Organizacja i zakres działania przedsiębiorstw lasów państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.48.215

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1956 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 30 sierpnia 1956 r.
w sprawie organizacji i zakresu działania przedsiębiorstw lasów państwowych.

Na podstawie art. 21, 22, 27 i 31 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494 i z 1950 r. Nr 49, poz. 448) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają przepisy ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494 i z 1950 r. Nr 49, poz. 448).
§  2.
Przedsiębiorstwa lasów państwowych utworzone i działające na podstawie art. 6 ust. 2 lit. a) służą do prowadzenia państwowego gospodarstwa leśnego w zakresie czynności wymienionych w art. 21.
§  3.
1.
Do prowadzenia gospodarstwa leśnego powołane będą przedsiębiorstwa rejonowe pod nazwą rejonów lasów państwowych oraz przedsiębiorstwa do zadań szczególnych w zakresie gospodarstwa leśnego z bliższym określeniem według siedziby lub terenu działalności przedsiębiorstwa.
2.
Przedsiębiorstwa lasów państwowych prowadzone będą w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego na podstawie planów techniczno-ekonomicznych ze szczególnym uwzględnieniem naturalnych właściwości gospodarki leśnej.
3.
Przedsiębiorstwa podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorstw państwowych zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie urządzenia i prowadzenia rejestru przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 3, poz. 22).
§  4.
Zwierzchni nadzór nad przedsiębiorstwami sprawuje Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego przez zarządy lasów państwowych.
§  5.
Przedsiębiorstwa gospodarują na podstawie rocznych planów gospodarczych i finansowych, zatwierdzonych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Rejony lasów państwowych.

§  6.
1.
Rejony lasów państwowych prowadzą bezpośrednio gospodarstwo leśne w zakresie:
1)
hodowli i ochrony lasu,
2)
ścinki i wyrobu surowca drzewnego oraz pozyskiwania karpiny,
3)
pozyskiwania nasion,
4)
żywicowania oraz pozyskiwania kory garbarskiej,
5)
pozyskiwania innych użytków niedrzewnych,
6)
wywozu z lasu i dalszego transportu drewna i innych płodów leśnych,
7)
prowadzenia gospodarki łowieckiej w obwodach łowieckich pozostających w zarządzie przedsiębiorstw lasów państwowych oraz współdziałania z właściwymi organami administracji państwowej w wykonywaniu nadzoru nad przestrzeganiem przepisów prawa łowieckiego na obszarach lasów państwowych,
8)
melioracji gruntów leśnych i nieleśnych, budowy dróg leśnych, zabudowy potoków górskich oraz budowy i utrzymania budynków i budowli związanych z gospodarstwem leśnym.
2.
Niektóre z określonych w ust. 1 czynności mogą być powierzone przedsiębiorstwom do zadań szczególnych w zakresie gospodarstwa leśnego.
§  7.
1.
Na czele rejonu lasów państwowych stoi dyrektor, który jest odpowiedzialny za działalność przedsiębiorstwa.
2.
Dyrektora rejonu lasów państwowych powołuje i odwołuje Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
§  8.
1.
W skład rejonów lasów państwowych wchodzą nadleśnictwa oraz jednostki pomocniczo-produkcyjne, tworzone ze względu na charakter czynności wymagających wyodrębnienia z nadleśnictw.
2.
Nadleśnictwa i jednostki pomocniczo - produkcyjne tworzy Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w drodze zarządzeń. Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego może uprawnienia swoje w tym zakresie przekazać dyrektorom zarządów lasów państwowych.
3.
Na czele nadleśnictwa stoi nadleśniczy.
§  9.
Nadleśniczowie wykonują czynności:
1)
przewidziane w art. 5 i 7 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180),
2)
przewidziane w art. 7 ust. 1, art. 8, art. 9, art. 11, art. 13 ust. 1, art. 16, art. 20a ust. 3 i art. 23 ust. 3 dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o ochronie lasów nie stanowiących własności Państwa (Dz. U. z 1948 r. Nr 24, poz. 165 i z 1956 r. Nr 6, poz. 30).

Przedsiębiorstwa do zadań szczególnych w zakresie gospodarstwa leśnego.

§  10.
Przedmiot działania przedsiębiorstw do zadań szczególnych w zakresie gospodarstwa leśnego określi Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w zarządzeniach o utworzeniu tych przedsiębiorstw, wydanych w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  11.
1.
Na czele przedsiębiorstwa do zadań szczególnych w zakresie gospodarstwa leśnego stoi dyrektor, który jest odpowiedzialny za działalność przedsiębiorstwa.
2.
Dyrektora przedsiębiorstwa do zadań szczególnych w zakresie gospodarstwa leśnego powołuje i odwołuje Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  12.
W okresie tworzenia przedsiębiorstw mogą być przejściowo powierzone poszczególnym przedsiębiorstwom czynności, które w myśl §§ 6 i 10 należą do zakresu działania innego przedsiębiorstwa.
§  13.
W sprawach dyscyplinarnych pracowników przedsiębiorstw lasów państwowych orzekają następujące komisje dyscyplinarne:
1)
komisje dyscyplinarne przy dyrektorach zarządów lasów państwowych,
2)
komisja dyscyplinarna przy Ministrze Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
§  14.
Komisje dyscyplinarne przy dyrektorach zarządów lasów państwowych są pierwszą instancją orzekającą w sprawach dyscyplinarnych pracowników podległych przedsiębiorstw lasów państwowych.
§  15.
Komisja dyscyplinarna przy Ministrze Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego jest drugą instancją orzekającą w sprawach dyscyplinarnych rozpatrywanych w pierwszej instancji przez komisję dyscyplinarną przy dyrektorze zarządu lasów państwowych.
§  16.
Przewodniczących komisji dyscyplinarnych oraz ich zastępców i członków powołuje i odwołuje Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
§  17.
Traci moc rozporządzenie Ministra Leśnictwa z dnia 27 grudnia 1949 r. w sprawie organizacji i zakresu działania przedsiębiorstw lasów państwowych (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 510 i z 1950 r. Nr 58, poz. 532).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1956 r.