Art. 26. - [Podstawa opodatkowania. Odliczenia] - Podatek dochodowy od osób fizycznych.
Dz.U.2021.1128 t.j.
Akt obowiązujący- odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku;
- w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu;
- w którym A oznacza sumę uzyskanych przez podatnika w roku podatkowym i podlegających opodatkowaniu zgodnie z art. 27 przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy oraz uzyskanych w ciągu roku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej pomniejszonych o koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia tej działalności z wyłączeniem z tych kosztów składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a i pkt 2a.
- zmieniony przez art. 1 pkt 40 lit. f ustawy z dnia 29 października 2021 r. (Dz.U.2021.2105) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2022 r.
- zmieniony przez art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. (Dz.U.2022.1) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 stycznia 2022 r.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (604)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (604)
- Czy podatnik podatku rolnego, który odliczył w podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki termomodernizacyjne traci prawo do ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym?
- Czy na kole łowieckim spoczywają jakieś obowiązki podatkowe w związku z otrzymywaniem darowizn od jego członków?
- Jak na gruncie podatku dochodowego rozliczyć nadpłaconą kwotę składek, którą pracodawca wypłacił pracownikowi?
Procedury liczba obiektów na liście: (8)
Akty prawne liczba obiektów na liście: (26)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (21)
- Zmiana rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Zm.: rozporządzenie w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego w gminach zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym.
Akty interpretujące liczba obiektów na liście: (5)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (4568)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (1081)
- 0113-KDIPT2-3.4011.254.2022.1.MS, 50% koszty uzyskania przychodu w przypadku informatyków - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- 0113-KDIPT2-2.4011.233.2022.2.SR, Ustalenie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- 0112-KDIL2-1.4011.388.2022.2.DJ, Odliczenie od dochodu darowizny przekazanej na cele kultu religijnego - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej