Pobieranie opłat statystycznych w markach polskich według wartości stałej jednostki złotej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.137.1146

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WEWNĘTRZNYCH I MINISTREM PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 19 grudnia 1923 r.
w sprawia pobierania opłat statystycznych w markach polskich według wartości stałej jednostki złotej.

Na podstawie artykułu 7 ustawy z dnia 6 grudnia 1923 r. o zastosowaniu stałe] jednostki do obliczania danin, niektórych innych dochodów publicznych oraz kredytów, udzielanych przez instytucje państwowe i samorządowe (Dz. U. R. P. № 127 poz. 1044) oraz § 42 rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie statystyki celnej w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 września 1923 r. (Dz. U. R. P. № 94 poz. 748) tudzież artykułu 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. w przedmiocie zniesienia Ministerstwa Poczt i Telegrafów (Dz. U. R. P. № 131 poz. 1061) zarządza się co następuje:
Opłaty statystyczne są uiszczane:
a)
w przywozie-w tym urzędzie celnym, w którym następuje ostateczna odprawa celna, z wyjątkiem wypadku w punkcie d) przewidzianego;
b)
w wywozie-w urzędzie celnym wyjściowym, z wyjątkiem wypadków w punkcie c) S d) przewidzianych;
c)
w wywozie pocztą w wolnym obrocie, oraz w wypadku pośredniczenia poczty w celnym obrocie warunkowym - w pocztowym urzędzie nadawczym;
d)
w przywozie i wywozie w ruchu powietrznym-organowi celnemu na stacji lotniczej.
Opłatę statystyczą uiszcza się w wysokości:

0,02 franków złotych od każdych 100 kg. towarów nieopakowanych.

0,05 franków złotych od każdych 100 kg. towarów opakowanych w całości lub częściowo.

0,05 franków złotych od każdych 1.000 kg. węgla kamiennego, brunatnego i torfowego, cegiełek węglowych (brykietów) oraz koksu i torfu (poz. 79) taryfy celnej z dn. 4 listopada 1919 r. (Dz. U. R. P. № 95 poz. 510).

0,30 franków złotych od 1 sztuki koni i bydła rogatego,

0,15 franków złotych od 1 sztuki owiec i świń.

0,05 franków złotych od 1 sztuki innych zwierząt żywych.

0,02 franków złotych od 1 sztuki ptactwa wszelakiego.

Urzędy celne pobierają powyższą opłatę statystyczną w gotowiźnie, przy zachowaniu postanowień § 4 niniejszego rozporządzenia.
Opłatę statystyczną uiszcza się w markach polskich. Stawki opłat, określone w § 2 niniejszego rozporządzenia, zostają przerachowane na marki polskie według kursa franka złotego ustalonego w sposób, przewidziany w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dn. 15 grudnia 1923 r. w przedmiocie ustalania i ogłaszania wartości franka złotego (Monitor Polski № 292, poz. 415).
Urzędy pocztowe pobierają opłaty statystyczne w znaczkach statystycznych, przy zachowaniu postanowień § 6 niniejszego rozporządzenia.
Wysokość opłat statycznych określa się przez przeliczenie stawek, przewidzianych w § 2 niniejszego rozporządzenia na marki polskie według zasad, które określi Minister Przemyślu i Handlu dla przerachowywania opłat pocztowych za jednorazowe świadczenie w obrocie wewnętrznym, Uiszczenie opłaty następuje przez wykupienie w pocztowym urzędzie nadawczym odpowiedniej ilości znaczków statystycznych i naklejenie ich na kartę zgłoszenia statystycznego.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie 2 dniem 1 stycznia 1924 r., z wyjątkiem postanowień, dotyczących pobierania opłat statystycznych przez urzędy pocztowe, dla których termin wejścia w życie oznaczy Minister Przemysłu i Handlu w rozporządzeniu wykonawczem.