Art. 61. - [Przesłanki wydania decyzji o warunkach zabudowy] - Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.977 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 11 września 2023 r. do: 23 września 2023 r.
Art. 61. [Przesłanki wydania decyzji o warunkach zabudowy]
1.
Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:1)
co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;2)
teren ma dostęp do drogi publicznej;3)
istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;4)
teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;5)
decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi;6)
zamierzenie budowlane nie znajdzie się w obszarze:a)
w stosunku do którego decyzją o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 273 i 1846 oraz z 2023 r. poz. 595), ustanowiony został zakaz, o którym mowa w art. 22 ust. 2 pkt 1 tej ustawy,b)
strefy kontrolowanej wyznaczonej po obu stronach gazociągu,c)
strefy bezpieczeństwa wyznaczonej po obu stronach rurociągu.2.
Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do inwestycji produkcyjnych lokalizowanych na terenach przeznaczonych na ten cel w planach miejscowych, które utraciły moc na podstawie art. 67 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1.2a.
(uchylony).3.
Przepisów ust. 1 pkt 1 i 2 nie stosuje się do linii kolejowych, obiektów liniowych i urządzeń infrastruktury technicznej, a także instalacji odnawialnego źródła energii w rozumieniu art. 2 pkt 13 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.4.
Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.5.
Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, uznaje się za spełniony, jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze umowy zawartej między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem.5a.
W celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu właściwy organ wyznacza wokół terenu, o którym mowa w art. 52 ust. 2 pkt 1a, na kopii mapy zasadniczej lub mapy ewidencyjnej dołączonej do wniosku o ustalenie warunków zabudowy obszar analizowany w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu terenu, jednak nie mniejszej niż 50 metrów, i przeprowadza na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w ust. 1. Przez front terenu należy rozumieć tę część granicy działki budowlanej, która przylega do drogi publicznej lub wewnętrznej, z której odbywa się główny wjazd na działkę.6.
Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi, w drodze rozporządzenia, sposób ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego.7.
W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 6, należy określić wymagania dotyczące ustalania:1)
linii zabudowy;2)
wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki albo terenu;3)
szerokości elewacji frontowej;4)
wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki;5)
geometrii dachu (kąta nachylenia, wysokości kalenicy i układu połaci dachowych).Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (661)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (661)
- Czy w związku ze zmianą ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych łatwiejsze będzie usytuowanie domu w sąsiedztwie działek zabudowanych?
- Według jakiego stanu prawnego starosta uzgadnia projekt decyzji o warunkach zabudowy?
- Czy jest możliwe wydanie warunków zabudowy dla zamierzenia: zmiana sposobu użytkowania budynku gospodarczego na budynek gospodarczy w zabudowie zagrodowej?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (3)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (2)
- Zmiana rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
- Sposób ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Akty interpretujące liczba obiektów na liście: (1)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (10891)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (10845)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (107)
Artykuły liczba obiektów na liście: (17)
- Recenzja monografii Rozprawa z decyzją o warunkach zabudowy, red. T. Bąkowski, Gdańsk 2022
- Agrofotowoltaika jako narzędzie ochrony gruntów rolnych
- "Ustalenia" i "wskazania" jako element planów ochrony albo zadań ochronnych i ich wpływ na planowanie przestrzenne w gminach oraz decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
Linie orzecznicze liczba obiektów na liście: (11)
- Farmy fotowoltaiczne jako urządzenia infrastruktury technicznej w rozumieniu art. 61 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
- Wpływ parametrów technicznych drogi publicznej na dopuszczalność ustalenia warunków zabudowy
- „Dostęp do drogi publicznej” jako przesłanka ustalenia warunków zabudowy dla przyszłej inwestycji
Omówienia liczba obiektów na liście: (6)
- Uzgodnienie w zakresie dotyczącym ochrony gruntów rolnych projektu decyzji o warunkach zabudowy w kontekście uregulowanej w art. 7 ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych ochrony prawnej odnoszącej się do gruntów rozumianych w kategoriach gleboznawczych. Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z 22 czerwca 2022 r. (SKO 4201/20/22)
- Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie jest kluczowe w sprawie o ustalenie warunków zabudowy
- Brak formalnego odwołania uniemożliwia wydanie decyzji przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze