Paczki tytoniowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.36.300

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1933 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 2 maja 1933 r.
o paczkach tytoniowych.

Na podstawie art. 6 i 17 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584), której tekst jednolity został ogłoszony w załączniku do obwieszczenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 21 stycznia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 57) zarządzam co następuje:
Dopuszcza się do przewozu drogą pocztową w obrocie wewnętrznym specjalny rodzaj paczek, t. zw. paczki tytoniowe.

Paczki te nie mogą być wymieniane między Polską a Polskim Urzędem Pocztowym w Gdańsku.

Do paczek tytoniowych mają zastosowanie, poza przepisami niniejszego rozporządzenia, również, postanowienia ordynacji pocztowej, ogłoszonej w załączniku do rozporządzenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 21 marca 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 45, poz. 392).
W paczkach tytoniowych można przesyłać wyłącznie wyroby tytoniowe, lak produkcji Polskiego Monopolu Tytoniowego, jak również dopuszczone do sprzedaży w Polsce wyroby obcej produkcji, wymienione w każdocześnie obowiązującym cenniku. Wyroby tytoniowe powinny być przesyłane tylko w oryginalnych, bezpośrednich opakowaniach, zaopatrzonych etykietą, lub banderolą Polskiego Monopolu Tytoniowego.
Paczki tytoniowe będą przyjmowane do przewozu pocztowego tylko jako paczki z podaną wartością i tylko do wagi 10 kg.

Należności manipulacyjnej przewidzianej w pocztowej taryfie dla paczek z podaną wartością nie pobiera się.

Paczki tytoniowe o podanej wartości ponad 200 zł mogą być również opakowane trwałym i silnym papierem.
Paczki tytoniowe mogą wysyłać jedynie koncesjonowane hurtownie tytoniowe oraz samoistne i mieszane sklepy tytoniowe (§ 6 punkt 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 marca 1932 r. - Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 266).
Na paczce tytoniowej i na adresie pomocniczym musi być umieszczony napis "Paczka tytoniowa" oraz odcisk pieczęci przedsiębiorstwa hurtowej lub detalicznej sprzedaży wyrobów tytoniowych.
Opłata za paczki tytoniowe wynosi przy nadaniu
1)zaprzewózpaczkio wadzedo5kg-75gr
""ponad5"6"90"
""""6"7"105"
""""7"8"120"
""""8"9"135"
""""9"10"150"
2)za żądanie pośpiesznego doręczenia
a)w miejscowym okręgu doręczeń80"
b)w zamiejscowym okręgu doręczeń (tylko w obrocie wewnętrznym górnośląskiej części województwa śląskiego i województw: poznańskiego i pomorskiego)150"
3)za żądanie zwrotnego poświadczenia odbioru50"
4)za obciążenie paczki pobraniem30"
Opłata za doręczenie paczki tytoniowej w miejscowym okręgu doręczeń, gdzie ten rodzaj służby zaprowadzono, bez względu na wagę i miejscowość wynosi - 30 "

Należności tej nie pobiera się za paczki tytoniowe doręczane przez umyślnego posłańca, oraz za paczki odbierane w urzędach pocztowych.

W wypadkach odbierania paczek tytoniowych w urzędach pocztowych, w miejscowościach, w których zaprowadzono doręczanie paczek do domu, nie pobiera się opłat za skrytki lub przegródki pocztowe.

W wypadku stwierdzenia, że paczka tytoniowa zawiera wyroby inne niż tytoniowe, urząd pocztowy odmówi jej przyjęcia. Jeżeli stwierdzono to podczas przewozu lub w urzędzie oddawczym, nadawca obowiązany będzie uiścić normalną opłatę taryfową dla paczek odpowiedniej wagi i strefy w podwójnej wysokości, z potrąceniem opłaty, pobranej za paczkę nadaną jako tytoniową.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15 maja 1933 r.