Dział 4 - Postępowanie przy sporządzaniu planów zagospodarowania przestrzennego. - Planowe zagospodarowanie przestrzenne kraju.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.16.109

Akt utracił moc
Wersja od: 6 czerwca 1958 r.

Dział  IV.

Postępowanie przy sporządzaniu planów zagospodarowania przestrzennego.

Zasady ogólne.

1.
Główny Urząd Planowania Przestrzennego oraz regionalne dyrekcje i miejscowe urzędy planowania przestrzennego obowiązane są uzgadniać opracowywane plany i udzielane wytyczne z właściwymi władzami i organami publicznymi.
2.
W opracowywaniu planu krajowego współdziała z Głównym Urzędem Planowania Przestrzennego Centralny Urząd Planowania.
3.
Szczegółowe przepisy w zakresie objętym ust. 1 i 2 wyda Rada Ministrów.

Przy sporządzaniu planów zagospodarowania przestrzennego powinny być rozpatrzone wnioski osób zainteresowanych.

Plan krajowy.

Tryb prac przy sporządzaniu planu krajowego określa regulamin, który wyda Minister Odbudowy w drodze rozporządzenia.

Projekt planu krajowego po zaopiniowaniu przez Główną Radę Planowania i przyjęciu przez Radę Ministrów przedkłada się do uchwalenia w trybie ustawodawczym.

Plany regionalne.

O przystąpieniu do sporządzenia planu regionalnego ogłasza się we właściwych dziennikach wojewódzkich.

1.
Ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzania planu regionalnego zawiera określenie:
1)
obszaru, dla którego plan ma być sporządzony;
2)
zakresu prac planowania;
3)
terminu i miejsca, w których zainteresowani będą mogli zaznajomić się z projektowanymi zasadami planu;
4)
terminu, w którym zainteresowani będą mogli zgłaszać wnioski, dotyczące planu.
2.
Terminy, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, nie mogą wynosić mniej niż dwa tygodnie.

Plan regionalny po zaopiniowaniu go przez regionalną radę planowania i po wyrażeniu nań zgody przez Główny Urząd Planowania Przestrzennego; działający w porozumieniu z Centralnym Urzędem Planowania, przedkłada się właściwym wojewódzkim radom narodowym do uchwalenia.

1.
Wojewódzka rada narodowa bądź uchwali plan, bądź odmówi uchwalenia i zwróci go regionalnej dyrekcji planowania przestrzennego z podaniem powodów.
2.
Plan regionalny, uchwalony przez wojewódzką radę narodową, uzyskuje moc obowiązującą z chwilą ogłoszenia go we właściwym dzienniku wojewódzkim.

Plany miejscowe.

1.
O przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego ogłasza sie w sposób przyjęty w danej miejscowości, a ponadto przez wywieszenie obwieszczenia w zarządach właściwych gmin w miejscu widocznym na okres co najmniej jednego tygodnia.
2.
Za dzień ogłoszenia uważa się ten dzień, w którym nastąpiło ogłoszenie w sposób przyjęty w danej miejscowości lub ostatni dzień wywieszenia obwieszczenia w zarządzie gminnym albo dzień wydania pisma, w którym po raz ostatni ogłoszono obwieszczenie, zależnie od tego, jaki z podanych sposobów ogłoszenia nastąpił najpóźniej.
3.
Przepis art. 22 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
1.
Plany miejscowe po ich sporządzeniu będą wyłożone do publicznego przeglądu na okres jednego miesiąca, o czym należy ogłosić w sposób przewidziany w art. 25 ust. 1.
2.
Jeżeli plan miejscowy obejmuje osiedle albo część osiedla, zniszczone wskutek klęski żywiołowej, okres wyłożenia planu do publicznego przeglądu wynosi co najmniej siedem dni.
1.
Osoby zainteresowane mają prawo zaznajamiać się z planami w terminach podanych w ogłoszeniach.
2.
W ciągu następnych dwóch tygodni po upływie okresu wyłożenia można wnosić zarzuty przeciw planom do regionalnej dyrekcji planowania przestrzennego przez miejscowy urząd planowania przestrzennego.
1.
Po upływie terminu do wnoszenia zarzutów miejscowy urząd planowania przestrzennego przesyła plan regionalnej dyrekcji planowania przestrzennego wraz z wniesionymi zarzutami i swoimi wnioskami w przedmiocie tych zarzutów.
2.
Regionalna dyrekcja planowania przestrzennego bądź wyrazi zgodę na plan, przy czym może wprowadzić do niego zmiany wynikające z treści zarzutów, bądź zwróci go ze swymi wskazówkami miejscowemu urzędowi planowania przestrzennego celem ponownego przepracowania.
1.
Plan miejscowy po wyrażeniu nań zgody przez regionalną dyrekcję planowania przestrzennego podlega uchwaleniu przez właściwą radę narodową.
2.
Plany miejscowe uchwalają:
1)
dla miast wydzielonych - miejskie rady narodowe;
2)
dla miast niewydzielonych - powiatowe rady narodowe, po wypowiedzeniu się miejskich rad narodowych;
3)
dla innych osiedli - powiatowe rady narodowe po wypowiedzeniu się gminnych rad narodowych;
3.
Brak wypowiedzenia się miejskiej rady narodowej (ust. 2 pkt 2) bądź gminnej rady narodowej (ust. 2 pkt 3) w ciągu miesiąca od dnia otrzymania planu uważa się za zgodę na ten plan.
4.
W razie odmowy uchwalenia właściwa rady narodowa zwraca plan z podaniem powodów.

Plan miejscowy po uchwaleniu przez właściwą radę narodową uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia w trybie przewidzianym w art. 25.

W przypadku sporządzania planu miejscowego przez regionalną dyrekcję planowania przestrzennego przepisy rozdziału niniejszego, stosuje się z następującymi zmianami:

1)
zarzuty przeciwko planowi wnosi się bezpośrednio do regionalnej dyrekcji planowania przestrzennego;
2)
przewidziane w art. 28 i 29 ust. 1 funkcje miejscowego urzędu planowania przestrzennego spełnia regionalna dyrekcja planowania przestrzennego, zaś funkcje regionalnej dyrekcji planowania przestrzennego - Główny Urząd Planowania Przestrzennego;
3)
plan miejscowy podlega uchwaleniu przez właściwą wojewódzką radę narodową po wypowiedzeniu się miejskiej lub powiatowej rady narodowej;
4)
art. 29 ust. 2 nie stosuje się.

Koszty. Przechowywanie planów.

1.
Koszty sporządzania planów krajowego i regionalnych ponosi Państwo.
2.
Koszty sporządzania planów miejscowych ponosi gmina.

Plany zagospodarowania przestrzennego przechowują właściwe urzędy planowania przestrzennego, a odbitki planów miejscowych - właściwe zarządy gmin i miejscowe urzędy budowlane. Odbitki należy udostępnić osobom zainteresowanym, jeżeli wyższe względy państwowe nie stoją temu na przeszkodzie.