Oznaczenie pochodzenia niektórych kategorii towarów w wewnętrznym handlu detalicznym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.68.493

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1939 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 sierpnia 1936 r.
o oznaczaniu pochodzenia niektórych kategorii towarów w wewnętrznym handlu detalicznym.

Na podstawie art. 7 ust. 1) lit. a) ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr 56, poz. 467) zarządza się co następuje:
(1)
Na każdym towarze z kategorii, wyszczególnionych w § 2, należy umieścić:
1)
firmę przedsiębiorstwa, które dany towar wyprodukowało,
2)
jego siedzibę główną,
3)
miejsce fabrykacji lub wyrobu towaru, o ile towar wyprodukowano nie w miejscu siedziby głównej przedsiębiorstwa.
(2) 1
Oznaczenia, wymagane w pkt 2 i 3 ustępu poprzedzającego, powinny być wykonane literami identycznej wielkości. W stosunku do kategorii towarów, wskazanych w § 2 pkt 1 lit. a) i b) i pkt 3, powyższe dane można umieszczać na etykietach czołowych lub, jeżeli towar znajduje się w sprzedaży bez opakowania, na samym towarze. Względem pozostałych kategorii towarów, wskazanych w § 2, należy przestrzegać umieszczenia odnośnych danych na czołowych etykietach. Jeżeli na opakowaniu lub naczyniu, służącym jako opakowanie towaru, wyciśnięte są lub wydrukowane na stałe oznaczenia, dotyczące danych określonych w § 1 ust. (1), treść tych oznaczeń powinna się zgadzać z oznaczeniami, umieszczonymi na etykiecie.
(3)
Niedopuszczalne jest:
1)
umieszczanie danych oznaczeń na specjalnych nalepkach,
2)
umieszczanie ich na etykiecie czołowej w sposób wprowadzający w błąd lub mało widoczny.
Przepisy rozporządzenia niniejszego dotyczą wyprodukowanych w kraju zarówno przez firmy krajowe, jak i zagraniczne i przeznaczonych do wewnętrznego handlu detalicznego w Polsce:

1. a) wyrobów toaletowych i mydeł,

b)
środków kosmetycznych,
c)
wyrobów perfumeryjnych;

2. a) 2 artykułów żywności, środków odżywczych i dietetycznych oraz piwa w butelkach, jeżeli towary te są sprzedawane w gotowym opakowaniu lub naczyniu, służącym jako opakowanie towaru,

b)
wód mineralnych naturalnych i sztucznych, zarówno leczniczych jak i stołowych,
c)
preparatów leczniczych,
d)
środków opatrunkowych;

3. wyrobów pyrotechnicznych, a mianowicie:

a)
ogni sztucznych, w szczególności: rakiet, bomb, pocisków, kół ognistych, słońc ognistych, wiatraków ognistych, kaskad ognistych, fontanien ognistych, rzymskich świec, obrazów pyrotechnicznych,
b)
zabawek pyrotechnicznych, w szczególności: naboi do pistoletów dziecięcych, świeczek iskrowych, papierków, kulek, laseczek, żabek, bąków i t. p.,
c)
przedmiotów wybuchowych, służących do wywoływania efektów akustycznych, w szczególności petard sygnalizacyjnych i ostrzegawczych,
d)
przedmiotów łatwo zapalnych, w szczególności: lontów, zapalników, pochodni magnezjowych, ogni bengalskich pod wszelkimi postaciami, świec dymnych.
Nie stosujący się do przepisów rozporządzenia niniejszego karani będą stosownie do art. 7 ust. 2) ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrom: Przemysłu i Handlu, Spraw Wewnętrznych, Opieki Społecznej oraz Sprawiedliwości.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia; jednocześnie tracą moc obowiązującą rozporządzenia Rady Ministrów: z dnia 21 grudnia 1927 r. (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr 7, poz. 43) oraz z dnia 24 czerwca 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 409).
1 § 1 ust. (2) zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 1939 r. (Dz.U.39.57.374) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1939 r.
2 § 2 pkt 2 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 1939 r. (Dz.U.39.57.374) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1939 r.