Organizacja Rady Spółdzielczej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.89.817

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lipca 1939 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 26 września 1934 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości o organizacji Rady Spółdzielczej.

Na podstawie art. 116 ustawy z dnia 29 października 1920 r. o spółdzielniach (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 55, poz. 495) zarządza się co następuje:
Powołane w rozporządzeniu niniejszem bez bliższego określenia artykuły odnoszą się do ustawy z dnia 29 października 1920 r. o spółdzielniach (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 55, poz. 495), paragrafy zaś - do rozporządzenia niniejszego.
Skład Rady Spółdzielczej przy Ministerstwie Skarbu stanowią przewodniczący oraz członkowie: a) delegaci ministerstw, wymienionych w w ust. 2 art. 116, b) przedstawiciel izb rolniczych, powołany przez Ministra Skarbu z pośród osób, przedstawionych przez izby rolnicze, c) osoby, powołane przez Ministra Skarbu w liczbie co najmniej 16 z pośród kandydatów, przedstawionych przez związki rewizyjne spółdzielni.
Przewodniczący Rady oraz delegaci ministerstw wyznaczani są przez właściwych ministrów na czas nieograniczony.
Członków Rady Spółdzielczej z pośród przedstawicieli możliwie wszystkich działów spółdzielczości oraz przedstawiciela izb rolniczych, powołuje Minister Skarbu na okres dwóch lat z listy kandydatów, ułożonej przez przewodniczącego Rady na podstawie zgłoszeń, dokonanych przez upoważnione do tego związki rewizyjne i izby rolnicze (art. 116 ust. 2).
Na listę kandydatów przewodniczący Rady Spółdzielczej wciąga wszystkie osoby, zgłoszone przez związki rewizyjne w wyznaczonym terminie zgodnie z wezwaniem przewodniczącego.
Prawo zgłaszania kandydatów służy tylko tym związkom, które posiadają przyznane im przez Ministra Skarbu prawo rewizji i których statuty zostały zatwierdzone przez Ministra Skarbu. Zgłoszenie winno zawierać:
a)
imiona i nazwiska kandydatów,
b)
dział ruchu spółdzielczego, reprezentowany przez kandydata,
c)
stanowisko kandydata w ruchu spółdzielczym,
d)
adres kandydata.
Na wezwanie przewodniczącego w terminie, przez niego wyznaczonym, wszystkie izby rolnicze, działające na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o izbach rolniczych (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr. 2, poz. 16) przedstawiają po 1 kandydacie, a z ułożonej przez przewodniczącego listy Minister Skarbu powołuje jednego przedstawiciela. Zgłoszenia izb winny zawierać:
a)
imię i nazwisko kandydata,
b)
stanowisko w ruchu spółdzielczym,
c)
adres kandydata.
Każdy z członków Rady Spółdzielczej, wymienionych w § 4, może zrzec się mandatu przed upływem okresu, na który został powołany.

Zrzeczenie winno nastąpić na piśmie lub w formie oświadczenia, zgłoszonego na posiedzeniu Rady.

W razie trzykrotnej nieusprawiedliwionej nieobecności członka na posiedzeniu Rady przewodniczący może poddać pod głosowanie sprawę pozbawienia członka mandatu. Uchwała o pozbawieniu mandatu wymaga zatwierdzenia przez Ministra Skarbu.

W przypadku śmierci członka Rady, zrzeczenia się lub utracenia przezeń mandatu przed upływem okresu, na który został powołany, Minister Skarbu powołuje zastępcę z listy kandydatów, przedstawionych ostatnio przez związki rewizyjne bądź izby rolnicze.

Zastępca członka Rady Spółdzielczej sprawuje mandat do końca okresu, na który został powołany ustępujący członek.

Za udział w posiedzeniach plenarnych członkowie nie otrzymują wynagrodzenia. Członkowie zamiejscowi otrzymują zwrot kosztów podróży i diety według zasad ustalonych dla funkcjonariuszów państwowych, przy czym członkom nie będącym urzędnikami państwowymi przysługuje prawo przejazdu II klasą, a diety dzienne wynoszą 20 zł.

Członkowie, biorący udział w pracach komisyj, powołanych przez Radę Spółdzielczą (§ 13), otrzymują wynagrodzenie w wysokości 20 zł za każde posiedzenie.

Szczegółowe przepisy, dotyczące sposobu zwoływania posiedzeń Rady Spółdzielczej, zgłaszania i uchwalania wniosków, prowadzenia i protokołowania obrad, określi regulamin, uchwalony przez Radę i zatwierdzony przez Ministra Skarbu.
Na plenarnych posiedzeniach Rada Spółdzielcza rozpatruje i decyduje wszelkie sprawy, zastrzeżone dla niej w ustawie o spółdzielniach.

Sprawy, wymagające pracy przygotowawczej, mogą być przekazywane uchwałami Rady - komisjom, wyłanianym z pośród członków Rady na okres kadencji Rady.

W skład każdej komisji, powołanej przez Radę Spółdzielczą na stałe, wchodzi Przewodniczący Rady Spółdzielczej oraz co najmniej cztery osoby, wybrane spośród członków Rady.

Regulamin prac komisji uchwala Rada.

Przewodniczący przedstawia Radę Spółdzielczą nazewnątrz.

Nieobecnego w czasie obrad przewodniczącego zastępuje członek Rady Spółdzielczej, będący delegatem Ministerstwa Skarbu.

Przewodniczący Rady Spółdzielczej zatwierdza rewidentów, do których zalicza, się tak osoby uprawnione do przeprowadzania rewizji, jak i odpowiedzialne bezpośrednio za prace rewizyjne tudzież za polecenia, wydawane spółdzielniom na skutek przeprowadzonej rewizji (art. 61 ust, l, oraz 63 ust. 1).

Utrata praw rewidenta następuje na skutek zrzeczenia, się, odwołania rewidenta przez organ, który go wyznaczył, lub pozbawienia tych praw na podstawie uchwały Rady Spółdzielczej (art. 61 ust. 4).

Związki rewizyjne winny zawiadamiać bezzwłocznie przewodniczącego Rady o odwołaniu rewidenta od prac rewizyjnych.

Każde nadanie lub pozbawienie praw rewidenta przewodniczący ogłasza w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Skarbu.

Zarządzenia i instrukcje Rady, wymagające podania do powszechnej wiadomości, będą zamieszczane w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Skarbu.
Rozporządzenie niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości z dnia 14 grudnia 1920 r. w przedmiocie organizacji Rady Spółdzielczej (Dz. U. R. P. Nr. 117, poz. 776).
1 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 lipca 1939 r. (Dz.U.39.65.440) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lipca 1939 r.
2 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 lipca 1939 r. (Dz.U.39.65.440) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lipca 1939 r.
3 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 lipca 1939 r. (Dz.U.39.65.440) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lipca 1939 r.
4 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 lipca 1939 r. (Dz.U.39.65.440) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lipca 1939 r.