Rozdział 1 - Wykonywanie praktyki pielęgniarskiej. - Pielęgniarstwo.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.27.199

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1991 r.

I.

Wykonywanie praktyki pielęgniarskiej.

Przez praktykę pielęgniarską rozumie się zawodowe wykonywanie następujących czynności:

a)
pielęgnowanie chorych w zakładach leczniczych i domach prywatnych,
b)
wykonywanie zleceń lekarza przy chorych,
c)
pracę w zakładach leczniczych, instytucjach zapobiegawczych, zakładach opiekuńczych, instytucjach społecznych, szkołach, zakładach przemysłowych oraz domach prywatnych w zakresie szerzenia higjeny ogólnej i osobistej, zwalczania epidemji oraz zapobiegania chorobom.
1.
Do wykonywania praktyki pielęgniarskiej uprawnione są jedynie osoby, które uzyskały prawo praktyki pielęgniarskiej na zasadzie ustawy niniejszej. Osobom tym przysługuje również wyłączne prawo używania tytułu pielęgniarki.
2.
Nadzór nad wykonywaniem praktyki pielęgniarskiej należy do Ministra Opieki Społecznej.
1.
Prawo wykonywania praktyki pielęgniarskiej może być stałe lub czasowe.
2.
Stałe prawo wykonywania praktyki pielęgniarskiej mają osoby, które posiadają obywatelstwo polskie i dyplom szkoły pielęgniarstwa, przewidziany w art.10 i 11.
3. 1
Właściwa okręgowa rada pielęgniarek i położnych może stwierdzić prawo wykonywania zawodu pielęgniarki osobie, która ukończyła szkołę pielęgniarską za granicą, uznaną przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za równorzędną z dyplomem polskiej szkoły pielęgniarskiej.
4. 2
(skreślony).

Prawa wykonywania praktyki pielęgniarskiej nie mogą uzyskać osoby:

a)
pozbawione własnej woli z powodu choroby psychicznej przez czas trwania ubezwłasnowolnienia,
b)
sądownie pozbawione praw publicznych i obywatelskich praw honorowych - do chwili odzyskania tych praw,
c)
dotknięte chorobą, niebezpieczną dla otoczenia.

1.
Przed przystąpieniem do wykonywania zawodu pielęgniarka obowiązana jest uzyskać we właściwej okręgowej radzie pielęgniarek i położnych, stwierdzenie prawa wykonywania zawodu.
2.
Okręgowa rada pielęgniarek i położnych wydaje pielęgniarce zaświadczenie o prawie wykonywania zawodu.
3.
Pielęgniarka, która zgłosiła zamiar wykonywania zawodu po upływie pięciu lat od ukończenia nauki lub która przerwała wykonywanie zawodu na okres dłuższy niż pięć lat, może być zobowiązana przez okręgową radę pielęgniarek i położnych do uprzedniego odbycia przeszkolenia. Program i zasady przeszkolenia ustala okręgowa rada pielęgniarek i położnych.

1.
Pielęgniarka ujawniająca niezdolność do wykonywania zawodu, wywołaną w szczególności chorobą psychiczną, narkomanią, alkoholizmem, niedołęstwem lub kalectwem, może być pozbawiona, przez okręgową radę pielęgniarek i położnych, prawa wykonywania zawodu na stałe lub na okres trwania niezdolności na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej.
2.
W przypadku, gdy pielęgniarka odmawia poddania się badaniu przez komisję wymienioną w ust. 1 lub gdy okręgowa rada pielęgniarek i położnych, na podstawie wyników postępowania wyjaśniającego, uzna, że dalsze wykonywanie zawodu przez pielęgniarkę grozi niebezpieczeństwem dla osób, nad którymi sprawuje opiekę, okręgowa rada pielęgniarek i położnych może zawiesić pielęgniarkę w prawie wykonywania zawodu.
3.
Postępowanie w sprawach pozbawienia prawa wykonywania zawodu jest poufne.
4.
Do uchwały okręgowej rady pielęgniarek i położnych w sprawie pozbawienia prawa wykonywania zawodu w przypadkach, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego odnoszące się do decyzji administracyjnej.
5.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego prawomocną uchwałę organów samorządu w sprawach, o których mowa w ust. 1, z powodu jej niezgodności z prawem w trybie określonym w Kodeksie postępowania administracyjnego.
6.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, po uzgodnieniu z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, określa szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach dotyczących pozbawienia i zawieszenia prawa wykonywania zawodu.
1.
Pielęgniarka obowiązana jest do zachowania w tajemnicy wszystkiego, o czem się dowie w związku z wykonywaniem praktyki pielęgniarskiej.
2.
Od obowiązku zachowania tajemnicy pielęgniarka zwolniona jest:
a)
w stosunku do lekarza, pod którego opieką chory pozostaje,
b)
gdy ciąży na niej z mocy przepisów prawa obowiązek doniesienia władzy,
c)
w pracy higjeniczno-zapobiegawczej w stosunku do władz przełożonych.

Pielęgniarki zaliczają się do kategorji pracowników umysłowych i korzystają z praw i obowiązków, ustawowo przepisanych dla tej kategorji pracowników.

Ustawa niniejsza nie narusza w niczem praw osób, uprawnionych do wykonywania praktyki lekarskiej, felczerskiej i położniczej.

1 Art. 3 ust. 3 zmieniony przez art. 61 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz.U.91.41.178) z dniem 14 maja 1991 r.
2 Art. 3 ust. 4 skreślony przez art. 61 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz.U.91.41.178) z dniem 14 maja 1991 r.
3 Art. 5 zmieniony przez art. 61 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz.U.91.41.178) z dniem 14 maja 1991 r.
4 Art. 6 zmieniony przez art. 61 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz.U.91.41.178) z dniem 14 maja 1991 r.