkt 9 lit. c) ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 16 stycznia 1995 r.
140 Art. 14a uchylony przez art. 5 ustawy z dnia 20 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.03.7.79) z dniem 1 stycznia 2004 r.
141 Art. 15 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.
142 Art. 15 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

143 Art. 15 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 12 lit. a) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 kwietnia 1997 r.
144 Art. 15 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. c) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.
145 Art. 15 ust. 4:

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. d) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 12 lit. b) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 31 lipca 1997 r. (Dz.U.97.111.722) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1998 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

146 Art. 15 ust. 4a:

- dodany przez art. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 31 lipca 1997 r. (Dz.U.97.111.722) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1998 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

147 Art. 15 ust. 4b dodany przez art. 1 pkt 9 lit. c) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.
148 Art. 15 ust. 4c dodany przez art. 1 pkt 9 lit. c) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.
149 Art. 15 ust. 4d dodany przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
150 Art. 15 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 12 lit. c) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 kwietnia 1997 r.
151 Art. 16 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 14 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
152 Art. 16 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 14 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
153 Art. 16 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 14 lit. c) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

154 Art. 17 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 15 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
155 Art. 18 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. (Dz.U.00.68.805) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 września 2000 r.
156 Art. 18 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. (Dz.U.00.68.805) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 września 2000 r.
157 Art. 18 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. (Dz.U.00.68.805) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 września 2000 r.
158 Art. 18 ust. 4:

- dodany przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 16 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 kwietnia 1997 r.

159 Art. 18 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 16 stycznia 1995 r.
160 Art. 18 ust. 6:

- dodany przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 16 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

161 Art. 18 ust. 7 dodany przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 16 stycznia 1995 r.
162 Art. 19 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. (Dz.U.01.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 października 2001 r.
163 Art. 19 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. a) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 31 lipca 1997 r. (Dz.U.97.111.722) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1998 r.

- zmieniony przez art. 11 pkt 14 lit. a) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.

164 Art. 19 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 12 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.
165 Art. 19 ust. 3:

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. b) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 31 lipca 1997 r. (Dz.U.97.111.722) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1998 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 12 lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

166 Art. 19 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
167 Art. 19 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
168 Art. 19 ust. 3 pkt 4 dodany przez art. 1 pkt 16 lit. a) tiret trzecie ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
169 Art. 19 ust. 3a:

- dodany przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 16 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 12 lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

170 Art. 19 ust. 3b:

- dodany przez art. 1 pkt 12 lit. c) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.

171 Art. 19 ust. 3c:

- dodany przez art. 1 pkt 16 lit. c) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

- zmieniony przez art. 11 pkt 14 lit. b) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.

172 Art. 19 ust. 3d dodany przez art. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.
173 Art. 19 ust. 3e dodany przez art. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.
174 Art. 19 ust. 3e pkt 2 zmieniony przez art. 11 pkt 14 lit. c) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.
175 Art. 19 ust. 3f dodany przez art. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.
176 Art. 19 ust. 3g dodany przez art. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.
177 Art. 19 ust. 3g pkt 3 zmieniony przez art. 11 pkt 14 lit. c) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.
178 Art. 19 ust. 4:

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. c) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 12 lit. d) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

179 Art. 19 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 16 lit. d) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
180 Art. 20 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 14 lit. a) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 kwietnia 1997 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

181 Art. 20 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 14 lit. b) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 kwietnia 1997 r.
182 Art. 20 ust. 4:

- dodany przez art. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 14 lit. c) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 kwietnia 1997 r.

183 Art. 20 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 10 lit. b) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.
184 Art. 21 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 13 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.
185 Art. 21 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. a) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.

186 Art. 21 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 9 lit. b) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.
187 Art. 21 ust. 2b dodany przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 4 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.213.1803) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2003 r.
188 Art. 21 ust. 4:

- zmieniony przez art. 1 pkt 11 lit. a) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.

189 Art. 21 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 18 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
190 Art. 21 ust. 5a:

- dodany przez art. 1 pkt 9 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.

- zmieniony przez art. 11 pkt 15 lit. a) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.

191 Art. 21 ust. 5b dodany przez art. 1 pkt 9 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.
192 Art. 21 ust. 6:

- zmieniony przez art. 1 pkt 11 lit. b) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 12 lit. a) ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 15 lit. a) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 kwietnia 1997 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 18 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

- zmieniony przez art. 7 pkt 1 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.02.169.1387) z dniem 1 stycznia 2003 r.

- zmieniony przez art. 11 pkt 15 lit. b) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.

