Otwarcie tymczasowego ruchu osobowego na linji Kutno-Strzałków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.96.704

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1921 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 27 października 1921 r.
o otwarciu tymczasowego ruchu osobowego na linji Kutno-Strzałków.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów, oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14 poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu zarządza się co następuje:
Na budującej się linji kolejowej Kutno-Strzałków otwiera się z dniem 1 listopada 1921 r. tymczasowy ruch osobowy.
Przewóz podróżnych odbywa się tylko w godzinach dziennych i wyłącznie pomiędzy następującemi stacjami, względnie przystankami: Kutno, Krzesie, Turzynów, Kłodawa, Bartogi, Koło, Kramsk, Patryków, Konin, Spławie, Cienin, Słupce i Strzałków.
Rodzaj oraz klasy wagonów, w których przewozi się podróżnych, kolej wyznacza w miarę możności i według swego uznania.
Podróżni mogą zabierać z sobą do wagonów wyłącznie bagaż ręczny; innego bagażu do przewozu nie przyjmuje się.
Za przewóz podróżnych pobiera się opłaty następujące: w kl. III po 4 mk., w kl. II po 8 mk. i w kl. I po 12 mk. od osoby i kilometra. Przypadające do pobrania należności oblicza się strefami po 10 km. licząc za pełne strefy.
Podróżny, który nie udowodni, że ma bilet ważny na przejazd, winien zapłacić poczwórną cenę biletu za przestrzeń, przebytą, nie mniej jednak niż 400 mk.; jeżeli zaś stacji wyjazdu nie można odrazu i z całą pewnością ustalić, - poczwórną cenę biletu za całą przestrzeń, jaką przebył pociąg.
Podróżny, który zajął miejsce w klasie wyższej niż ta, do której uprawnia go bilet, winien uiścić poczwórną różnicę pomiędzy ceną należną, a uiszczoną, nie mniej jednak, niż 400 mk.
Ulgi lub zniżki w opłatach za przejazd, obowiązujące ha normalnotorowych kolejach państwowych, nie są dopuszczone. Wyjątek stanowią przejazdy pracowników kolejowych i ich rodzin, którym na linji Kutno-Strzałków służą wszystkie te prawa, jakie im przyznano na kolejach, otwartych dla ruchu normalnego.
Kolej nie ponosi żadnej odpowiedzialności za przerwę w ruchu, za opóźnienie pociągów, lub za niezachowanie rozkładu jazdy i w każdej chwili ma prawo ruch wstrzymać, lub zawiesić czasowo.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje od dnia 1 listopada 1921 r.