Rozdział 3 - Ważność paszportów. - Paszporty zagraniczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.39.170

Akt utracił moc
Wersja od: 19 stycznia 1958 r.

Rozdział  3.

Ważność paszportów.

1.
Paszporty jednoosobowe można wydawać na okres do lat 3. Ważność paszportu można przedłużać, jednak łączny okres ważności, licząc od dnia wystawienia, nie może przekraczać lat 5.
2.
Paszporty zbiorowe można wydawać na okres do 6 miesięcy.
1.
Wyjazd oraz przyjazd z zagranicy posiadacza paszportu zwyczajnego lub służbowego, jak również posiadacza paszportu konsularnego, powinny nastąpić w granicach czasu określonego w klauzuli paszportowej przez urząd wydający paszport; w klauzuli mogą też być określone miejsca przekroczenia granicy.
2.
W przypadkach gdy jest to konieczne ze względu na charakter pracy posiadacza paszportu bądź w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych innymi szczególnie ważnymi względami, urząd wydający paszport może zezwolić posiadaczowi paszportu zwyczajnego jednoosobowego lub służbowego na więcej niż jeden przejazd w granicach czasu określonego w klauzuli paszportowej.
3.
Paszport dyplomatyczny uprawnia w okresie swej ważności do przejazdów wielokrotnych bez ograniczeń.

Paszport jest ważny tylko na kraje w nim wymienione. Przepis ten stosuje się do paszportów dyplomatycznych.

1.
W przypadkach uzasadnionych ważnymi względami polski urząd dyplomatyczny lub konsularny może rozszerzyć ważność paszportu wydanego w Polsce na kraje w nim nie wymienione, przedłużyć termin jego ważności lub termin ważności klauzuli paszportowej albo dokonać zmian lub uzupełnień.
2.
Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego lub upoważnionemu przez niego organowi (art. 3, art. 4 ust. 2) służą w stosunku do paszportów konsularnych uprawnienia odpowiednie do określonych w ust. 1, jeśli ich posiadacze przebywają w kraju.
1.
Urząd, który wydał paszport, może z ważnych względów unieważnić paszport i zarządzić jego zwrot. Decyzja ta jest natychmiast wykonalna.
2.
W przypadkach nie cierpiących zwłoki polski urząd dyplomatyczny może zatrzymać paszport i wystąpić do urzędu który wydał paszport, z wnioskiem o jego unieważnienie.