Rozdział 4 - Orzekanie o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej i do pełnienia tej służby poza granicami państwa oraz ustalanie związku choroby i śmierci z zawodową służbą wojskową - Orzekanie o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwość i tryb postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.761

Akt utracił moc
Wersja od: 8 maja 2020 r.

Rozdział  4

Orzekanie o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej i do pełnienia tej służby poza granicami państwa oraz ustalanie związku choroby i śmierci z zawodową służbą wojskową

§  11. 
Przy orzekaniu o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej i zaliczaniu do jednej z kategorii zdolności fizycznej i psychicznej do zawodowej służby wojskowej wojskowe komisje lekarskie uwzględniają wykaz chorób i ułomności, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  12. 
1. 
Wojskowe komisje lekarskie mogą orzekać o zdolności do służby:
1)
w składzie personelu latającego, personelu naziemnego zabezpieczenia lotów i personelu służby inżynieryjno-lotniczej;
2)
na okrętach wojennych i innych jednostkach pływających Marynarki Wojennej oraz w jednostkach nadbrzeżnych Marynarki Wojennej;
3)
w jednostkach desantowo-szturmowych;
4)
w Żandarmerii Wojskowej;
5)
w kompaniach jednostek reprezentacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
6)
w charakterze nurków i płetwonurków;
7)
w charakterze instruktorów-skoczków spadochronowych oraz skoczków spadochronowych doświadczalnych;
8)
w zasięgu działania promieniowania mikrofalowego;
9)
w warunkach działania prądu elektrycznego.
2. 
Na potrzeby orzekania o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej, o której mowa w ust. 1 pkt 1, ustala się następujące kategorie zdolności fizycznej i psychicznej do tej służby:
1)
kandydaci i piloci samolotów bojowych naddźwiękowych oraz piloci doświadczalni samolotów naddźwiękowych:
a)
zdolny - Z/IA,
b)
trwale lub czasowo niezdolny - N/IA;
2)
kandydaci i piloci samolotów bojowych poddźwiękowych oraz piloci doświadczalni samolotów poddźwiękowych:
a)
zdolny - Z/IB,
b)
trwale lub czasowo niezdolny - N/IB;
3)
kandydaci i piloci doświadczalni samolotów innych niż wymienione w pkt 1 i 2 oraz śmigłowców:
a)
zdolny - Z/IC,
b)
trwale lub czasowo niezdolny - N/IC;
4)
pozostały personel latający i kandydaci do tego personelu:
a)
zdolny - Z/II,
b)
trwale lub czasowo niezdolny - N/II;
5)
personel naziemny zabezpieczenia lotów i kandydaci do tego personelu oraz personel służby inżynieryjno-lotniczej i kandydaci do tego personelu:
a)
zdolny - Z/III, Z/SIL,
b)
trwale lub czasowo niezdolny - N/III, N/SIL.
3. 
Na potrzeby orzekania o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej, o której mowa w ust. 1 pkt 2 i 6, ustala się następujące kategorie zdolności fizycznej i psychicznej do tej służby:
1)
kandydaci do służby na okrętach wojennych i innych jednostkach pływających Marynarki Wojennej:
a)
zdolny - Z/I-IV/A,
b)
niezdolny - N/I-IV/A;
2)
słuchacze wojskowych szkół morskich i kursów szkolenia specjalistów morskich:
a)
zdolny - Z/I-IV/B,
b)
niezdolny - N/I-IV/B - podlega wyokrętowaniu,
c)
czasowo niezdolny - N/I-IV/B - podlega wyokrętowaniu na okres do 3 miesięcy;
3)
żołnierze zawodowi - specjaliści morscy:
a)
zdolny - Z/I-IV/C,
b)
niezdolny - N/I-IV/C - podlega wyokrętowaniu,
c)
czasowo niezdolny - N/I-IV/C - podlega wyokrętowaniu na okres do 6 miesięcy.
4. 
Na potrzeby orzekania o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa ustala się następujące kategorie zdolności fizycznej i psychicznej do tej służby:
1)
zdolny do służby poza granicami państwa - Z;
2)
niezdolny do służby poza granicami państwa - N.
§  13. 
1. 
W przypadkach, o których mowa w § 12, wojskowe komisje lekarskie orzekają według wykazu chorób i ułomności określonych w:
1)
załączniku nr 1 do rozporządzenia - w odniesieniu do zawodowej służby wojskowej, o której mowa w § 12 ust. 1 pkt 3-5 i 7-9 oraz ust. 4;
2)
załączniku nr 2 do rozporządzenia - w odniesieniu do zawodowej służby wojskowej, o której mowa w § 12 ust. 1 pkt 1, 2 i 6.
2. 
Jeżeli dla danego przypadku nie ma odpowiedniego paragrafu lub punktu w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia, przypadek ten kwalifikuje się według paragrafu lub punktu najbardziej zbliżonego.
§  14. 
1. 
Orzekając o zdolności żołnierza zawodowego do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa, wojskowa komisja lekarska dokonuje oceny jego stanu zdrowia stosownie do specyfiki klimatyczno-geograficznej oraz sanitarno-epidemiologicznej rejonu, w którym ma on pełnić służbę.
2. 
Jeżeli żołnierz zawodowy zachoruje po wydaniu przez wojskową komisję lekarską orzeczenia o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa, dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę, na wniosek lekarza tej jednostki ponownie kieruje go do wojskowej komisji lekarskiej.
3. 
Po powrocie żołnierza zawodowego do kraju wojskowa komisja lekarska, orzekając o zdolności żołnierza do pełnienia zawodowej służby wojskowej, dokonuje oceny jego stanu zdrowia z uwzględnieniem warunków, w jakich pełnił on służbę poza granicami państwa, a w szczególności specyfiki klimatyczno-geograficznej oraz sanitarno-epidemiologicznej rejonu, w którym pełnił tę służbę.
§  15. 
Orzekając o zaliczeniu żołnierza zawodowego do kategorii Z/O, wojskowa komisja lekarska ustala zdolność do pełnienia zawodowej służby wojskowej na stanowisku służbowym, wskazanym przez podmiot kierujący w skierowaniu do wojskowej komisji lekarskiej, z uwzględnieniem wykazu chorób i ułomności określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  16. 
1. 
Podczas orzekania o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej, w razie stwierdzenia u żołnierza zawodowego choroby, wojskowa komisja lekarska orzeka również o:
1)
związku lub braku związku tej choroby z zawodową służbą wojskową,
2)
zaliczeniu lub niezaliczeniu żołnierza zawodowego do jednej z grup inwalidztwa oraz o związku lub braku związku inwalidztwa z zawodową służbą wojskową

- kierując się kryteriami zdrowotnymi określonymi w wykazie chorób i schorzeń, ustalonym na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2015 r. poz. 330).

2. 
Jeżeli przy orzekaniu o niezdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej wojskowa komisja lekarska stwierdzi u żołnierza zawodowego przynajmniej jedną chorobę pozostającą w związku z zawodową służbą wojskową i jednocześnie powodującą niezdolność do tej służby, to niezdolność do służby uznaje się za pozostającą w związku z zawodową służbą wojskową.
3. 
Orzekając o związku śmierci żołnierza zawodowego z czynną służbą wojskową, wojskowa komisja lekarska ustala jednocześnie, czy śmierć jest następstwem wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej lub choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami takiej służby, z których tytułu przysługują świadczenia odszkodowawcze przewidziane w ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową (Dz. U. z 2014 r. poz. 213 i 1822).