Pełnomocnik Rządu do Spraw Dywersyfikacji Dostaw Nośników Energii do Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.239.2011

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 2005 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 listopada 2005 r.
w sprawie Pełnomocnika Rządu do Spraw Dywersyfikacji Dostaw Nośników Energii do Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do Spraw Dywersyfikacji Dostaw Nośników Energii do Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "Pełnomocnikiem", w randze sekretarza stanu lub podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki.
1.
Do zadań Pełnomocnika należy przygotowanie koncepcji ekonomiczno-prawnych, inicjowanie i monitorowanie prac w zakresie dywersyfikacji dostaw nośników energii do Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności dostaw gazu ziemnego.
2.
Zadania określone w ust. 1 Pełnomocnik realizuje w szczególności przez:
1)
przygotowanie harmonogramu prac w zakresie, o którym mowa w ust. 1;
2)
inicjowanie i prowadzenie prac związanych z przygotowaniem projektów aktów prawnych i projektów zmian organizacyjnych dotyczących dostaw nośników energii do Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
monitorowanie działań podejmowanych przez właściwe organy administracji rządowej;
4)
rozpatrywanie innych spraw określonych przez Radę Ministrów i Prezesa Rady Ministrów oraz wniesionych przez ministrów - w zakresie dywersyfikacji dostaw nośników energii do Rzeczypospolitej Polskiej;
5)
prowadzenie i koordynacja, koniecznych do realizacji polityki Rządu w zakresie dywersyfikacji dostaw nośników energii, rozmów i negocjacji z podmiotami krajowymi i zagranicznymi;
6)
współdziałanie z polskimi przedsiębiorcami, którzy będą uczestniczyli w realizacji polityki w zakresie dywersyfikacji dostaw nośników energii do Rzeczypospolitej Polskiej.
Organy administracji rządowej są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji niezbędnych w realizacji jego zadań.
Pełnomocnik w zakresie realizacji swoich zadań współpracuje w szczególności z Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministrem Spraw Zagranicznych, Ministrem Skarbu Państwa, Ministrem Obrony Narodowej oraz Ministrem-członkiem Rady Ministrów Zbigniewem Wassermannem.
Pełnomocnik może, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, przedstawiać Radzie Ministrów do rozpatrzenia projekty aktów prawnych oraz projekty innych dokumentów rządowych wynikających z zakresu jego działania.
Projekty aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych mających znaczenie dla dostaw energii do Rzeczypospolitej Polskiej, przygotowywane przez organy administracji rządowej, podlegają zaopiniowaniu przez Pełnomocnika.
1.
Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów:
1)
analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego działania;
2)
coroczne informacje o swojej pracy.
2.
Pełnomocnik informuje Prezesa Rady Ministrów o wszystkich zagrożeniach realizacji zadań, o których mowa w § 2.
Pełnomocnik może powoływać zespoły o charakterze opiniodawczym lub do opracowania określonych zagadnień oraz zlecać przeprowadzenie ekspertyz.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewnia Pełnomocnikowi Ministerstwo Gospodarki.
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części 20 - gospodarka.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 169, poz. 1414.