193 Art. 21 ust. 6a:

- dodany przez art. 1 pkt 12 lit. b) ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 18 lit. c) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

194 Art. 21 ust. 6a pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. d) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.
195 Art. 21 ust. 6a pkt 2 zmieniony przez art. 11 pkt 15 lit. c) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.
196 Art. 21 ust. 7:

- zmieniony przez art. 1 pkt 15 lit. b) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 kwietnia 1997 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 18 lit. d) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

197 Art. 21 ust. 8a dodany przez art. 321 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U.97.137.926) z dniem 1 stycznia 1998 r.
198 Art. 21 ust. 8b skreślony przez art. 7 pkt 2 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.02.169.1387) z dniem 1 stycznia 2003 r.
199 Art. 21 ust. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1999 r. (Dz.U.99.57.596) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 1999 r.
200 Art. 21 ust. 9 pkt 1 zmieniony przez art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. (Dz.U.01.106.1150) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2001 r.
201 Art. 21 ust. 10 dodany przez art. 1 pkt 18 lit. e) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
202 Art. 21a dodany przez art. 1 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. (Dz.U.99.50.499) zmieniającej nin. ustawę z dniem 3 września 1999 r.
203 Art. 21b dodany przez art. 1 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. (Dz.U.99.50.499) zmieniającej nin. ustawę z dniem 3 września 1999 r., z tym że art. 21b ust. 4 pkt 1 i 4 oraz ust. 7 pkt 2, 5 i 6 wchodzą w życie z dniem 2 czerwca 1999 r.
204 Art. 21b ust. 4 pkt 1 zmieniony przez art. 11 pkt 16 lit. a) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.
205 Art. 21b ust. 4 pkt 4 zmieniony przez art. 11 pkt 16 lit. a) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.
206 Art. 21b ust. 7 pkt 2 zmieniony przez art. 11 pkt 16 lit. b) tiret pierwsze ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.
207 Art. 21b ust. 7 pkt 5 zmieniony przez art. 11 pkt 16 lit. b) tiret drugie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.
208 Art. 21b ust. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 19 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
209 Art. 21c dodany przez art. 1 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. (Dz.U.99.50.499) zmieniającej nin. ustawę z dniem 3 września 1999 r.
210 Art. 21c ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
211 Art. 21d dodany przez art. 1 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. (Dz.U.99.50.499) zmieniającej nin. ustawę z dniem 3 września 1999 r.
212 Art. 21e dodany przez art. 1 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. (Dz.U.99.50.499) zmieniającej nin. ustawę z dniem 2 czerwca 1999 r.
213 Art. 21e ust. 1 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
214 Art. 21e ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 20 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
215 Art. 22 skreślony przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.
216 Art. 23:

- zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1999 r. (Dz.U.99.57.596) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 21 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

217 Art. 23 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. (Dz.U.00.68.805) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 września 2000 r.
218 Art. 24 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1999 r. (Dz.U.99.57.596) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

219 Art. 24a:

- dodany przez art. 321 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U.97.137.926) z dniem 1 stycznia 1998 r.

- zmieniony przez art. 3 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.01.39.459) z dniem 5 czerwca 2001 r.

220 Art. 24a ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 23 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
221 Art. 24b dodany przez art. 321 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U.97.137.926) z dniem 1 stycznia 1998 r.
222 Art. 25 ust. 1 pkt 1a dodany przez art. 1 pkt 24 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
223 Art. 25 ust. 1 pkt 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 kwietnia 1997 r.

- zmieniony przez art. 3 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 6 września 2001 r. (Dz.U.01.106.1150) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2001 r.

224 Art. 25 ust. 1 pkt 2a dodany przez art. 1 pkt 16 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 kwietnia 1997 r.
225 Art. 25 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 24 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
226 Art. 25 ust. 1 pkt 3a:

- dodany przez art. 1 pkt 14 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 24 lit. a) tiret trzecie ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

227 Art. 25 ust. 1 pkt 3b dodany przez art. 1 pkt 14 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.
228 Art. 25 ust. 1 pkt 3b lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 24 lit. a) tiret czwarte ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
229 Art. 25 ust. 1 pkt 4:

- dodany przez art. 1 pkt 14 lit. a) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. a) tiret trzecie ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 kwietnia 1997 r.

230 Art. 25 ust. 1 pkt 4 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 14 lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.
231 Art. 25 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 16 lit. b) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 kwietnia 1997 r.
232 Art. 25 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 14 lit. b) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.
233 Art. 25 ust. 2 pkt 5 dodany przez art. 3 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 6 września 2001 r. (Dz.U.01.106.1150) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2001 r.
234 Art. 25 ust. 4:

- dodany przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. (Dz.U.00.68.805) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 września 2000 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 24 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

235 Art. 26:

- zmieniony przez art. 1 pkt 15 ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 kwietnia 1997 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. (Dz.U.00.68.805) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 września 2000 r.

- zmieniony przez art. 11 pkt 17 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.

236 Art. 26 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.
237 Art. 26a dodany przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.
238 Art. 27 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. a) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.

239 Art. 27 ust. 2 zmieniony przez art. 11 pkt 18 lit. a) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.
240 Art. 27 ust. 3 zmieniony przez art. 11 pkt 18 lit. a) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.
241 Art. 27 ust. 4:

- zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. b) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. (Dz.U.00.68.805) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 września 2000 r.

