Organizacja Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.13.127

Akt utracił moc
Wersja od: 8 kwietnia 1950 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1950 r.
w sprawie organizacji Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
Państwowa Rada Ochrony Przyrody składa się z 30 członków powołanych przez Radę Ministrów na wniosek Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Oświaty spośród:
1)
przedstawicieli nauki w liczbie odpowiadającej przynajmniej połowie członków Rady,
2)
przedstawicieli instytucji zainteresowanych w sprawach ochrony przyrody,
3)
osób działających na polu ochrony przyrody.
Kadencja Państwowej Rady Ochrony Przyrody trwa lat pięć; rozpoczyna się z dniem 1 stycznia i kończy się z dniem 31 grudnia.

Kadencja pierwszej Rady trwa od daty jej powołania do dnia 31 grudnia 1954 r.

Minister Leśnictwa, jako przewodniczący Państwowej Rady Ochrony Przyrody powołuje spośród członków Rady zastępcę przewodniczącego, któremu przysługuje tytuł Delegata Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody.

Delegat Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody otrzymuje uposażenie w wysokości ustalonej przez Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Organami Rady są Prezydium i Sekretariat.
W skład Prezydium wchodzą: Przewodniczący Rady, Delegat Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody, delegat Ministra Oświaty oraz powołani przez Ministra Leśnictwa na okres trwania kadencji rady trzej członkowie rady, w tym przynajmniej dwaj spośród pracowników nauki.

Pracami Prezydium kieruje w zastępstwie Przewodniczącego Rady Delegat Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody; przewodniczy on również na posiedzeniach Prezydium w razie nieobecności Przewodniczącego Rady.

Do zakresu działania Prezydium należy:
1)
wstępne rozpatrywanie poszczególnych spraw opiniowanych przez Radę w celu ustalenia trybu ich załatwiania;
2)
merytoryczne rozpatrywanie spraw w ramach upoważnień udzielonych przez Radę - i wyrażanie w takich sprawach opinii w imieniu Rady;
3)
powoływanie Komisji oraz koordynowanie ich prac;
4)
inicjatywa w zakresie opiniowania spraw dotyczących ochrony przyrody;
5)
czuwanie nad właściwym załatwianiem spraw przez Sekretariat Rady;
6)
wykonywanie uchwał Rady.
Posiedzenia Prezydium zwołuje Przewodniczący Rady lub z jego upoważnienia Delegat Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody.

W posiedzeniach Prezydium na zaproszenie Przewodniczącego Rady lub Delegata Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody mogą brać udział z głosem doradczym Przewodniczący Komisji oraz Przewodniczący Wojewódzkich Komitetów Ochrony Przyrody.

Uchwały Prezydium zapadają zwykłą większością głosów i są ważne przy obecności przynajmniej 3 członków Prezydium, w tym Przewodniczącego Rady lub jego zastępcy. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

Do zakresu czynności Sekretariatu należy:
1)
wykonywanie czynności biurowych,
2)
utrzymywanie łączności z Wojewódzkimi Komitetami Ochrony Przyrody,
3)
inne czynności zlecone przez Przewodniczącego Rady lub Delegata Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody.

Pracownicy Sekretariatu Rady pozostają na etacie Ministerstwa Leśnictwa.

Dla poszczególnych zagadnień mogą być przez Prezydium powoływane Komisje fachowe, działające stale lub czasowo.

Przewodniczącego Komisji oraz jej członków powołuje Prezydium spośród członków Rady.

Dla zagadnień, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody, zostanie powołana stała Komisja Parków Narodowych.

Prezydium w razie potrzeby może powoływać biegłych (ekspertów).
Państwowa Rada Ochrony Przyrody odbywa sesje zwyczajne i nadzwyczajne.

Sesje zwyczajne zwoływane są raz na rok przez Prezydium i odbywają się w pierwszym kwartale kalendarzowym, sesje nadzwyczajne zwoływane są w miarę potrzeby przez Przewodniczącego Rady, według jego uznania albo na wniosek Prezydium lub na pisemne żądanie co najmniej 1/3 liczby członków Rady.

Uchwały na posiedzeniach Rady i na posiedzeniach Komisyj zapadają zwykłą większością głosów i są ważne bez względu na liczbę obecnych członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

W głosowaniu mogą brać udział tylko członkowie Rady.

W posiedzeniach Rady na zaproszenie Przewodniczącego Rady lub Delegata Ministra Leśnictwa do Spraw Ochrony Przyrody i w posiedzeniach Komisyj na zaproszenie Przewodniczącego Komisji mogą także brać udział z głosem doradczym przewodniczący i członkowie Wojewódzkich Komitetów Ochrony Przyrody, Naczelny Konserwator Przyrody, wojewódzcy Konserwatorzy Przyrody, Dyrektorzy Parków Narodowych oraz delegaci zainteresowanych ministerstw i urzędów centralnych jak również delegaci instytucji naukowych, organizacji społecznych, politycznych i zawodowych.
Członkowie Państwowej Rady Ochrony Przyrody otrzymują wynagrodzenie za udział w posiedzeniach Rady i Komisji oraz diety i zwrot kosztów przejazdu według zasad ogólnie obowiązujących we władzach i instytucjach państwowych.

Powoływani przez Prezydium biegli otrzymują za udział w pracach Komisji wynagrodzenie ustalone według zasad jak dla członków Rady.

Za opracowanie zagadnień lub za wykonanie specjalnych prac związanych z wypełnianiem przez Radę zadań przewidzianych w ustawie o ochronie przyrody - może być przyznane przez Ministra Leśnictwa wykonawcom wynagrodzenie według zasad ogólnie przyjętych dla władz i instytucji państwowych.
Wszystkie wydatki związane z funkcjonowaniem Państwowej Rady Ochrony Przyrody pokrywane są z budżetu Ministerstwa Leśnictwa.
Siedzibą Państwowej Rady Ochrony Przyrody jest m. st. Warszawa.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Leśnictwa.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.