Dział 3 - Opodatkowanie obrotu nietowarowego. - Podatek obrotowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.49.449

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1967 r.

Dział  III.

Opodatkowanie obrotu nietowarowego.

Obrotem nietowarowym jest odpłata za świadczenie usług lub świadczenie rzeczy połączone ze świadczeniem usług.

1.
U komisanta przy czynnościach komisowej sprzedaży obrotem jest suma należnej prowizji oraz innych wynagrodzeń za wykonane usługi, jeżeli komisant:
1)
działa na rachunek osób opłacających podatek w myśl obowiązujących przepisów o podatku obrotowym z tytułu sprzedaży towarów będących przedmiotem komisu;
2)
prowadzi prawidłowe księgi handlowe i udowodni stosunek komisu umową pisemną lub korespondencją;
3)
nie otrzymuje dla siebie różnicy między ceną istotnie osiągniętą a ceną sprzedażną ustaloną w umowie komisu albo części tej różnicy niezależnie od umówionego wynagrodzenia komisowego, bądź zamiast tego wynagrodzenia;
4)
sprzedaje towar w stanie nieprzerobionym.
2.
Jeżeli którykolwiek z wymienionych w ust. 1 warunków nie zachodzi, uważa się za obrót całkowitą sumę odpłaty, jaka przypadłaby komisantowi, gdyby działał na rachunek własny.
3.
Nie wymaga się warunku określonego w ust. 1 pkt 1), jeżeli komisant działa na rachunek osób trzecich, przy sprzedaży tych produktów rolnych oraz surowców i półwyrobów, niezbędnych dla rolnictwa lub przemysłu krajowego, których wykaz ustali Minister Finansów w porozumieniu z właściwymi ministrami. Nie wymaga się również warunku określonego w ust. 1 pkt 4 w przypadku uboju zwierzęcia przy komisowej sprzedaży mięsa.
4.
Ministrowi Finansów służy prawo uznania sumy należnej prowizji oraz innych wynagrodzeń za wykonane usługi za obrót, mimo nieprowadzenia przez komisanta ksiąg handlowych, jeżeli stosunek komisowy i obrót wynikają z prawidłowo prowadzonych ksiąg handlowych komitenta.
5.
U komisanta - przy czynnościach komisowego zakupu - obrotem jest całkowita suma odpłaty, jaka przypadłaby komisantowi, gdyby działał na rachunek własny.
6.
Przy czynnościach wszelkiego rodzaju pośrednictwa obrotem jest prowizja i inne wynagrodzenia za wykonane usługi. Jeżeli jednak pośrednik posiada towar lub nim dysponuje, obrotem jest całkowita suma odpłaty, jaka by mu przypadła, gdyby działał we własnym imieniu i na własny rachunek. Przepisu zdania poprzedzającego nie stosuje się do ajentów działających w imieniu i na rzecz podmiotów gospodarki uspołecznionej.
7.
U ekspedytora obrót stanowią wszelkie wynagrodzenia należne za świadczenia, wykonywane w granicach zawartych przez niego umów ekspedycji, z odliczeniem wyłożonych przez ekspedytora w imieniu i na rachunek zleceniodawcy i należycie udowodnionych kosztów, związanych z wykonywaniem umowy ekspedycji, jak np. kosztów przewozu obcymi środkami przewozowymi, wydatków na opłacenie należności celnych, ubezpieczenia itp., jeżeli w myśl umowy ekspedytor obowiązany jest wyliczyć się wobec zleceniodawcy z wysokości rzeczywiście poniesionych wydatków i kosztów.
1.
Stawki podatku wynoszą:

od obrotów nietowarowych stawka podatku

1)
a)  5 z tytułu robót budowlanych wykonywanych przez zakłady rzemieślnicze

przy użyciu materiałów własnych,

b)
lekarzy, lekarzy weterynarii, lekarzy dentystów,

uprawnionych techników dentystycznych, techników dentystycznych,

felczerów, położonych i pielęgniarek 4%

2)
adwokatów i obrońców sądowych 6%
3)
z prowizji i innych wynagrodzeń (art. 12 ust. 1 i ust. 6 zdanie pierwsze) 10%
4)
ze sprzedaży lub wymiany do spożycia na miejscu w lokalach zakładów

gastronomicznych potraw i napojów, nie wyłączając artykułów objętych

monopolami państwowymi 15%

5)
a) przedsiębiorstw przemysłu gospodniego z tytułu najmu lokalu lub jego

części wraz z należnością za korzystanie z mebli, pościeli, oświetlenia,

ogrzewania i wszelkich dodatkowych świadczeń, połączonych z najmem

lokalu lub jego częścią, z wyjątkiem należności za wyżywienie,

b)
z przedsiębiorstw i z imprez widowiskowo-rozrywkowych 30%
6)
pensjonatów 20%
6a) 6
młynów i kaszarni z tytułu przemiału gospodarczego 24%
7)
a) z tytułu robót budowlanych wykonywanych prze użyciu materiałów własnych,
b) 7
biur tłumaczeń, biur przepisywania na maszynach i pisania podań, biur

technicznych, zakładów fotograficznych, zakładów kopiowania

rysunków, pralni chemicznych, pralni bielizny, zakładów chemicznego

czyszczenia ubrań, zakładów dekatyzacji, zakładów fryzjerskich

itp. przedsiębiorstw (zakładów) usługowych,

c) 8
wszystkich nie wymienionych w punktach poprzedzających 5%
2.
Do obrotów osiągniętych przez producenta oraz importera ze sprzedaży lub wymiany, połączonej ze świadczeniem usług towarów oraz ich namiastek i ekstraktów wymienionych w art. 9 ust. 1 mają zastosowanie stawki podatku przewidziane w tym przepisie dla danego rodzaju towaru.
5 Z dniem 1 stycznia 1967 r. stawki podatku obrotowego obniża się do 3,5% w odniesieniu do obrotów nietowarowych, osiąganych przez zakłady rzemieślnicze zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 28 lipca 1966 r. w sprawie obniżenia stawek podatku obrotowego od obrotów nietowarowych osiąganych przez zakłady rzemieślnicze (Dz.U.66.33.199).
6 Art. 13 ust. 1 pkt 6a dodany przez art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 8 czerwca 1955 r. o zniesieniu Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych (Dz.U.55.22.139) z dniem 1 stycznia 1955 r.
7 Z dniem 1 stycznia 1967 r. stawki podatku obrotowego obniża się do 3,5% w odniesieniu do obrotów nietowarowych, osiąganych przez zakłady rzemieślnicze zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 28 lipca 1966 r. w sprawie obniżenia stawek podatku obrotowego od obrotów nietowarowych osiąganych przez zakłady rzemieślnicze (Dz.U.66.33.199).
8 Z dniem 1 stycznia 1967 r. stawki podatku obrotowego obniża się do 3,5% w odniesieniu do obrotów nietowarowych, osiąganych przez zakłady rzemieślnicze zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 28 lipca 1966 r. w sprawie obniżenia stawek podatku obrotowego od obrotów nietowarowych osiąganych przez zakłady rzemieślnicze (Dz.U.66.33.199).