Organy uprawnione do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczeń obowiązkowych oraz tryb ustalania i egzekwowania opłaty za niewykonanie tego obowiązku.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.53.228

Akt utracił moc
Wersja od: 22 października 1995 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 czerwca 1991 r.
w sprawie organów uprawnionych do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczeń obowiązkowych oraz trybu ustalania i egzekwowania opłat za niewykonanie tego obowiązku. *

Na podstawie art. 92 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1990 roku o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 59, poz. 344) zarządza się, co następuje.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
opłacie - rozumie się przez to opłatę, którą jest obowiązana wnieść osoba nie wypełniająca obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego,
2)
Funduszu - rozumie się przez to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny,
3)
ubezpieczeniu - rozumie się przez to ubezpieczenia, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1990 roku o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 59, poz. 344).
Do przeprowadzania kontroli wykonania przez posiadaczy pojazdów mechanicznych obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów są uprawnieni:
1)
Policja,
2)
organy upoważnione na podstawie odrębnych przepisów do kontroli ruchu drogowego,
3)
organy administracji rządowej właściwe w sprawach rejestracji pojazdów, wydawania dowodów rejestracyjnych lub dokumentów czasowo dopuszczających pojazd do ruchu oraz wydawania tablic rejestracyjnych,
4)
upoważnieni przedstawiciele Zarządu Funduszu,
5)
urzędy celne w stosunku do posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, przy przekraczaniu przez te pojazdy granicy państwa.
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych oraz odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego są uprawnieni:
1)
rejonowe organy administracji rządowej właściwe ze względu na miejsce położenia budynków lub miejsce zamieszkania rolnika,
2)
organy gminy właściwej ze względu na miejsce położenia budynków lub miejsce zamieszkania rolnika,
3)
upoważnieni przedstawiciele Zarządu Funduszu.
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia przewidzianych na mocy dotychczas obowiązujących ustaw lub ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych są upoważnieni przedstawiciele Zarządu Funduszu.
Uprawnione organy przeprowadzają kontrolę na zasadach i w trybie określonych w przepisach regulujących działalność tych organów.
Wykonanie obowiązku ubezpieczenia ustala się na podstawie dokumentów zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego.
1.
Jeżeli osoba kontrolowana nie posiada dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia, organ przeprowadzający kontrolę, z wyjątkiem urzędów celnych, zawiadamia o tym fundusz w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia kontroli.
2.
Po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, Fundusz wzywa wskazaną osobę do uiszczenia, w terminie 30 dni, opłaty lub do przedstawienia dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczeń obowiązkowych.
3.
Po bezskutecznym upływie terminu określonego w ust. 2 dochodzenie roszczenia następuje na drodze postępowania egzekucyjnego w administracji.
1.
Opłata jest ustalana przez Fundusz na okres roku, w wysokości trzykrotnej średniej rocznej składki, na podstawie składek stosowanych w I kwartale tego roku przez ubezpieczycieli prowadzących dany rodzaj ubezpieczeń obowiązkowych.
2.
Wysokość opłaty na dany rok jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów, w terminie do dnia 30 stycznia tego roku.
3.
Wysokość opłaty na 1991 rok ogłoszona zostanie w terminie 14 dni po wejściu w życie rozporządzenia.
1.
Jeżeli urząd celny stwierdzi, że posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy wjeździe na jej terytorium nie posiada dokumentu zawarcia umowy ubezpieczenia, o której mowa w § 2, nie dopuszcza tego pojazdu do przekroczenia granicy bez opłacenia składki za to ubezpieczenie.
2.
Jeżeli urząd celny stwierdzi, że posiadacz pojazdu, o którym mowa w ust. 1, przy wyjeździe z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie posiada dokumentu zawarcia umowy ubezpieczenia, o której mowa w ust. 1, nie dopuszcza tego pojazdu do przekroczenia granicy bez uiszczenia opłaty.
3.
Składki i opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, uiszcza się w przedstawicielstwie Polskiego Biura Zielonej Karty.
4.
Do chwili utworzenia przedstawicielstw Polskiego Biura Zielonej Karty składki i opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, uiszcza się w przedstawicielstwie Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" lub innego ubezpieczyciela.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
*Z dniem 22 października 1995 r.rozporządzenie utraciło moc w części dotyczącej egzekwowania opłat na skutek uchylenia art. 92 ustawy o działalności ubezpieczeniowej przez art. 1 pkt 81 ustawy z dnia 8 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej, o zmianie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Kodeks handlowy oraz o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.95.96.478). W pozostałym zakresie obowiązuje na podstawie nowego brzmienia art. 84 ust. 4 ustawy o działalności ubezpieczeniowej.