Organizacja Policji Państwowej w powiatach miejskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.19.158

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1938 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 25 lutego 1936 r.
o organizacji Policji Państwowej w powiatach miejskich.

Na podstawie art. 17 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 5, poz. 27) zarządzam co następuje:
W miastach, stanowiących osobne powiaty dla celów administracji rządowej, Policja Państwowa stanowi obwody powiatowe, na których czele stoją komendanci Policji Państwowej miast.
Do zadań komendantów Policji Państwowej miast należą funkcje, wymienione w art. 25 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej.
Na czele Policji Państwowej w Gdyni, Krakowie, Lwowie, Łodzi, Poznaniu i Wilnie stoi komendant Policji Państwowej miasta, podporządkowany bezpośrednio komendantowi wojewódzkiemu.

Organem pracy komendanta miasta jest komenda Policji Państwowej miasta.

W miastach, stanowiących osobne powiaty dla celów administracji rządowej, w których na czele powiatu miejskiego stoi osobny starosta grodzki (Komisarz Rządu), obowiązki komendanta Policji Państwowej miasta pełni mianowany na to stanowisko przez Ministra Spraw Wewnętrznych kierownik komisarjatu, podporządkowany bezpośrednio komendantowi wojewódzkiemu.

Organem pracy komendanta Policji Państwowej miasta jest właściwy komisariat Policji Państwowej.

W tych miastach, w których funkcja starosty grodzkiego poruczona jest staroście powiatowemu, obowiązki komendanta Policji Państwowej miasta pełni mianowany na to stanowisko przez Ministra Spraw Wewnętrznych właściwy komendant powiatowy.

Organem pracy komendanta Policji Państwowej miasta jest komenda powiatowa Policji Państwowej.

W miastach, tworzących odrębne powiaty miejskie dla celów administracji rządowej, w których obowiązki powiatowej władzy administracji ogólnej sprawują prezydenci miast, mogą prezydenci tych miast w granicach swych uprawnień i z uwzględnieniem przepisów § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1932 r. w sprawie powiatów miejskich (Dz. U. R. P. Nr. 41. poz. 408) wydawać bezpośrednio polecenia Policji Państwowej.
Do wykonania zadań, niedających się wypełnić siłami poszczególnych komisarjatów w obwodach, wymienionych w § 1, mogą być tworzone specjalne oddziały, wchodzące w skład Policji Państwowej w tych miastach.
W zakresie organizacji policji śledczej w powiatach miejskich stosuje się przepisy, objęte rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 kwietnia 1930 r. o wydziałach i urzędach śledczych (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 254).
Wszystkie przepisy, dotyczące komendantów powiatowych Policji Państwowej, stosuje się, również do komendantów Policji Państwowej miast, o ile w poszczególnym przypadku nie jest wyraźnie postanowione inaczej.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Z dniem tym traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych o organizacji Policji Państwowej w powiatach miejskich z dnia 21 września 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 90, poz. 788).
1 § 3 ust 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 listopada 1937 r. (Dz.U.37.84.612) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1938 r.