242 Art. 27 ust. 5:

- zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. c) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 18 lit. a) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.

- utracił moc z dniem 17 listopada 1998 r., w zakresie, w jakim dopuszcza stosowanie wobec tej samej osoby za ten sam czyn sankcji administracyjnej określonej przez nin. ustawę jako "dodatkowe zobowiązanie podatkowe" i odpowiedzialność za wykroczenia skarbowe, zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 listopada 1998 r. (Dz.U.98.139.905).

- zmieniony przez art. 11 pkt 18 lit. b) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.

243 Art. 27 ust. 6:

- dodany przez art. 1 pkt 18 lit. b) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.

- utracił moc z dniem 17 listopada 1998 r., w zakresie, w jakim dopuszcza stosowanie wobec tej samej osoby za ten sam czyn sankcji administracyjnej określonej przez nin. ustawę jako "dodatkowe zobowiązanie podatkowe" i odpowiedzialność za wykroczenia skarbowe, zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 listopada 1998 r. (Dz.U.98.139.905).

- zmieniony przez art. 11 pkt 18 lit. b) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.

244 Art. 27 ust. 7:

- dodany przez art. 1 pkt 18 lit. b) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.

- zmieniony przez art. 11 pkt 18 lit. c) ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.

245 Art. 27 ust. 8:

- dodany przez art. 1 pkt 18 lit. b) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.

- utracił moc z dniem 17 listopada 1998 r., w zakresie, w jakim dopuszcza stosowanie wobec tej samej osoby za ten sam czyn sankcji administracyjnej określonej przez nin. ustawę jako "dodatkowe zobowiązanie podatkowe" i odpowiedzialność za wykroczenia skarbowe, zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 listopada 1998 r. (Dz.U.98.139.905).

246 Art. 28 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. (Dz.U.00.68.805) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 września 2000 r.
247 Art. 29 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 19 lit. a) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.
248 Art. 29 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 19 lit. a) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.
249 Art. 29 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 19 lit. b) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.
250 Art. 29 ust. 2b:

- dodany przez art. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 31 lipca 1997 r. (Dz.U.97.111.722) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1998 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 25 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

251 Art. 29 ust. 2c dodany przez art. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 31 lipca 1997 r. (Dz.U.97.111.722) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1998 r.
252 Art. 29 ust. 3:

- zmieniony przez art. 1 pkt 19 lit. c) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1999 r. (Dz.U.99.57.596) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 1999 r.

253 Art. 29 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 10 lit. b) ustawy z dnia 31 lipca 1997 r. (Dz.U.97.111.722) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1998 r.
254 Art. 29 ust. 3 pkt 1a dodany przez art. 1 pkt 25 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
255 Art. 29 ust. 3a dodany przez art. 1 pkt 25 lit. c) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
256 Art. 29 ust. 4:

- zmieniony przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1999 r. (Dz.U.99.57.596) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 25 lit. d) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

257 Art. 30 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.
258 Art. 31 zmieniony przez art. 1 pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
259 Art. 32 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 19 lit. a) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 15 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

260 Art. 32 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 19 lit. b) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 15 lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

261 Art. 32 ust. 3 skreślony przez art. 1 pkt 15 lit. c) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.
262 Art. 32 ust. 4:

- zmieniony przez art. 1 pkt 19 lit. d) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 15 lit. d) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

263 Art. 32 ust. 5:

- zmieniony przez art. 1 pkt 19 lit. e) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1999 r. (Dz.U.99.57.596) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 15 lit. e) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

264 Art. 32a dodany przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 4 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.213.1803) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2003 r.
265 Art. 32a ust. 3 zmieniony przez art. 11 pkt 19 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.
266 Art. 33:

- zmieniony przez art. 1 pkt 20 ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

267 Art. 33a dodany przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. (Dz.U.00.68.805) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 września 2000 r.
268 Art. 33b dodany przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. (Dz.U.00.68.805) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 września 2000 r.
269 Art. 33b ust. 3 zmieniony przez art. 1 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.90.995) zmieniającej nin. ustawę z dniem 3 września 2001 r.
270 Art. 33b ust. 3a dodany przez art. 1 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.90.995) zmieniającej nin. ustawę z dniem 3 września 2001 r.
271 Art. 33b ust. 3b dodany przez art. 1 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.90.995) zmieniającej nin. ustawę z dniem 3 września 2001 r.
272 Art. 33b ust. 4 pkt 2 zmieniony przez art. 1 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.90.995) zmieniającej nin. ustawę z dniem 3 września 2001 r.
273 Art. 33b ust. 6a dodany przez art. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
274 Art. 33b ust. 7 zmieniony przez art. 1 lit. d) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.90.995) zmieniającej nin. ustawę z dniem 3 września 2001 r.
275 Art. 33c dodany przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. (Dz.U.00.68.805) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 września 2000 r.