Organizacja urzędów miar na ziemiach górnośląskich Województwa Śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.89.702

Akt utracił moc
Wersja od: 6 września 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 29 sierpnia 1923 r.
w przedmiocie organizacji urzędów miar na ziemiach górnośląskich Województwa Śląskiego.

Na mocy § 1 p. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lutego 1923 r. w przedmiocie zmiany ustawy Rzeszy Niemieckiej z dnia 30 maja 1908 r. o miarach (Dz. U. Rzeszy Niemieckiej str. 349) i rozporządzenia Królewskiego z dnia 19 lipca 1912 r. (Dz. Urz. Pruskiego Ministerstwa Handlu i Przemysłu str. 401) (Dz. U. R. P. № 28, poz. 166) zarządza się co następuje:
Urzędy miar na ziemiach górnośląskich Województwa Śląskiego podlegają w III instacji Głównemu Urzędowi Miar w Warszawie, do którego należy:
a)
ogólny nadzór nad wykonywaniem na ziemiach górnośląskich Województwa Śląskiego ustawy tam obowiązującej o miarach i odnośnych przepisów wykonawczych;
b)
zwierzchni zarząd okręgowemi urzędami miar na ziemiach górnośląskich Województwa Śląskiego, nadzór ogólny nad działalnością wszystkich urzędów miar i rozgraniczanie okręgów ich działalności, zaopatrywanie urzędów miar we wzorce normalne i wogóle wszelkie pomoce do czynności legalizacji;.
c)
przedstawianie do zatwierdzenia Ministra Przemysłu i Handlu wniosków o utworzenie na ziemiach górnośląskich Województwa Śląskiego nowych urzędów- miar lub zamykanie istniejących;
d)
wydawanie zarządzeń, dotyczących sposobu prowadzenia spraw w urzędach miar i wewnętrznej organizacji urzędów.
Personel urzędów miar okręgowych lub miejscowych składa się z naczelnika okręgu legalizacji narządzi mierniczych, urzędników legalizacyjnych, kasowych i biurowych i funkcjonariuszy niższych.
Do naczelnika okręgu legalizacji narzędzi mierniczych należy nadzór ogólny nad wykonywaniem w obrocie publicznym i wogóle przez osoby prywatne ustawy o miarach w okręgu, zwierzchni zarząd miejscowemi urzędami miar w okręgu, nadzór nad dokładnością używanych przez nie wzorców normalnych i bezpośrednie kierownictwo urzędami okręgowerni.

Naczelnik okręgu ma prawo wyznaczać i odwoływać odpowiedzialnych zastępców do wykonywania poszczególnych swoich funkcji z pośród urzędników legalizacji narzędzi mierniczych nie niżej VIII stopnia służbowego, każdorazowo zawiadamiając swą władzę przełożoną.

Urzędników stopni służbowych V - VII włącznie mianuje Minister Przemysłu i Handlu na wniosek Dyrektora Głównego Urzędu Miar, pozostałych - Dyrektor Głównego Urzędu Miar. Do niego należy również przyjmowanie urzędników kontraktowych. Funkcjonarjuszy niższych mianuje, względnie przyjmuje naczelnik okręgu.
Urzędy miar wykonywują te czynności legalizowania i uwierzytelniania narzędzi mierniczych, które im są przekazane przez Główny Urząd Miar.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie uchyla się wszelkie rozporządzenia wydane- w tym przedmiocie, sprzeczne z niniejszem.