Art. 37. - [Obowiązek zapłaty kwoty podatku] - Podatek od towarów i usług.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.1570 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 15 września 2023 r. do: 12 października 2023 r.
Art. 37. [Obowiązek zapłaty kwoty podatku]
1.
Podatnik jest obowiązany zapłacić kwotę podatku określoną w decyzjach naczelnika urzędu celno-skarbowego, o których mowa w art. 33 ust. 2-3 oraz art. 34, w terminie 10 dni, licząc od dnia doręczenia tych decyzji.1a.
W przypadku gdy kwota podatku należnego z tytułu importu towarów została określona w decyzjach, o których mowa w art. 33 ust. 2-3 oraz w art. 34, naczelnik urzędu skarbowego właściwy do poboru kwoty należności celnych przywozowych wynikających z długu celnego pobiera od niepobranej kwoty podatku odsetki z uwzględnieniem wysokości i zasad obowiązujących na potrzeby odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, z zastrzeżeniem ust. 1aa i 1ab, z tym że ich wysokość jest liczona od dnia następującego po dniu powstania obowiązku podatkowego do dnia powiadomienia o wysokości należności podatkowych.1aa.
W przypadku gdy kwota podatku została określona w decyzjach, o których mowa w art. 33 ust. 2-3, odsetki pobiera się w wysokości:1)
50% stawki odsetek za zwłokę, o której mowa w art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli zgłaszający:a)
złoży wniosek, o którym mowa w art. 33 ust. 3, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia przyjęcia zgłoszenia celnego lub przedstawienia rozliczenia zamknięcia, orazb)
uiści w terminie 10 dni od dnia powiadomienia niepobraną na podstawie zgłoszenia celnego lub rozliczenia zamknięcia kwotę podatku wraz z odsetkami;2)
150% stawki odsetek za zwłokę, o której mowa w art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli w wyniku kontroli zgłoszenia celnego lub rozliczenia zamknięcia dokonanej z urzędu stwierdzono zaniżenie kwoty podatku w wysokości przekraczającej 25% kwoty należnej i wyższej niż pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w rozumieniu ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207), obowiązującego w dniu następującym po dniu upływu terminu płatności należności.1ab.
W przypadku gdy kwota podatku została określona w decyzji, o której mowa w art. 34, odsetki pobiera się w wysokości 150% stawki odsetek za zwłokę, o której mowa w art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej.1b.
Od kwoty podatku wynikającego z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2-3 oraz w art. 34, niezapłaconej w terminie, pobiera się odsetki za zwłokę zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.2.
(uchylony).3.
Przepisy ust. 1-1b stosuje się odpowiednio do decyzji dyrektora izby administracji skarbowej.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (6)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (6)
- Jak skorygować VAT od importu towarów?
- W jakim okresie rozliczeniowym powinny zostać ujęte decyzje z urzędu celno-skarbowego korygujące wartość VAT z tytułu importu towarów oraz czy należy skorygować deklarację?
- Czy można wystawić fakturę korygującą na jednostkę powiązaną, zarejestrowaną w Szwajcarii?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (948)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (2)
- 0113-KDIPT1-2.4012.197.2018.1.KW, Korekta VAT w związku z otrzymaniem przez spółkę decyzji właściwych organów celnych. - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- IBPP4/443-205/12/LG, Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wykazanego w decyzji naczelnika urzędu celnego i termin skorzystania z tego prawa. - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Katowicach