Rozdział 3 - Tryb wyboru oraz okresy kadencji organów przedstawicielskich żołnierzy zawodowych - Organy przedstawicielskie żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.1184 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 17 sierpnia 2015 r.

Rozdział  3

Tryb wyboru oraz okresy kadencji organów przedstawicielskich żołnierzy zawodowych

§  8.
1.
Zebrania w jednostkach wojskowych, odrębne dla korpusów oficerów zawodowych, podoficerów zawodowych i szeregowych zawodowych, wybierają ze swego składu mężów zaufania i ich zastępców.
2.
W jednostkach wojskowych liczących do dziesięciu żołnierzy zawodowych, albo gdy jest to uzasadnione względami organizacyjnymi, można wybrać jednego męża zaufania wspólnego dla korpusów oficerów zawodowych, podoficerów zawodowych i szeregowych zawodowych. Decyzję w tej sprawie podejmują żołnierze zawodowi zajmujący stanowiska służbowe w tej jednostce zwykłą większością głosów podczas zebrania, w którym uczestniczy co najmniej 1/2 kadry zawodowej tej jednostki.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, w jednostce wojskowej nie działa przedstawicielstwo żołnierzy zawodowych określone w § 3 pkt 4 oraz nie stosuje się postanowień § 6a.
4.
Żołnierze zawodowi zajmujący stanowiska służbowe w instytucjach cywilnych, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, w których występuje nie więcej niż dziesięć stanowisk służbowych przewidzianych dla żołnierzy zawodowych, mogą zgłosić przynależność do wybranego przez siebie zebrania korpusu kadry zawodowej odpowiedniego dla posiadanego stopnia wojskowego.
5.
Żołnierze zawodowi pełniący służbę w jednostce wojskowej, w której występuje nie więcej niż pięć stanowisk służbowych przewidzianych dla żołnierzy zawodowych w danym korpusie osobowym, mogą indywidualnie zgłosić swoje przystąpienie do zebrania w innej jednostce wojskowej lub instytucji macierzystego garnizonu i za zgodą tego zebrania uczestniczyć w jego pracach. Uchwałę o zawieszeniu na czas określony działalności macierzystego zebrania podejmuje się zwykłą większością głosów, w obecności 2/3 żołnierzy tworzących to zebranie.
§  9.
1.
Kadencja męża zaufania i jego zastępcy korpusów oficerów zawodowych, podoficerów zawodowych i szeregowych zawodowych trwa trzy lata.
2.
Zebranie żołnierzy zawodowych, w którym uczestniczy co najmniej 1/2 żołnierzy zawodowych tworzących to zebranie, może odwołać wybranego przez siebie męża zaufania lub jego zastępcę, jeżeli uchyla się on od wykonywania swych zadań lub sprzeniewierzył się im albo z innych względów utracił autorytet niezbędny do sprawowania tej funkcji. Z uzasadnionym wnioskiem w tej sprawie może zwrócić się do właściwego zebrania każdy żołnierz zawodowy tworzący to zebranie. O odwołaniu męża zaufania lub jego zastępcy rozstrzyga zebranie w trybie, w jakim dokonało jego wyboru.
3.
Mandat męża zaufania lub jego zastępcy wygasa w razie:
1)
upływu kadencji;
2)
zwolnienia z zawodowej służby wojskowej lub wygaśnięcia stosunku służbowego;
3)
przeniesienia do innej jednostki wojskowej;
4)
rozformowania jednostki wojskowej;
5)
zrzeczenia się funkcji;
6)
odwołania z funkcji.
4.
W przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3:
1)
zebranie zwołuje mąż zaufania lub jego zastępca;
2)
dowódca jednostki wojskowej zwołuje zebranie w celu: wyboru pierwszego męża zaufania i jego zastępcy, wyboru męża zaufania i jego zastępcy po upływie kadencji zebrania, odwołania męża zaufania, w terminie jednego miesiąca od dnia złożenia wniosku;
3)
nowo wybrany, w wyborach uzupełniających, mąż zaufania lub jego zastępca pełni funkcję do końca bieżącej kadencji.
5.
W zebraniu, w którym mąż zaufania został wybrany dziekanem, funkcję męża zaufania do końca bieżącej kadencji przejmuje jego zastępca, a jeżeli nie wyraża on zgody na pełnienie tej funkcji, przeprowadza się nowe wybory.
§  9a.
1.
Uchwały w sprawie powołania mężów zaufania żołnierzy zawodowych korpusu osobowego jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 6a, podejmują mężowie zaufania tego korpusu zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy żołnierzy zawodowych tworzących zebranie.
2.
Do zwołania mężów zaufania w celu dokonania wyboru męża zaufania żołnierzy zawodowych korpusu i jego zastępcy, o których mowa w § 6a, stosuje się odpowiednio przepisy § 9 ust. 4.
§  10.
1.
Kadencja zgromadzenia trwa trzy lata.
2.
Zgromadzenie wybiera ze swego składu dziekana i jego zastępcę.
3.
Zgromadzenie może wybrać ustępującego dziekana na kolejną kadencję.
4.
Kadencja organów wykonawczych wskazanych w ust. 2 trwa trzy lata.
5.
Mandat organów, o których mowa w ust. 2, wygasa w przypadkach, o których mowa w § 9 ust. 3. Przepis § 9 ust. 4 pkt 3 stosuje się odpowiednio.
§  11.
1.
Kadencja Konwentu trwa trzy lata.
2.
Konwent wybiera ze swego składu przewodniczącego i jego zastępcę. Kadencja przewodniczącego i jego zastępcy trwa trzy lata - kończy się z upływem kadencji Konwentu.
2a.
Konwent może wybrać ustępującego przewodniczącego na kolejną kadencję.
3.
W zgromadzeniu, którego dziekan został wybrany przewodniczącym Konwentu, funkcję dziekana pełni do końca bieżącej kadencji jego zastępca. Jeżeli zastępca dziekana nie wyraził zgody na pełnienie funkcji dziekana, dokonuje się wyboru nowego dziekana, który pełni funkcję do końca bieżącej kadencji.
4.
Jeśli w trakcie kadencji Konwentu zajdzie potrzeba wyboru przewodniczącego lub jego zastępcy, jego kadencja kończy się z upływem kadencji Konwentu.
5.
Przewodniczący Konwentu realizuje zadania przy pomocy Biura Organów Przedstawicielskich.
6.
Konwent może odwołać wybranego przez siebie przewodniczącego lub jego zastępcę, jeżeli uchyla się on od wykonywania swych zadań lub sprzeniewierzył się swoim obowiązkom albo z innych względów utracił autorytet niezbędny do sprawowania tej funkcji. Z uzasadnionym wnioskiem w tej sprawie może zwrócić się do Konwentu każdy jego członek. O odwołaniu przewodniczącego lub jego zastępcy rozstrzyga Konwent w trybie, w jakim dokonał jego wyboru.
§  11a.
Przepisy § 11, z wyłączeniem ust. 5, stosuje się odpowiednio do Kolegiów i ich przewodniczących.
§  12.
Mężów zaufania, dziekanów, przewodniczących Kolegiów, Przewodniczącego Konwentu oraz ich zastępców wybiera się w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 1/2 żołnierzy zawodowych tworzących odpowiednio zebranie, zgromadzenie i co najmniej 3/4 żołnierzy tworzących Konwent lub Kolegium.