Organizacja współpracy kulturalnej z zagranicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.36.324

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 1950 r.

USTAWA
z dnia 18 lipca 1950 r.
o organizacji współpracy kulturalnej z zagranicą.

W celu utrzymania i rozwijania wymiany kulturalnej z zagranicą, a zwłaszcza zacieśnienia współpracy kulturalnej ze Związkiem Socjalistycznych Republik Rad i krajami demokracji ludowej - tworzy się przy Prezesie Rady Ministrów Komitet Współpracy Kulturalnej z Zagranicą, zwany w dalszych przepisach w skrócie komitetem.

Do zakresu działania komitetu należą w szczególności:

1)
planowanie, popieranie i utrzymywanie stosunków kulturalnych z innymi narodami, z siłami pokoju i postępu na całym świecie, a przede wszystkim ze Związkiem Socjalistycznych Republik Rad i krajami demokracji ludowej,
2)
opiniowanie spraw uczestnictwa Polski w międzynarodowych organizacjach i instytucjach kulturalnych,
3)
współudział w pracach nad projektami międzynarodowych umów w dziedzinie współpracy kulturalnej i naukowej,
4)
inicjatywa w dziedzinie wymiany kulturalnej z zagranicą oraz informowanie zagranicy o dorobku społecznym, naukowym i kulturalnym Polski Ludowej,
5)
sprawy, związane z działalnością stowarzyszeń i innych organizacji społecznych, mających na celu krzewienie przyjaźni między Polską Ludową a innymi narodami,
6)
współdziałanie z odpowiednimi władzami, instytucjami i organizacjami w kraju i za granicą,
7)
inicjatywa i wnioski w sprawie udziału Polski w międzynarodowych zjazdach, konferencjach, manifestacjach i innych imprezach, związanych z zagadnieniami sztuki, nauki i techniki i sportu,
8)
realizacja i obsługa w zakresie zleconym udziału Polski w imprezach międzynarodowych, wymienionych w pkt 7),
9)
sprawy organizowania i obsługi międzynarodowych zjazdów, konferencji i manifestacji kulturalnych w kraju,
10)
sprawy opieki i obsługi osób z zagranicy, zaproszonych przez władze państwowe lub organizacje społeczne w sprawach współpracy kulturalnej.
1.
Wszelka działalność komitetu, dotycząca wymiany z zagranicą, wymaga uprzedniego uzgodnienia z Ministrem Spraw Zagranicznych.
2.
Łączność komitetu z władzami, instytucjami, organizacjami zagranicznymi lub międzynarodowymi odbywa się za pośrednictwem Ministra Spraw Zagranicznych.
1.
Komitet składa się z piętnastu członków.
2.
Członków komitetu powołuje Prezes Rady Ministrów spośród przedstawicieli życia kulturalnego i naukowego, organizacji społecznych, partii politycznych, stowarzyszeń kulturalnych oraz centralnych urzędów państwowych bezpośrednio zainteresowanych w wymianie kulturalnej, naukowej i sportowej z zagranicą.
3.
Komitet wybiera przewodniczącego i dwóch jego zastępców.
1.
Organem wykonawczym komitetu jest sekretariat generalny komitetu.
2.
Na czele sekretariatu generalnego stoi sekretarz generalny komitetu, którego mianuje i zwalnia Prezes Rady Ministrów.

Przy sekretariacie generalnym komitetu tworzy się komisję jako organ, powołany do współdziałania z sekretariatem generalnym, a w szczególności do inicjowania i opiniowania jego prac, planów i programów.

1.
Komisję tworzą przedstawiciele: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Szkół Wyższych i Nauki, Ministra Kultury i Sztuki, sekretarz generalny komitetu oraz trzej członkowie, powołani przez Prezesa Rady Ministrów.
2.
Przewodniczącym komisji jest sekretarz generalny komitetu.

Sposób, tryb i terminy zwoływania posiedzeń komitetu i komisji, zakres działania sekretarza generalnego oraz podległego mu biura określi statut, nadany przez Prezesa Rady Ministrów w drodze zarządzenia, ogłoszonego w Monitorze Polskim.

Budżet komitetu stanowi osobny dział w budżecie Prezydium Rady Ministrów.

1.
Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy znosi się wszelkie jednostki organizacyjne w ministerstwach i centralnych urzędach oraz w urzędach i przedsiębiorstwach im podległych, powołane dla spraw współpracy kulturalnej z zagranicą.
2.
Przepis ust. 1 nie stosuje się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz urzędów mu podległych.

Wykonanie ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrom: Spraw Zagranicznych, Szkół Wyższych i Nauki oraz Kultury i Sztuki.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.