Państwowe instytucje filmowe.
Dz.U.2017.2006 t.j.
Akt utracił mocUSTAWA
z dnia 16 lipca 1987 r.
o państwowych instytucjach filmowych
Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
(uchylony).
(uchylony).
Państwowe instytucje filmowe
Państwowe instytucje filmowe
Organem założycielskim dla państwowych jednostek organizacyjnych kinematografii jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Do likwidacji i upadłości państwowej instytucji filmowej stosuje się odpowiednio ustawę z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1384, z 2015 r. poz. 1322 oraz z 2016 r. poz. 1948 i 2260), z tym że:
Państwowa instytucja filmowa, na wniosek sejmiku województwa, może być przekazana do prowadzenia samorządowi województwa na zasadach określonych w porozumieniu ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z zarządem województwa.
Do likwidacji lub upadłości spółki powstałej w wyniku komercjalizacji państwowej instytucji filmowej stosuje się, odpowiednio ustawę z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1577) albo ustawę z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2016 r. poz. 2171, 2260 i 2261 oraz z 2017 r. poz. 791), z tym że z dniem postawienia w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości:
Zespół filmowy działa na podstawie statutu państwowej instytucji filmowej, w której został utworzony, określającego w szczególności:
Państwowa instytucja filmowa prowadzi działalność na podstawie planu, który ustala dyrektor, a następnie zatwierdza minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Gospodarka finansowa
Gospodarka finansowa
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
Przepisy przejściowe i końcowe
Przepisy przejściowe i końcowe
Sądy prowadzące w dniu wejścia ustawy w życie rejestr instytucji filmowych, działających dotychczas jako przedsiębiorstwa państwowe, przekażą rejestr tych jednostek oraz związaną z tym dokumentację Przewodniczącemu Komitetu - w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie.
Przepisy art. 26a stosuje się również do autorskich praw majątkowych do filmów przysługujących instytucji filmowej, której likwidacji lub postępowania upadłościowego nie zakończono przed dniem 1 kwietnia 2002 r. W takim wypadku prawa te stają się własnością Filmoteki Narodowej z dniem 1 kwietnia 2002 r.
Do czasu wydania przepisów przewidzianych w ustawie zachowują moc przepisy wydane na podstawie ustawy wymienionej w art. 63, jeżeli nie są sprzeczne z niniejszą ustawą, nie dłużej niż 6 miesięcy od dnia wejścia tej ustawy w życie.
Traci moc ustawa z dnia 15 grudnia 1951 r. o kinematografii (Dz. U. poz. 452, z 1961 r. poz. 53 oraz z 1968 r. poz. 64).
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Akty prawne liczba obiektów na liście: (127)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (12)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (109)
- Zm.: zarządzenie w sprawie nadania statutu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
- Utworzenie państwowej instytucji kultury Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przez przekształcenie państwowej instytucji filmowej Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
- Utworzenie państwowej instytucji kultury Studio Filmowe "Zebra" przez przekształcenie państwowych instytucji filmowych: Studio Filmowe "ZEBRA" i Studio Filmowe "PERSPEKTYWA".
Akty uchylające liczba obiektów na liście: (1)
Akty uchylane liczba obiektów na liście: (5)
- Produkcja filmów przeznaczonych do publicznego wyświetlania.
- Zasady obliczania czynszów za budynki i sale o przeważającym charakterze teatrów świetlnych, stanowiące własność osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, a pozostające w użytkowaniu przedsiębiorstw, zakładów i innych jednostek organizacyjnych podlegających Naczelnemu Zarządowi Kinematografii.
- Warunki i tryb udzielania zezwoleń na obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów.