Organizacja komend straży pożarnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.31.292

Akt utracił moc
Wersja od: 31 lipca 1950 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 19 lipca 1950 r.
w sprawie organizacji komend straży pożarnych.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 51) oraz § 1 pkt 5 i § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej oraz w sprawie określenia władz naczelnych, do których właściwości przechodzą sprawy, należące dotychczas do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 233) zarządza się, co następuje:
1.
Na czele Komendy Głównej Straży Pożarnych stoi Komendant Główny podległy bezpośrednio Ministrowi Gospodarki Komunalnej.
2.
W skład Komendy Głównej wchodzą ponadto:
1)
zastępca Komendanta Głównego do spraw polityczno-wychowawczych,
2)
zastępca Komendanta Głównego do spraw technicznych,
3)
personel techniczny i administracyjny.
1.
Komendant Główny kieruje całokształtem prac, związanych z ochroną przeciwpożarową Państwa.
2.
Komendantowi Głównemu podlegają mianowani przez niego inspektorzy do spraw ochrony przeciwpożarowej dla poszczególnych działów gospodarki.
3.
Komendant Główny w ramach przyznanych etatów mianuje, awansuje i przenosi na inne stanowiska służbowe, zwalnia i przenosi w stan spoczynku personel techniczny komend, z wyjątkiem osób wymienionych w art. 4 ust. 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji, oraz personel administracyjny Komendy Głównej w granicach obowiązujących przepisów o państwowej służbie cywilnej.
1.
Komenda Główna Straży Pożarnych dzieli się na wydziały, które w razie potrzeby mogą dzielić się na oddziały i referaty. Na czele wydziałów stoją kierownicy wydziałów, na czele oddziałów - kierownicy oddziałów, a na czele referatów - kierownicy referatów.
2.
Podział Komendy Głównej na wydziały, oddziały i referaty ustala Komendant Główny za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej.
3.
Komendant Główny ustala szczegółowy podział czynności wydziałów, oddziałów i referatów.
W miarę potrzeby Komendant Główny może powoływać komisje fachowe dla opracowywania zagadnień z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Komisje te działać będą na podstawie regulaminów wydanych przez Komendanta Głównego.
1.
Na czele Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnych stoi Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych.
2.
W skład komendy wojewódzkiej wchodzi ponadto zastępca do spraw polityczno-wychowawczych oraz personel techniczny i administracyjny.
1.
Komendant wojewódzki kieruje całokształtem prac związanych z ochroną przeciwpożarową województwa.
2.
Komendantowi wojewódzkiemu przysługują uprawnienia określone w ust. 3 § 2 w stosunku do niższego personelu technicznego pożarnictwa z wyjątkiem przenoszenia na teren innych województw.
1.
Komendy wojewódzkie dzielą się na oddziały i referaty. Na czele oddziałów stoją kierownicy oddziałów, a na czele referatów - kierownicy referatów.
2.
Podział na oddziały i referaty ustala Komendant Główny za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej.
3.
Szczegółowy podział czynności oddziałów i referatów ustala Komendant Główny.
1.
W m. st. Warszawie i m. Łodzi funkcje komend wojewódzkich pełnią komendy miejskich straży pożarnych. W miarę potrzeby w miastach tych za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej na wniosek Komendanta Głównego mogą być utworzone komendy dzielnicowe.
2.
Organizacja komend miejskich w m. st. Warszawie i m. Łodzi odpowiada organizacji komend wojewódzkich, organizacja komend dzielnicowych - organizacji komend powiatowych.
1.
Na czele komendy powiatowej straży pożarnych stoi komendant powiatowy straży pożarnych.
2.
Komendant powiatowy kieruje całokształtem prac związanych z ochroną przeciwpożarową powiatu.
3.
W skład komendy powiatowej wchodzi ponadto zastępca do spraw polityczno-wychowawczych oraz personel techniczny i administracyjny.
4.
Komendy powiatowe dzielą się na referaty, na czele których stoją kierownicy referatów.
W miastach stanowiących powiaty miejskie funkcje komend powiatowych pełnią komendy miejskich straży pożarnych, podległe bezpośrednio właściwej komendzie wojewódzkiej.
W miastach nie stanowiących powiatów miejskich i w gminach, na terenie których istnieje więcej niż jedna straż pożarna, wojewódzki komendant straży pożarnych na wniosek komendanta powiatowego powierza kierownictwo tymi strażami dla koordynacji ich działalności jednemu z komendantów straży działających na danym terenie.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.