Art. 113. - [Zwolnienia podmiotowe] - Podatek od towarów i usług.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.1570 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 13 października 2023 r. do: 31 grudnia 2023 r.
Art. 113. [Zwolnienia podmiotowe]
1.
Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.2.
Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:1)
wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;1a)
sprzedaży na odległość towarów importowanych, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;2)
odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:a)
transakcji związanych z nieruchomościami,b)
usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,c)
usług ubezpieczeniowych–
jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;3)
odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.3.
(uchylony).4.
Podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9 pod warunkiem zawiadomienia na piśmie o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, a w przypadku podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, którzy chcą zrezygnować ze zwolnienia od pierwszej wykonanej czynności - przed dniem wykonania tej czynności.5.
Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.6.
(uchylony).7.
(uchylony).8.
(uchylony).9.
Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.10.
Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 9, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.10a.
Jeżeli udokumentowane działania organów egzekucyjnych lub komorników sądowych, o których mowa w art. 18, nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, przyjmuje się, że warunki zastosowania zwolnień od podatku nie są spełnione.11.
Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.11a.
Przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio do podatnika będącego osobą fizyczną, który przed zakończeniem działalności gospodarczej utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, a następnie rozpoczął ponownie wykonywanie czynności, o których mowa w art. 5.12.
W przypadku gdy między podatnikiem, o którym mowa w ust. 1 lub 9, a kontrahentem istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2, który wpływa na wykazywaną przez podatnika w transakcjach z tym kontrahentem wartość sprzedaży w ten sposób, że jest ona niższa niż wartość rynkowa, dla określenia momentu utraty mocy zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 5 i 10, uwzględnia się wartość rynkową tych transakcji.13.
Zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników:1)
dokonujących dostaw:a)
towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,b)
towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:–
energii elektrycznej (CN 2716 00 00),–
wyrobów tytoniowych,–
samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,c)
budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,d)
terenów budowlanych,e)
nowych środków transportu,f)
następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:–
preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),–
komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),–
urządzeń elektrycznych (PKWiU 27),–
maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28),g)
hurtowych i detalicznych części i akcesoriów do:–
pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKWiU 45.3),–
motocykli (PKWiU ex 45.4);2)
świadczących usługi:a)
prawnicze,b)
w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,c)
jubilerskie,d)
ściągania długów, w tym factoringu;3)
nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.14.
(uchylony).Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (2411)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (2411)
Procedury liczba obiektów na liście: (15)
Akty prawne liczba obiektów na liście: (12)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (12)
- Zm.: rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
- Zwrot podatku niektórym podatnikom, wystawianie faktur, sposób ich przechowywania oraz lista towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
- Zm.: rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (3280)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (1559)
- 0114-KDIP4-2.4012.612.2023.1.AA, Brak obowiązku wliczenia sprzedaży samochodu osobowego, uprzednio wykupionego z leasingu, do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 u.p.t.u. - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- 0113-KDIPT1-1.4012.663.2023.1.WL, Zwolnienie limitowe z VAT – pomoc w uzyskaniu dofinansowania - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- 0113-KDIPT1-1.4012.595.2023.2.RG, VAT od usług masażu i naturoterapii - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej