Rozdział 3 - Paszporty konsularne. - Paszporty.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.17.81 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 28 czerwca 1984 r.

Rozdział 3.

Paszporty konsularne.

1.
Paszport konsularny książeczkowy wydaje się obywatelowi polskiemu zamieszkałemu stale za granicą.
2.
W przypadkach wyjazdu za granicę na pobyt stały paszport wydany w kraju podlega wymianie na paszport konsularny książeczkowy, jeżeli organ, który go wydał, zaopatrzył go w odpowiednią klauzulę.
1. 6
Przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny może odmówić wydania paszportu konsularnego książeczkowego, gdy w sprawie osoby ubiegającej się o paszport konsularny toczy się postępowanie dotyczące pozbawienia obywatelstwa polskiego lub zezwolenia na jego zmianę albo gdy zachodzą przyczyny określone w art. 4 ust. 2 pkt 1-3 lit. a) i c) oraz pkt 4-7.
2.
Przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny może uzależnić wydanie paszportu konsularnego książeczkowego od dopełnienia przez ubiegającego się o taki paszport ciążących na nim obowiązków wobec Państwa.
3.
Przepisy ust.1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadkach dokonywania zmian w paszportach konsularnych książeczkowych oraz wznawiania ich ważności.
1.
Paszport konsularny blankietowy wydaje się obywatelowi polskiemu przebywającemu za granicą w celu umożliwienia mu powrotu do kraju, jeżeli utracił paszport wydany w kraju lub nie posiada go z innych przyczyn.
2.
Obywatel polski, któremu odmówiono wydania paszportu konsularnego książeczkowego, ma prawo do paszportu konsularnego blankietowego, jeżeli nie toczy się przeciwko niemu postępowanie o pozbawienie obywatelstwa polskiego.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny unieważni paszport konsularny w przypadku pozbawienia obywatelstwa polskiego osoby, której został on wydany.

1.
Paszport konsularny uprawnia do przybycia do kraju na pobyt stały.
2.
Przybycie do kraju na pobyt czasowy z prawem powrotu do państwa zamieszkania może nastąpić na podstawie paszportu konsularnego książeczkowego zaopatrzonego w klauzulę wydaną przez właściwe przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny.
3. 7
Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych może upoważnić podległe mu organy do udzielania na granicy klauzul na pobyt czasowy w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lub przejazd przez jej terytorium posiadaczom paszportów konsularnych książeczkowych albo zwolnić te osoby od obowiązku uzyskiwania klauzul.
1.
Paszport konsularny wystawia się na jedną osobę. Jednakże paszport ten może obejmować także dzieci do lat szesnastu, znajdujące się pod opieką posiadacza paszportu.
2.
Paszport konsularny książeczkowy wydaje się na czas do lat dziesięciu. Ważność paszportu konsularnego książeczkowego można wznawiać, jednakże łączny okres jego ważności nie może przekraczać lat dziesięciu od daty wystawienia.
3.
Paszport konsularny książeczkowy jest ważny na wszystkie kraje obce, jeżeli organ wydający paszport nie wprowadzi ograniczeń w tym przedmiocie.
6 Art. 12 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 grudnia 1983 r. (Dz.U.83.66.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 marca 1984 r.
7 Art. 15 ust. 3 dodany przez art. 1 ustawy z dnia 26 października 1971 r. (Dz.U.71.28.261) zmieniającej nin. ustawę z dniem 21 listopada 1971 r.