Art. 3. - Podatek gruntowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.27.254

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.
Art.  3.
1.
Podstawę opodatkowania stanowi:
1)
przychód szacunkowy wyrażający ogół pożytków z gospodarstwa rolnego w roku poprzedzającym rok podatkowy, ustalony z obszaru gruntów gospodarstwa na podstawie norm przeciętnego przychodu szacunkowego z 1 ha użytków rolnych i leśnych, z doliczeniem przychodów z działów specjalnych, jeżeli działy te są prowadzone w gospodarstwie rolnym w większych rozmiarach określonych przez Radę Ministrów, przychodów z wód stojących i z innych źródeł, nie podlegających opodatkowaniu podatkiem obrotowym, oraz
2)
powierzchnia użytków rolnych wyrażona w hektarach i powierzchnia gruntów ornych, wyrażona w hektarach przeliczeniowych według stanu w dniu 1 stycznia roku podatkowego.
2.
Norma przeciętnego przychodu szacunkowego z 1 ha użytków rolnych i leśnych wyraża uzyskiwany z gospodarstwa rolnego i określony w złotych ogół pożytków przypadających średnio na 1 ha gruntów, w zależności od położenia miejscowości w odpowiedniej grupie powiatów i strefie ekonomicznej oraz rodzaju użytków rolnych i ich klasy. Norma obejmuje również pożytki z działów specjalnych, nie przekraczających rozmiarów określonych przez Radę Ministrów.
3.
Ustala się pięć grup powiatów, do których zalicza się powiaty, miasta stanowiące powiaty oraz miasta wyłączone z województw w zależności od warunków produkcyjnych i poziomu kultury rolnej. Ustala się cztery strefy ekonomiczne, a mianowicie: wielkomiejską, miejską, wiejską i wiejską oddaloną, do których zalicza się poszczególne miejscowości w zależności od odległości od rynku zbytu, gęstości zaludnienia, uprzemysłowienia oraz sieci komunikacyjnej. Grunty dzieli się na użytki rolne, leśne i inne. Użytki rolne, do których zalicza się grunty orne, łąki i pastwiska, dzieli się na klasy w zależności od jakości gleby.
4.
Za specjalne działy gospodarstwa rolnego uważa się w szczególności uprawy: ogrodnicze, roślin leczniczych, wikliny, chmielu, tytoniu, hodowlę jedwabników, jak również przemysłowy chów drobiu oraz wydobywanie torfu, piasku, żwiru i kamieni.
5.
Podstawą określenia obszaru i klasy gruntów są dane wynikające z ewidencji gruntów.
6.
Dla opodatkowania gospodarstwa rolnego bierze się pod uwagę ogólny obszar gruntów, zarówno zagospodarowanych, jak i nie zagospodarowanych, z wyłączeniem gruntów zwolnionych od podatku.
7.
Powierzchnię gruntów ornych przelicza się na hektary przeliczeniowe przyjmując, że:

1 ha gruntów ornych klasy I równa się 1,8 ha przeliczeniowego,

1 ha gruntów ornych klasy II równa się 1,6 ha przeliczeniowego,

1 ha gruntów ornych klasy IIIa równa się 1,25 ha przeliczeniowego,

1 ha gruntów ornych klasy III równa się 1,2 ha przeliczeniowego,

1 ha gruntów ornych klasy IIIb równa się 1,15 ha przeliczeniowego,

1 ha gruntów ornych klasy IVa równa się 1,05 ha przeliczeniowego,

1 ha gruntów ornych klasy IV równa się 1,0 ha przeliczeniowego,

1 ha gruntów ornych klasy IVb równa się 0,95 ha przeliczeniowego,

1 ha gruntów ornych klasy V równa się 0,8 ha przeliczeniowego,

1 ha gruntów ornych klasy VI równa się 0,5 ha przeliczeniowego.