Dział 6 - Termin płatności i sposób zapłaty. - Podatek od nabycia praw majątkowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.9.74 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

Dział  VI.

Termin płatności i sposób zapłaty.

1.
Do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i do wpłacenia go na rachunek właściwego organu finansowego obowiązani są:
1)
notariusz - od sporządzonych przed nim aktów, od pism przedstawionych mu celem dokonania czynności urzędowej i od licytacji przed nim odbytej;
2)
właściwy sekretarz sądu - od postanowień sądu, na mocy których następuje nabycie praw majątkowych, oraz od postanowień sądu, nadających klauzulę wykonalności wyrokom sądów polubownych;
3)
komornik sądowy - od dokonanych przez niego czynności stanowiących tytuł nabycia praw majątkowych;
4)
poborca w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym - od dokonanych przez niego czynności stanowiących tytuł nabycia praw majątkowych;
5)
sędzia obywatelski - od nabycia praw majątkowych wpisywanych do księgi umów;
6)
urzędnik państwowy - od umów zawartych w imieniu Państwa w zakresie jego obowiązków służbowych bez udziału notariusza lub sądu;
7)
urzędnik powołany do wykonania orzeczeń i aktów administracyjnych - od orzeczeń i aktów administracyjnych stanowiących tytuł nabycia praw majątkowych.
2.
Płatnicy zaświadczają na oryginałach bądź odpisach pism, stwierdzających nabycie praw majątkowych, a wydawanych stronom, sposób obliczenia podatku, a mianowicie: podstawę opodatkowania, rodzaj czynności prawnej (przedmiot podatku), stopę procentową podatku, sumę podatku, uiszczenie bądź podstawę niepobrania podatku oraz pozycję rejestru. Takie samo zaświadczenie zamieszczają w rejestrach oraz na pismach pozostających w aktach, a sędzia obywatelski w treści wpisu do księgi umów i w rejestrze.
3.
Przepisy co do sposobu pobierania, zaświadczania i prowadzenia rejestru podatku od nabycia praw majątkowych wydaje Minister Finansów w porozumieniu z właściwymi ministrami.
4.
Płatnicy obowiązani są do odmówienia zawarcia czynności prawnej lub dokonania czynności urzędowej bądź wydania rzeczy lub pisma w razie nieuiszczenia należnego podatku. Niepobranie podatku może nastąpić jedynie za uprzednim zezwoleniem organu finansowego.
5.
W przypadkach, przewidzianych w art. 11 ust. 2, płatnik nie oblicza ani nie pobiera podatku, natomiast obowiązany jest przesłać właściwemu organowi finansowemu w terminie dwutygodniowym odpis sporządzonego lub zaświadczonego przez niego dokumentu.
1.
Poza przypadkami, przewidzianymi w art. 17, podatnicy obowiązani są sami obliczyć podatek i wpłacić go bez wezwania do kasy właściwego organu finansowego.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy przypadku nieodpłatnego nabycia majątku w drodze spadku, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia.