Pobór w formie ryczałtu podatku obrotowego od organizacji społecznych od obrotów z działalności w zakresie noclegów i żywienia prowadzonej na zasadach rozliczenia zryczałtowanego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.40.239

Akt utracił moc
Wersja od: 13 lipca 1971 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 września 1966 r.
w sprawie poboru w formie ryczałtu podatku obrotowego od organizacji społecznych od obrotów z działalności w zakresie noclegów i żywienia prowadzonej na zasadach rozliczenia zryczałtowanego.

Na podstawie art. 11 i art. 12 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61, z 1960 r. Nr 51, poz. 300 i z 1961 r. Nr 33, poz. 166) oraz art. 3, art. 76 ust. 3 i art. 101 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60) zarządza się, co następuje:
1. 1
Na wniosek organizacji społecznych prowadzących działalność w zakresie sportu i turystyki pobiera się w formie ryczałtu podatek obrotowy od obrotów z działalności uspołecznionych zakładów w zakresie noclegów i żywienia (pensjonaty, domy wycieczkowe, schroniska, motele, obozowiska turystyczne), zwanych dalej "zakładami", prowadzonych przez osoby fizyczne na zasadach rozliczenia zryczałtowanego ustalonych przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki. Jeżeli rozliczeniem zryczałtowanym objęta się również prowadzona przy zakładach sprzedaż pamiątek, wydawnictw, widokówek i drobnych artykułów codziennego użytku, podatek obrotowy w formie ryczałtu pobiera się także od obrotów z tej działalności.
2.
Wniosek o zastosowanie ryczałtu podatkowego składa się do właściwego dla danego zakładu organu finansowego, nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem roku podatkowego (rozpoczęciem działalności na zasadach rozliczenia zryczałtowanego). We wniosku o zastosowanie ryczałtu dla zakładu czynnego przez okres krótszy od roku podatkowego lub czynnego w okresach sezonowych podaje się dokładne daty uruchomienia i zaprzestania działalności zakładu.
1.
O wysokości ryczałtu podatkowego orzeka organ finansowy opierając się na przewidywanym obrocie zakładu w danym roku podatkowym (części roku) przy zastosowaniu właściwych stawek podatku obrotowego.
2.
Organ finansowy zawiadamia organizację społeczną o decyzji w sprawie wysokości ryczałtu w terminie dwutygodniowym od złożenia wniosku, podając zarazem wysokość miesięcznych rat ryczałtu. Za miesiące niepełne ryczałt ustala się w wysokości 1/30 pełnej miesięcznej raty ryczałtu za każdy dzień działalności obiektu w danym miesiącu.
Od decyzji w sprawie wysokości ryczałtu przysługuje prawo wniesienia odwołania w terminie miesięcznym. Odwołanie to podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym dla załatwiania odwołań.
W zakresie działalności zakładów opodatkowanych podatkiem obrotowym w formie ryczałtu organizacja społeczna wolna jest od obowiązku prowadzenia ksiąg dla celów podatkowych, składania zeznań podatkowych i deklaracji miesięcznych o obrocie oraz opłacania zaliczek miesięcznych na podatek obrotowy.
1.
Organizacja społeczna obowiązana jest zawiadomić organ finansowy o przedłużeniu okresu działalności zakładu, który miał być czynny przez okres krótszy od roku podatkowego lub w okresie sezonowym. Zawiadomienia należy dokonać na 7 dni przed upływem terminu zaprzestania działalności zakładu wskazanego we wniosku o zastosowanie ryczałtu, podając nową przewidywaną datę zaprzestania działalności zakładu.
2.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1, organ finansowy zawiadamia o wysokości dalszej raty (dalszych rat) ryczałtu w trybie przewidzianym w § 2 ust. 2.
Organizacja społeczna obowiązana jest zawiadomić organ finansowy o zamierzonym zaprzestaniu prowadzenia działalności na zasadach rozliczenia zryczałtowanego i w związku z tym zrzeczeniu się prawa opłacania podatku obrotowego w formie ryczałtu nie później niż na 14 dni przed datą zamierzonego zaprzestania prowadzenia działalności na tych zasadach.
1.
Ryczałt podatkowy płatny jest bez wezwania organu finansowego w ratach miesięcznych do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
2.
W razie czasowej przerwy w działalności zakładu spowodowanej nadzwyczajnymi okolicznościami, trwającej nieprzerwanie co najmniej 15 dni, nie pobiera się ryczałtu za pełny okres trwania przerwy w wysokości po 1/30 miesięcznej raty za każdy dzień przerwy pod warunkiem zgłoszenia przerwy w terminie 7 dni po powstaniu okoliczności powodujących przerwę.
3.
Przepis ust. 2 ma odpowiednie zastosowanie w razie zaprzestania w ciągu roku na stałe wykonywania działalności przez zakład przed terminem określonym we wniosku o zastosowaniu ryczałtu lub w razie zaprzestania prowadzenia działalności na zasadach zryczałtowanego rozliczenia (§ 6).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 czerwca 1971 r. (Dz.U.71.17.171) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1971 r.