Rozdział 2 - Właściwość wojskowych komisji lekarskich - Orzekanie o inwalidztwie żołnierzy zawodowych, żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej oraz emerytów i rencistów wojskowych, a także właściwość i tryb postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.1078 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 czerwca 2015 r.

Rozdział  2

Właściwość wojskowych komisji lekarskich

§  3. 
1. 
Do orzekania w sprawach, o których mowa w § 1 pkt 1, są właściwe:
1)
rejonowe wojskowe komisje lekarskie w Bydgoszczy, Ełku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Żaganiu,
2)
Rejonowa Wojskowa Komisja Lotniczo-Lekarska w Warszawie,
3)
Rejonowa Wojskowa Komisja Morsko-Lekarska w Gdańsku,
4)
Centralna Wojskowa Komisja Lekarska w Warszawie

- zwane dalej "wojskowymi komisjami lekarskimi".

2. 
Właściwość miejscową wojskowej komisji lekarskiej, z zastrzeżeniem § 11, ustala się:
1)
w stosunku do żołnierzy zawodowych - ze względu na miejsce stacjonowania jednostki wojskowej, w której pełnią służbę;
2)
w stosunku do emerytów i rencistów oraz niebędących emerytami ani rencistami żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej - ze względu na miejsce ich zamieszkania.
§  4. 
1. 
Do rejonowych wojskowych komisji lekarskich, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, stosownie do ich właściwości miejscowej, należy orzekanie w stosunku do:
1)
żołnierzy zawodowych oraz niebędących emerytami ani rencistami żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej w sprawach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a-c;
2)
emerytów i rencistów w sprawach, o których mowa w § 1 pkt 1.
2. 
Do Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Warszawie należy również orzekanie w sprawach, o których mowa w § 1 pkt 1, w stosunku do emerytów i rencistów oraz niebędących emerytami ani rencistami żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej, zamieszkałych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej.
§  5. 
(uchylony).
§  6. 
(uchylony).
§  7. 
Do Rejonowej Wojskowej Komisji Lotniczo-Lekarskiej w Warszawie należy orzekanie w stosunku do żołnierzy zawodowych - członków personelu latającego, personelu naziemnego zabezpieczenia lotów i personelu służby inżynieryjno-lotniczej w sprawach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a-c.
§  8. 
(uchylony).
§  9. 
Do Rejonowej Wojskowej Komisji Morsko-Lekarskiej w Gdańsku należy orzekanie:
1)
w stosunku do żołnierzy zawodowych zajmujących stanowiska służbowe w jednostkach Marynarki Wojennej w sprawach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a-c;
2)
w sprawach, o których mowa w § 1 pkt 1, w stosunku do żołnierzy zawodowych, z wyjątkiem tych, o których mowa w § 7, oraz niebędących emerytami ani rencistami żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej, zgodnie z właściwością miejscową określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 29 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. poz. 461, z późn. zm.).
§  10. 
(uchylony).
§  11. 
(uchylony).
§  12. 
Do Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Warszawie należy:
1)
rozpatrywanie odwołań od orzeczeń pozostałych wojskowych komisji lekarskich;
2) 1
 zatwierdzania projektów orzeczeń pozostałych wojskowych komisji lekarskich, ustalających związek śmierci z zawodową służbą wojskową wskutek wypadku lub choroby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze przewidziane w ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową (Dz. U. z 2014 r. poz. 213 i 1822);
3)
zajmowanie stanowisk co do sprzeciwów zgłoszonych wobec projektów orzeczeń wojskowych komisji lekarskich.
1 § 12 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 maja 2015 r. (Dz.U.2015.749) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 czerwca 2015 r.