Rozdział 2 - Skład sądu honorowego i wybory. - Organizacja sądów honorowych dla funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz zasady i tryb postępowania przed tymi sądami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.60.314

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1985 r.

Rozdział  2

Skład sądu honorowego i wybory.

§  4.
1.
Sąd honorowy składa się:
1)
z członków stałych w liczbie od 5 do 9, wybieranych w drodze tajnego głosowania przez ogólne zebranie funkcjonariuszy podlegających właściwości tego sądu;
2)
z członków wybieranych przez funkcjonariuszy obecnych na rozprawie - do rozpatrzenia konkretnej sprawy - w razie braku możliwości skompletowania składu spośród członków stałych.
2.
Liczbę stałych członków sądu honorowego ustala ogólne zebranie funkcjonariuszy podlegających właściwości tego sądu.
§  5.
1.
Wybory stałych członków sądu honorowego przeprowadza się w ciągu jednego miesiąca po upływie kadencji sądu honorowego.
2.
Kadencja sądu honorowego trwa 3 lata.
§  6.
1.
Zebranie funkcjonariuszy dla dokonania wyboru sądu honorowego zwołuje kierownik jednostki.
2.
Udział w zebraniu wyborczym i głosowaniu jest obowiązkiem służbowym. Od tego obowiązku są zwolnieni funkcjonariusze pełniący w tym czasie służbę konieczną dla zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w jednostce.
3.
Do ważności wyborów jest konieczna obecność co najmniej połowy funkcjonariuszy, obowiązanych do udziału w zebraniu wyborczym.
4.
Od udziału w zebraniu wyborczym są wyłączeni funkcjonariusze, przeciw którym toczy się postępowanie karne, dyscyplinarne albo przed sądem honorowym.
5.
Zebranie wyborcze wybiera w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przewodniczącego zebrania oraz komisję wyborczą dla ustalenia wyników wyborów.
§  7.
1.
Członków sądu honorowego wybiera się spośród funkcjonariuszy zdyscyplinowanych, sumiennych, rzetelnych, o nienagannej postawie ideowo-moralnej, odpowiednim doświadczeniu życiowym i cieszących się szacunkiem środowiska, podlegających właściwości danego sądu oraz nie wyłączonych od udziału w zebraniu wyborczym.
2.
Kandydatów do sądu honorowego może zgłaszać każdy funkcjonariusz biorący udział w zebraniu wyborczym.
3.
Liczba zgłoszonych kandydatów do sądu honorowego: oficerów, chorążych, podoficerów i szeregowych Służby Więziennej powinna być proporcjonalna do liczby oficerów, chorążych, podoficerów i szeregowych, podlegających właściwości danego sądu.
4.
Za wybranych uznaje się funkcjonariuszy, którzy otrzymali najwięcej głosów, nie mniej jednak niż połowę głosów ważnie oddanych.
§  8.
1.
Po dokonaniu wyborów sąd honorowy zbiera się bezzwłocznie i pod przewodnictwem funkcjonariusza najstarszego stopniem służbowym wybiera ze swego grona, w głosowaniu jawnym, przewodniczącego sądu, jego zastępcę oraz sekretarza. W razie równych stopni, przewodniczy funkcjonariusz starszy wysługą lat w danym stopniu, a w razie jednakowej wysługi lat - mający dłuższy okres służby w Służbie Więziennej.
2.
Po ukonstytuowaniu się sądu honorowego kierownik jednostki ogłasza jego skład.
§  9.
Członków sądu honorowego, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, wybierają spośród siebie obecni na rozprawie funkcjonariusze uprawnieni do brania udziału w zebraniu wyborczym, w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów; obecni na rozprawie mogą zdecydować, że wybory przeprowadza się w głosowaniu tajnym. Obwiniony nie bierze udziału w proponowaniu kandydatów i głosowaniu.
§  10.
W razie zmniejszenia składu sądu honorowego, utrudniającego jego funkcjonowanie, kierownik jednostki zarządza przeprowadzenie wyborów uzupełniających na okres do końca kadencji.
§  11.
1.
Mandat członka sądu honorowego wygasa w razie:
1)
zwolnienia ze Służby Więziennej,
2)
przeniesienia do innej jednostki organizacyjnej.
2.
Funkcjonariusz traci mandat członka sądu honorowego w razie skazania prawomocnym wyrokiem sądu, ukarania w trybie dyscyplinarnym albo orzeczenia środka wychowawczego przez sąd honorowy.
3.
Zebranie wyborcze może większością głosów pozbawić funkcjonariusza mandatu członka sądu honorowego, jeżeli nie wywiązuje się z obowiązków służbowych lub utracił zaufanie wyborców. Zebranie zwołuje kierownik jednostki na wniosek przewodniczącego sądu lub uzasadniony wniosek co najmniej trzech funkcjonariuszy.
4.
Mandat członka sądu honorowego ulega zawieszeniu w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego, dyscyplinarnego albo przed sądem.
5.
Kierownik jednostki ogłasza o wygaśnięciu, pozbawieniu, utracie lub zawieszeniu mandatu członka sądu honorowego.